NAJVIŠJI SLOVENSKI JEZ V ZELO SLABEM STANJU: Fekalije, onesnaženost in jezni kmetovalci

Vipavska dolina

Vipavsko dolino so želeli v času Jugoslavije spremeniti v cvetoči vrt pridelave zelenjave in sadja. V načrtu je država nameravala zgraditi pet vodnih zadrževalnikov, a je bil leta 1989 zgrajen le Vogršček, ki je dolga leta zagotavljal vodo za največji namakalni sistem v državi. Pred desetimi leti so pod pregrado opazili moker madež, ki je naznanil poškodbo znotraj jezu. Od takrat se je menjalo kar nekaj ministrov, še več je bilo napisanih študij, učinka pa nobenega. Največji namakalni sistem zataji, ko ga kmetje najbolj potrebujejo. Voda je celo onesnažena s fekalijami.

Kmetijsko v Vipavski dolini alternative nima, poroča portal MMC. Ali se kmetijske površine namakajo in škropijo z vodo iz Vogrščka, ali se nasadi požagajo in traktorji prodajo. Zaradi značilnosti podnebja je pridelava sadja in zelenjave brez namakanja nemogoča. V družbi Hidrotehnik, ki upravlja zadrževalnik Vogršček, pravijo, da je vprašanje smiselnosti sanacije zadrževalnika vprašanje smiselnosti ohranitve kmetijstva na tem območju. Zaradi podnebnih sprememb se bo potreba po vodi le še stopnjevala.

Zadnja tri leta so bila po podatkih Nase najtoplejša. Vse pogostejše so suše in pozebe ter nepredvidljivi vremenski pojavi. Za lajšanje tako pozebe kot suše pride prav voda iz Vogrščka.

Od leta 2008 brez premikov

Prva interventna sanacija je bila leta 2008. Leta 2007 so odpovedale cevi, ki vodijo od zajema do začetka namakalnega sistema. Problem so rešili tako, da so zajem fekalne vode, ki je bil blizu gladine jezera, premaknili na talni izpust zadrževalnika. Nastala je nova težava, voda je mrzla in polna mulja, maši cevi po Vipavski dolini in dela škodo. Sadno drevje je potrebno po škropljenju z umazano vodo oprati z dražjo vodo iz vodovoda. Težave do danes niso odpravili.

Prav tako je v namakalnem sistemu problem prenizek tlak, ki je posledica zapovedane manjše količine vode v jezeru. Obratovalno gladino so znižali za sedem metrov, z 98,8 metra na 92 metrov.

Leta 2012 so sanirali podor na levem bregu, pregledali hidromehansko opremo in izvedli remont ventilov na talnem izpustu. Za ceno 360.000 evrov. Celotno sanacijo vredno 2,7 milijona evrov naj bi izvedli leta 2013, a je niso.

Od leta 2013 do danes se je zgodilo marsikaj. Med drugim so kmetom prepovedali zalivanje, ko je voda začela zaudarjati kot gnojevka. Analiza je pokazala prisotnost fekalnih bakterij in okoljska inšpekcija je prepovedala oroševanje rastlin. Kmetovalcem je prekipelo, saj plačujejo 65 evrov na hektar, površine pa ostajajo suhe.

500 kmetovalcev se je povezalo v civilno iniciativo, ki od države zahteva časovno oprijemljive rešitve. Ob takšnem razvoju dogodkov je letošnja namakalna sezona ogrožena.

Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da so konec januarja letos dokončali idejno zasnovo za sanacijo. Ta predvideva ločene cevi za talni izpust in navezavo na namakalni sistem. Druga možnost predvideva izdelavo predora. Do konca junija letos naj bi izbrali rešitev in izdelali projekt za izdajo gradbenega dovoljenja. Z gradnjo naj bi pričeli letos jeseni. Razlog za zamude v preteklih letih naj bi bilo pomanjkanje denarja. Po prvih ocenah naj bi sanacija stala 2,6 milijona evrov, a je številka sčasoma zrasla na štiri milijone evrov, danes pa je neznanka tako kot tudi viri financiranja.

Onesnaženost pa še naprej ostaja problem, saj nevarne bakterije prihajajo od drugod. Po podatkih ministrstva naj bi bile posledica neurejenega stanja na vodozbirnem območju zadrževalnika oziroma zalivanje okoliških površin z gnojnico, gnojenje s hlevskim gnojem in neurejen odvod fekalnih voda na območju Vitovelj.

Deli novico:

curlo |  21 .02. 2017 ob  09: 32
Še en pokazatelj našega stanja, tako materialnega kakor tudi duhovnega. Ne moremo nadaljevati takih in podobnih zgodb v neskončnost. Res se bo moralo nekaj krepko spremeniti v naši družbi, da bomo mi in naši zanamci sploh preživeli in imeli Slovenijo kot svojo državo tudi v bodoče. Samo z bentenjem vsevprek in kritiziranjem se ne bo prav nič premaknilo. Lopovi bodo še naprej harali po državnem premoženju in kradli denar skozi provizije prav pri vsakem projektu, ki ga bo država financirala ( če bo še kaj tega), navadni ljudje, tisti ,ki plačujemo v proračun pa bomo lahko "pizdili" do onemoglosti, dokler ne bomo fizično pocrknli ....od lakote in pomanjkanja. A bomo to dovolili in gledali še naprej kako nas zavajajo ,kradejo kruh nam in našim otrokom....al bomo stopili skupaj in udarili po mizi in naredili temu konec....
Niti Bog nam ne bo pomagal, če tega sami ne spremenimo.