NAJDALJŠI MORSKI MOST NA SVETU: Uporaba samo pod posebnimi pogoji (FOTO, VIDEO)

Svet

Kitajski predsednik Xi Jinping je danes uradno odprl najdaljši morski most na svetu, ki povezuje Hongkong, Macao in celinsko Kitajsko. Slovesnega odprtja 55 kilometrov dolge prometne povezave, ki vključuje tudi podvodni predor, so se v novem pristaniškem terminalu v mestu Zhuhai udeležili tudi predstavniki Hongkonga in Macaa.

"Most Hongkong-Zhuhai-Macao razglašam za uradno odprtega," je dejal Xi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Podpredsednik kitajske vlade Hang Zheng je most označil kot del strategije za razvoj širšega zalivskega območja, s katero želijo povezati 11 mest v delti Biserne reke, poleg Hongkonga in Macaa še Zhuhai, Guangzhou in Shenzhen. Na današnji slovesnosti je dejal, da je strategijo "razvil in spodbujal Xi Jinping osebno".

Voditeljica Hongkonga Carrie Lam je dejala, da bo most pripomogel k preobrazbi Hongkonga "od veznega člena do aktivnejšega udeleženca".

Podporniki projekta računajo, da bo most pospešil gospodarske posle in skrajšal potovalni čas. Kritiki na drugi strani menijo, da gre zgolj za še en način integracije Hongkonga v Kitajsko ter da je ogrožen avtonomni status te nekdanje britanske kolonije.

Natančna cena izgradnje ni znana

Most so gradili od leta 2009. Gradnja so zaznamovale zamude, presežene okvirne cene za več kot tretjino, korupcijske afere in smrti gradbenih delavcev. Natančne cene gradnje mostu niso nikoli objavili, nekateri pa menijo, da je presegla več kot 100 milijard kitajskih juanov ali 14,4 milijarde ameriških dolarjev.

Po poročanju hongkonških medijev bodo posebne kamere nadzorovale fizično stanje voznikov avtobusov in poslale posebno opozorilo, če bo voznik zazehal več kot trikrat v 20 sekundah.

Na hongkonškem ministrstvu za promet so pojasnili, da so stroški presegli predvidene vsote zaradi nepredvidenih težav, povezanih z zahtevnimi pogoji gradnje na odprtem morju, povečanja stroškov dela in materiala, kot tudi sprememb v načrtih gradnje.

Strukturo mostu podpirajo trije kabelski mostovi, zdržala pa naj bi sunke vetra s hitrostmi do 340 kilometrov na uro. Povezavo poleg mostu sestavlja še 6,7 kilometra dolg podvodni predor.

Most ne bo povsem odprt za javnost

Prebivalci Hongkonga se bodo lahko čez most peljali z osebnim avtomobilom samo s posebno dovolilnico, ki jo bodo dobili, če bodo izpolnjevali visoko postavljene kriterije, med drugim da zasedajo kak vladni položaj na celini ali sodelujejo pri glavnih dobrodelnih projektih v provinci Guangdong na jugu države. Ostali bodo morali na poseben avtobus, če bodo želeli v Macao ali na celinsko Kitajsko.

Deli novico:

Justino |  24 .10. 2018 ob  09: 05
Free Tibet !
pogled v prihodnost |  23 .10. 2018 ob  22: 08
Kitajci bodo zgradili še most na luno.
Eho |  23 .10. 2018 ob  20: 37
Oligarhija na Kitajskem ima veliko težav. Ena od temeljnih Kitajskih nagnjenj je ustvarjanje duševnosti mojstra in sužnja, ter močno željo po ohranjanju ugleda. Menim, da Kitajska naravnanost do sveta okoli sebe ni prijazna ljudem in ne naravi. Njihova težnja za ohranjanjem ugleda je nad vsem, nad ljudmi in nad naravo. Nekoč se bo to pokazalo kot zelo velika težava za ves svet, če že ni že sedaj. Mislim, da je tale most bolj težnja po ohranjanju ugleda, kot pa dejanska korist za ljudi.

Vladoiu  |  23 .10. 2018 ob  19: 46
In mi nočemo prodati Luke Koper Kitajcem! Oni nam zgradijo drugi tir v enem mesecu...
xxl |  23 .10. 2018 ob  11: 47
10
Kitajci prehitevajo cel svet...medtem ko se mi bedaki kregamo, oni subvencionirajo svojo proizvodnjo, tako da lahko pod ceno prodajajo svoje izdelke na kretenskem zahodu in uvažajo devize in nas dajejo v podrejeni položaj... mi se ukvarjamo s sosedi, z eu, z migranti,...kitajci pa so lastniki vsega bogastva na svetu!!! Samo preberi, kdo so lastniki svetovnih zalog žlahtnih in manj žlahtnih kovin npr.v Afriki? Kaj je že napovedal Nostradamus o prevladi rumene rase?