NAKUP NOVEGA STANOVANJA: Koliko let moramo varčevati Slovenci?

Slovenija

Slovenci morajo za nakup novega stanovanja varčevati 12 let - to je tri leta več od evropskega povprečja. Ob tem imajo s 24 odstotki najnižjo stopnjo stanovanjskega dolga na razpoložljivi dohodek gospodinjstva v Evropi, kaže raziskava družbe Deloitte.

Povprečna transakcijska cena novih stanovanj je bila v Sloveniji lani 2150 evrov na kvadratni meter, dva odstotka manj od leta poprej in 10 odstotkov več kot leta 2014. Kot pojasnjuje Lan Filipič iz Deloitta, je razlog večji delež prodanih stanovanj izven Ljubljane, ki so dosegala nižje povprečne cene od stanovanj v Ljubljani. Posledično se je povprečna cena statistično znižala. V Ljubljani so se medtem cene glede na leto 2015 zvišale; lani je bila povprečna transakcijska cena novih stanovanj okrog 2660 evrov na kvadratni meter, kar predstavlja 6,4-odstotno rast.

Slovenci potrebujejo 12 letnih neto plač

Najcenejše mesto med zajetimi v raziskavo za nakup stanovanja je bilo sicer Debrecen na Madžarskem, kjer je povprečna cena kvadratnega metra 883 evrov. Nasprotno sta center Londona (16.538 evrov za kvadratni meter) in Pariz (12.374 evrov za kvadratni meter) že tradicionalno najdražji lokaciji. Najizrazitejše spremembe beležijo v Izraelu: cene stanovanjskih nepremičnin so v Tel Avivu zrasle za 17 odstotkov, v Haifi pa za 21 odstotkov.

Slovenci za nakup standardiziranega novega stanovanja (tj. v velikosti 70 kvadratnih metrov) potrebujejo 12 letnih neto plač. Prebivalci zgolj dveh drugih držav v vzorcu Deloitta (izbrane evropske države in Izrael) za tovrstni prihranek potrebujejo več časa - na Češkem 15 let in v Veliki Britaniji 14 let neto plač. Po bruto plačah se Slovenija uvršča na šesto mesto.

"Neskladje med številom potrebnih neto in bruto letnih plač v Sloveniji v primerjavi z evropskim povprečjem je dodatni kazalec visoke obdavčitve dela v državi. Hkrati pa neusklajenost med povpraševanjem in ponudbo na trgu vodi do naraščajočih cen novih stanovanj, kar mnoge, še posebej mlade, odvrača od nakupa novih stanovanj," je dodala Aja Ropret Knez iz Deloitta.

Zadolženost gospodinjstev v Sloveniji najnižja

Na drugi strani je zadolženost gospodinjstev za nakup stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji najnižja med obravnavami državami: delež obsega hipotekarnih posojil v razpoložljivem dohodku gospodinjstev je 23,8 odstotka. Najvišjo zadolženost stanovanjska sklada (193 odstotkov) beležijo na Nizozemskem, kateri sledita Danska (175 odstotkov) in Velika Britanija (104 odstotke). Na splošno imajo države vzhodnega dela srednje Evrope in vzhodne Evrope trikrat nižjo stopnjo zadolženosti stanovanjska sklada.

V povezavi z intenzivnostjo gradenj na trgu nepremičnin je Slovenija slabo ocenjena v obeh merilih - tako v številu dokončanih gradenj kot tudi v številu začetih gradenj. V državi je bilo leta 2015 dokončanih 1,3 stanovanja na 1000 prebivalcev, kar je polovico manj od evropskega povprečja. Največ dokončanih novogradenj so beležili v Franciji - skoraj pol milijona oz. 6,8 na 1000 prebivalcev. V istem letu je Slovenija glede na druge države še slabše ocenjena pri številu začetih gradenj - 1,3 v primerjavi s povprečjem vzorca v višini 3,7 na 1000 prebivalcev.

Deloittov nepremičninski indeks je prvič vključil tudi analizo najemniškega trga. Iz študije sledi, da je v Sloveniji v najemniških stanovanjih živelo 2,4 odstotka gospodinjstev, kar je najnižje med državami v vzorcu. Če k tem prištejemo še najemna razmerja, ki so sklenjena pod tržnimi cenami (npr. neprofitna stanovanja), se delež sicer povzpne na osem odstotkov vseh naseljenih stanovanj, kar je še zmeraj pod povprečjem.

Najemništvo je najbolj priljubljeno v Nemčiji, kjer 54,3 odstotka vseh gospodinjstev živi v najemniškem stanovanju, medtem ko večina evropskih držav beleži delež najemniških stanovanj med 15 in 25 odstotkov.

V obeh največjih slovenskih mestih je donosnost oddajanja v najem petodstotna, kar je tudi evropsko povprečje. Najbolj dobičkonosne nepremičninske investicije so v mestu Odense na Danskem, kjer lahko investitorji pričakujejo devetodstotni letni donos na investicijo. Na nasprotni strani spektra leži center Londona, kjer je glede na ceno najemnin, četudi je ta najvišja med mesti v vzorcu, čas za povračilo naložbe 50 let.

Deli novico:

2. Švica... |  24 .07. 2017 ob  00: 14
hahahahaha
Deloittov |  23 .07. 2017 ob  23: 42
Ha ha ha ha fej, a bejž no?
dobra novica |  23 .07. 2017 ob  20: 36
parlament je pred odhodom na počitnice sprejel zakon, da je minimalna plača neto 1000 eur. kdor nima stanovanja, mu država podari 50.000 eur in banke dajejo brezobrestna posojila za nakup stanovanja !!!!!
muffa |  23 .07. 2017 ob  20: 33
kaj sploh objavljate te butaste statistike in raziskave. Delloit in podobne (z)družbe so navadni lažnivci in trobila finančnih elit, ki vladajo svetu !!!!!!
zoran13 |  23 .07. 2017 ob  15: 12
Statistika je lahko zelo varljiva, kot tudi v tem primeru posebej za tiste, ki prejemajo nižje osebne dohodke, kar pomeni, da po sedanjih trendih v bankah, niti ne morejo zaprositi za stanovanjski kredit. Saj mora po odbitem kreditu še vedno na računu ostati npr. preko 640 € za preživetje. Morda je možnost edino hipotekarni kredit, ki ga je potrebno najeti in skleniti zavarovanje zanj, ga vinkulirati v in za korist banke ter skleniti še druga zavarovanja. Med temi prav gotovo pogojujejo sklenitev življenjskih zavarovanj, še posebej rizičnih zavarovanjih, kjer so res višje zavarovalne vsote, pri čamer pa komitent po določenih letih, kar se vse ujema s trajanjem kredita, ne dobi nobenega izplačila zavarovalne vsote. Pomeni, da ves vplačani denar ostane zavarovalnicam. Realno povedano, da to so dandanes najbolj popularna in iskana zavarovanja pri zavarovalnicah, saj so vse po vrsti ta produkt oblikovale kot tržno nišo. Zelo težko pa je zaradi tako sklenjenih zavarovanj, seveda v korist banke, če se komitentu kaj zgodi, dokazati, da odšteti zneski zavarovanj na koncu presegajo zanj ugodnosti pri nižji obrestni meri najetega kreditu. Prav zanimivo bi bilo izvedeti, koliko komitentov sploh pozna pravila in pogoje zavarovanj in ali jih je bila primorana skleniti, tudi samo zato, da so dobili možnost nakupa svojega stanovanja. Zlasti zato, ker je pri oblikovanju pogodbenih razmerij, bodisi pri banki ali zavarovalnici, šibkejša stranka in kot taka bi morala imeti več kvalitetnih in verodostojnih informacij. Vse zastonj so namreč pozivi, da je potrebno na AZN - agencijo za zavarovalni nadzor prijaviti ravnanj zavarovalnic, kolikor ni razvite prave potrošniške organizacije, ki ni pod državnim okriljem, da bi zaščitila pred zavajujočimiin oderuškimi praksami bančnozavarovalniškega lobija.
Samo 12 let |  23 .07. 2017 ob  14: 44
ne bom porabil centa, živel od zraka, oblečen v eko oblačila ter eko urejen in bom imel stanovanje.
Juhej!
tpos 2 |  23 .07. 2017 ob  13: 26
Ja vrli deloittovci...jaz bi dvignil cene....da nebomo zaostajali za britanci pa čehi.....v prejšnjem stoletju je Fran miličinski BUTALCE spisal....pa so se vsi smejali zgodbam......danes jih ŽIVIMO...pa vsi ploskamo raznim qvazi strokovnjakom ki nas žejne čez vodo vozijo.....
Bravo slovenke in Slovenci....
Domačin |  23 .07. 2017 ob  13: 10
Domačinov skoraj, da ni več, opažam. Samo nove face vsaki dan. Ne moreš si enega zapomnit. Pozimi bo precej drugače po mojem, brez vseh teh čudnih vsaki dan. Srečno.
geza |  23 .07. 2017 ob  11: 37
10
vse več je najemnikov,brezdomcev,skvoterjev,...ljude nemorejo dobiti posojila na 600 eurov plače_ne se blefirat.