Na sodišča se vrača normalni delovni ritem

Slovenija

Po mesecu dni se zaključujejo sodne počitnice, na sodišča po državi se tako vrača normalni delovni ritem. Med drugim se nadaljuje sojenje nekdanjemu prvemu človeku Pivovarne Laško Bošku Šrotu glede menedžerskega prevzema pivovarne. Šrot je z Igorjem Bavčarjem tudi soobsojen v zadevi Istrabenz, po počitnicah naj bi dobila poziv za prestajanje kazni.

Sodišča so v času sodnih počitnic opravljala naroke v nujnih zadevah, to so denimo priporne kazenske zadeve in zadeve v zvezi z vzgojo in varstvom otrok ter preživninskimi obveznostmi. Nujni so tudi menični in čekovni protesti ter menične tožbe, spori za objavo popravka objavljene informacije, popisi zapustnikovega premoženja ter zadeve prisilne poravnave in stečaja. Če je bilo v času sodnih počitnic vročeno sodno pisanje, začnejo procesni roki teči prvi dan po izteku počitnic.

S koncem sodnih počitnic se nadaljuje sojenje nekdanjemu predsedniku uprave Pivovarne Laško Bošku Šrotu in soobtoženim zaradi očitanih kaznivih dejanj zlorabe položaja pri financiranju menedžerskega prevzema pivovarne.

Po koncu sodnih počitnic bodo najverjetneje začeli prestajati zaporne kazni obsojeni v zadevi Istrabenz, tudi Šrot, ki so odločitev višjega sodišča o njihovih pritožbah prejeli tik pred začetkom sodnih počitnic.

Bavčar obsojen na sedem let

Nekdanji predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar bo moral v zapor za sedem let, Šrot pa za pet let in deset mesecev. Oba sta sicer napovedala, da bosta na vrhovno sodišče vložila zahtevo za varstvo zakonitosti, vendar pa ni pričakovati, da bi sodišče o tem odločilo, še preden bosta obsojenca pozvana na prestajanje kazni.

Na konec sodnih počitnic bo moral za odločitev glede pravnomočnosti obtožnice, ki ga bremeni zlorabe položaja pri nakupu zemljišč za Mercator v Nišu, očitno počakati tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Doslej je sicer že zatrdil, da pri omenjenemu nakupu ni šlo za sporne posle niti ni prišlo do zlorabe položaja ali kaznivega dejanja.

Po sodnih počitnicah se bo nadaljevalo tudi sojenje nekdanjemu direktorju republiškega stanovanjskega sklada Primožu Pircu in direktorju družbe Energocommerc Miranu Planincu, ki sta obtožena zlorabe položaja. Sklad naj bi, kot jima očita tožilstvo, pri nakupu zemljišč v Ivančni Gorici in Lukovici oškodovala za 826.000 evrov.

Nadaljevanje sojenja v primeru Balkanski bojevnik

Konec poletja bo razpisano tudi nadaljevanje predobravnavnega naroka v zadevi Balkanski bojevnik. Sodišče z njim namreč še ni zaključilo, saj čaka na prevode nekaterih listin. Preden bo razpisana glavna obravnava, bo morala sodnica odločiti tudi o predlogih za izločitev dokazov. Če bi do izključitve dokazov tudi prišlo, bi se razpis sojenja prestavil za nekaj mesecev, saj bi se v tem primeru sodnica izločila, kar pomeni, da bi moral zadevo prevzeti drug sodnik.

Odprta ostaja tudi zadeva Patria, na vrhovnem sodišču zahtevo za varstvo zakonitosti, ki jo je vložil predsednik SDS Janez Janša, obravnavajo prednostno. So pa s sodišča že večkrat sporočili, da se časovne dinamike reševanja zadeve ne da napovedati, saj je ta odvisna izključno od ugotovitev in odločitev sodnika poročevalca. Hkrati je delo za nekaj časa zastalo zaradi zahtev po izločitvi sodnice poročevalke in nekaterih drugih vrhovnih sodnikov.

Deli novico:

frskec |  18 .08. 2014 ob  14: 10
Na sodišča se vrača normalen delovni ritem....ali drugače povedano, nadaljevali bomo z nedelom. Ker smrtne kazni nimamo, bi bilo potrebno z dosmrtnim zaporom kaznovati tistega, ki je za sodnike predlagal trajen mandat.
allcide |  17 .08. 2014 ob  15: 59
našemljeni kriminalci s kladivcem - 3/4 jih je zrelih za v zapor !! ...
Timetable |  17 .08. 2014 ob  12: 59
To pomeni raztegovanje v Pandolu, Tabuju, MM baru do 10h. Med 11 in 12 kosilo. Od 12 do 13h obravnava, potem pa počasi domov. Medtem pa jebat Popota in vse, ki se jih da kakorkoli z njim povezat, tudi če izmišljeno.