Na zatožno klop bo poleg Boška Šrota sedel tudi Igor Bavčar

Kronika

Ljubljansko okrožno sodišče je zavrnilo ugovore sedmih fizičnih in dveh pravnih oseb na vložene obtožnice v primeru domnevno spornega lastninjena Pivovarne Laško in trgovanja z delnicami Istrabenza. Na zatožno klop bo poleg nekdanjega predsednika uprave laške pivovarne Boška Šrota sedel tudi nekdanji prvi mož Istrabenza Igor Bavčar.

Sodišče in tožilstvo sicer uradno še ne moreta potrditi, kdo je med obtoženimi v omenjeni zadevi, sta pa Šrot in Bavčar že avgusta lani potrdila, da sta se znašla na seznamu obdolženih. Šrot je za STA danes tudi potrdil, da je sodišče zavrglo njegovo pritožbo na vloženo obtožnico, medtem ko Bavčar še ni bil seznanjen z odločitvijo sodišča.

Na tapeti lastninjenje Pivovarne Laško

Vendar pa so na specializiranem tožilstvu danes pojasnili, da so bili zavrnjeni vsi ugovori obdolžencev (sedmih fizičnih in dveh pravnih oseb), razen za nekdanjo Šrotovo poslovno sodelavko Vesno Rosenfeld. Obtožnica, ki jo je tožilstvo vložilo avgusta lani, je tako tudi postala pravnomočna.

Specializirano tožilstvo je neposredno obtožnico zaradi domnevnih nepravilnosti pri lastninjenju Pivovarne Laško vložilo že leta 2010, a jo je sodišče nato lani zavrnilo in uvedlo preiskavo. Med očitanimi dejanji tožilstvo obtoženim očita zlorabo položaja, ponareditev ali uničenje poslovnih listin in pranje denarja.

Nova obtožnica naj bi bila sicer sestavljena predvsem iz ovadbe Zorana in Damjana Jankovića zoper Šrota in Bavčarja, ki se nanaša na trgovanje z delnicami Istrabenza, ter poslovanja med povezanimi družbami znotraj skupine Pivovarne Laško.

Policija je domnevne nepravilnosti pri lastninjenju Pivovarne Laško začela preiskovati leta 2008, naznanilo o sumu nepravilnosti pa je policiji posredovala tudi Agencija za trg vrednostnih papirjev. Jeseni leta 2009 se je nato zvrstilo več hišnih preiskav, začasno pa sta bila pridržana tudi Bavčar in Šrot.

Šrot koncetriral svoje lastništvo

Pivovarna Laško in njene hčerinske družbe naj bi bile zlorabljene za povečanje koncentracije Šrotovega lastništva v skupini Pivovarne Laško, ki jo je izvajal prek povezanih družb Infond Holdinga. Tožilstvo po poročanju medijev trdi, da so bile Pivovarna Laško in njene hčerinske družbe z očitanimi kaznivimi dejanji oškodovane za 109 milijonov evrov.

Poleg Šrota in Bavčarja se je ob prvi vložitvi obtožnice sicer omenjalo več imen morebitnih obdolžencev. V preiskavi naj bi tožilce zanimala predvsem vloga nekdanjega predsednika uprave Maksime Holdinga Nastje Sušinskega, nekdanjega svetovalca za finance v Istrabenzu Kristjana Sušinskega, lastnika Sportine Bahtijarja Bajrovića, kranjskega odvetnika Branka Lipovca in nekdanjega direktorja Infond Holdinga Matjaža Rutarja. Med imeni možnih obdolženk se je omenjala tudi nekdanja "slamnata" lastnica Šrotovega podjetja Kolonel Danijela Raković.

V domnevno spornem lastniškem prevzemanju pivovarne so se zvrstile tudi zasebne tožbe. Štiri odvisne družbe Pivovarne Laško - Pivovarna Union, Radenska, Fructal in Delo - so vložile odškodninske tožbe zoper družbo Atka-Prima kot nekdanjo koncernsko krovno družbo laške pivovarne ter njenega nekdanjega lastnika Šrota. Z njimi zahtevajo plačilo odškodnin v skupni višini 116,7 milijona evrov. Tožno zoper družbo Atka-Prima in Šrota je vložila tudi Pivovarna Laško.

Več iz rubrike Kronika:

Nečednosti na izolski občini

Zaradi gojenja konoplje priprli 20-letnika

Moški padel z nebotičnika in umrl?!

Deli novico: