NAJVEČ STAREJŠIH ŽIVI NA GORIŠKEM: Nizki prihodki in soočanje z revščino

Goriška

V Mestni občini Nova Gorica posvečajo starejšim veliko pozornosti. Kot pojasnjujejo, je ta problematika zelo izpostavljena zaradi spremenjenih demografskih razmer v socialnem in zdravstvenem sistemu. Delež starejših od 65 let je na Goriškem večji kot v slovenskem povprečju in pomeni skoraj petino prebivalstva (19,8 odstotka).

Kot so za STA povedali na Mestni občini Nova Gorica, se starejši pogosto soočajo z nizkimi prihodki (pokojninami), zato je med njimi tudi visoka stopnja tveganja revščine, še posebej pri starejših, ki živijo sami. Skoraj vsaka druga ženska, starejša od 65 let, ki živi sama, ima razpoložljive dohodke pod nacionalno mejo tveganja revščine. Slaba je tudi socialna vključenost starejših oseb.

Poleg splošnih ukrepov morajo zato v občini pripraviti tudi take, ki bodo usmerjeni v zmanjševanje revščine skupin z najvišjimi stopnjami tveganja revščine ter preprečevanje medgeneracijskega prenosa revščine. "Ukrepi morajo segati od zagotavljanja ustrezne denarne pomoči do programov aktivacije in socialnega vključevanja, s katerimi se spreminjajo življenjski vzorci revščine," so zapisali na novogoriškem občinskem oddelku za družbene dejavnosti.

V občini pomoč na domu od leta 2016 izvaja Dom upokojencev Nova Gorica, pred tem pa je zanjo vse od leta 1987 skrbel Center za socialno delo Nova Gorica. Število uporabnikov se povečuje, lani jih je bilo 195. Urna postavka te storitve je med najnižjimi v Sloveniji in za uporabnike znaša 3,90 evra, novogoriška občina pa za oskrbo na domu letno namenja 452.000 evrov, so pojasnili.

V MO Nova Gorica delujeta dva domova za starejše, in sicer v Novi Gorici z enoto v Podsabotinu v Goriških Brdih in v Gradišču nad Prvačino. V zadnjem času znova beležijo daljše čakalne dobe za sprejem v dom. Kapaciteta v Domu Nova Gorica je 215 postelj, v Podsabotinu pa 94 postelj. V letu 2016 je bilo na novo evidentiranih 359 prošenj za sprejem, med njimi je vse več starostnikov, ki imajo težave z demenco. Občina je za doplačilo oskrbe 80 starostnikov v domovih lani namenila 550.000 evrov.

Dom upokojencev Nova Gorica že dve leti intenzivno deluje na širitvi mreže storitev za starejše z ustanavljanjem centrov za starejše, ki jih imenujemo Hiše dobre volje. Prva tovrstna že drugo leto uspešno deluje v Mirnu, spomladi 2018 pa načrtujejo zagon hiš v Desklah in v Novi Gorici.

Občina se lahko pohvali tudi z oskrbovanimi stanovanji. Ta so v neposredni bližini Doma upokojencev Nova Gorica, kjer je lokacija zelo ugodna za bivanje starejših, saj blizu zdravstveni dom, lekarna, banka, pošta, upravne službe, avtobusna postaja, trgovine ter zelene površine. Najemniki v 28 stanovanjih plačujejo mesečno najemnino, ki znaša 4,80 evra na kvadratni meter.

Novogoriška občina tudi sicer pomaga ostarelim prebivalcem, saj v okviru občinske denarne socialne pomoči pomaga materialno, socialno ali kako drugače ogroženim posameznikom in družinam v občini. Poleg tega pomagajo nevladnim organizacijam, ki izvajajo programe, namenjene bolnikom in invalidom, humanitarne in socialne programe ter druge socialne projekte.

Pod vodstvom Doma upokojencev Nova Gorica deluje tudi medgeneracijski center Nova Gorica. Ta organizira različne aktivnosti za kvalitetno preživljanje prostega časa starejših ter hkrati informira o različnih programih za starejše.

Deli novico: