NE PRETIRAVAJTE S PITJEM VODE: Lahko postane nevarno za vaše zdravje!

Res je, da je potrebno v poletnih mesecih piti veliko vode. Kar pa lahko postane nevarno, če pretiravate. Ledvice ne zmorejo predelati prevelikih količin v urin in izločiti iz telesa, zato se tekočina širi po telesu in povzroča otekanje celic, v ekstremnih situacijah pa lahko pride tudi do odpovedi vitalnih organov.

Voda vam lahko škodi, če je popijete preveč. Poveča se količina tekočine v krvi, kar zmanjša koncentracijo elektrolitov, posebej natrija. Slednji je pomemben za organizem, saj uravnava tekočino znotraj in zunaj celice. Ko pretiravamo s pitjem vode, v celice vstopi preveč tekočine, zato začnejo nabrekati. Ko pride do nabrekanja celic v možganih, so posledice lahko hude. Obstaja možnost prenehanja delovanja srca in ledvic ter nastanka edema v pljučih.

Leta 2008 je zaradi intoksikacije z vodo umrla 47-letna Britanka, ki je rada planinarila. Usodnega dne se je namenila na peturno turo po nacionalnem parku Grand Canyon v ZDA. Pila je zelo veliko vode. Ko je kasneje sedla na avtobus, je padla v nezavest. Do prihoda zdravnika je sicer prišla k zavesti, a je težko govorila in tožila zaradi glavobola. Na poti do bolnišnice je začela bruhati prozorno tekočino, nato je padla v komo. Možgani so ji močno otekli in umrla je prej kot v 24 urah.

Primerno je popiti šest do osem kozarcev vode dnevno.

Pred štirimi leti sta zaradi preveč popite vode umrla dva nogometaša. V ZDA je umrl mladi Walker Wilbanks, ki je igral za srednješolsko moštvo. Dva tedna pred njim pa je umrl mladenič iz Gruzije, ki je po treningu popil ogromno količino vode in začel tožiti zaradi krčev v mišicah.

Prvi simptomi, ki kažejo na preveč popite vode, so glavobol, slabost in krči. Pojavlja se težko dihanje v ležečem položaju, saj se začne v pljučih nabirati tekočina. Pride do bruhanja, povišanega krvnega tlaka, otečejo roke in noge. V najhujših primerih pride do izgube zavesti in kome.

Deli novico:

@Ni Res | včeraj ob 23:01 |  20 .08. 2018 ob  07: 10
Ocitno si premalo tu, da se tolk obremenjujes. To je na regionalu praksa, po drugi strani pa, ce zaklenejo komentarje vedo, da bo obisk drasticno padel. Je pa tudi res, da se brise vecinoma tiste katerih nacin komimiciranja je pod kritiko. Seveda pa tudi take kjer si kdo upa kritizirat urednistvo ali izpostavit (ne)sposobnost regionala. - kot ti.
Ni Res |  19 .08. 2018 ob  23: 01
Drzi intoksikacija z vodo obstaja a do nje ne pride tako kot pise v zgornjem clanku, ki zadevo precej banalizira in z neresnicnimi trditvami izpostavlja naivne bralce nevarnosti, d ai naredijo vec skode kot korisiti.

In, ker se spet brise in brise kopirajmo znova. Seveda pa lahko clanek ustrezno popravite ali pa zaklenete komentiranje. Seveda osbstajajo se druge poti za potencialno nevarne objave z zdravtsveno vsebino naslov je ZIRS.

Znova vljudno prosim da korektno napisanega komentarja, ki izpostavlja ocitno zmotno navajanje ne brisete. Kvecjemu izbirsite prispevek ali pa ga ustrezno popravite. Napisane so strokovno napacne navedbe, ki so posledica delnega (neopolnega) prevoda izvirnega clanka iz portala 24sata-hr. Delne in prilagojene objave, ki jih lahko nekdo vzame resno ali celo uposteva in so zdravju lahko skodljive niso sprejemljive.

Torej, napisal sem:
Pavsalno napisano in slabo prevedeno. Ce tudi je orginal ravno tako zelo splosen je vsaj tako napisan, da nihce pri zdravi pameti ne bo razumel, da je pitje vode nevarno. Obenem so v izvirniku povezave na "evidence based" strokovne vsebine in napotke kredibilnih institucij, ki NE navajajo to kar Regional povzema.

Glede 6 - 8 kozarcev, ki jih regional priporoca v izvirniku pise:
"6 do 8 čaša vode na dan tijekom cijele godine, ali nedavna istraživanja pokazala su da bi ta količina vode trebala biti veća, 10 čaša za žene i 12 čaša za muškarce" Torej dobra 2l za zenske do slaba 3 za moske pri zmerni fizicni aktivnosti - Povprecja so vedno navedena za povprecne zivlj. okoliscne.

www.24sata.hr/lifestyle/ne-pretjerujte-i-previse-vode-moze-biti-opasno-za-zdravlje-585368

Prevec vode je lahko nevarno... je trditev, ki bi jo prispevek moral pojasniti ... Torej lahko je nevarno. Seveda, ce ste fizicno izjemno aktivni nepravilno nadomescate tekocino in pretiravate s kolicino vode v kratkem casovnem razponu. To se je zgodilo omenjeni britanki v Gran Canyonu. Slo je za posledico velike fizicne aktivnosti in za neustrezno rehidracijo (Exercise-associated hyponatremia).

Piti je treba tako, da telo vodo lahko normalno predela. To je pa tudi vse.
NE serite, komentatorski pamatnjakovići !!... |  19 .08. 2018 ob  18: 45
-3
dejansko obstaja t.im. intoksikacija z vodo!
pivo |  19 .08. 2018 ob  18: 08
v mojih najboljsih cajtih Sem redno spil kisto pira na dan pa Sem bil vedno zejn-pa nisem nikakrsen Doktor,da bi lahko strokovno objasnil mojo zejo
@NI Res | danes ob 06:42 |  19 .08. 2018 ob  09: 48
točno tako, kot je nekdo spodaj napisal razen v primeru bolezenskih stanj, nima kaj škodit tudi več kot 6l na dan, če je razdeljeno čez cel dan. Sam pijem ogromno vode, pravega čaja, ... praktično vse življenje, 5 litrov najmanj tokom celega leta, poleti pa še par litrov zraven. In se počutim odlično, opazim slabše počutje ravno obratno, če ni dovolj tekočine. In to ob tem, da izrecno redko solim zraven. Kadar pa grem na maraton ali dalljši treningi, pa preventivno nekaj elektrolitov zraven.
NI Res |  19 .08. 2018 ob  06: 42
Tako je ampak pešanje srca (dekompenzacija) je navadno tako bolezensko stanje (še osebej, o napreduje), ki ne dovoljuje zelo intenzivne (športne tel. aktivnosti). Obenem pa se težava z odvajanjem vode kaže drugače kot v primerih, ko pride do hiponatremije. Tu se namreč voda odvaja a žal skupaj z elektroliti (med njimi tudi natrij) - primer zg. opisane Britanke. Pomankanje elektrolitov natrija in pretirano pitje v kratkem časovnem oknu pa ima lahko za posledico hiponatremijo (ni natrija). No do tega pa nikakor ne more priti, če nekdo spije 5 do 6l vode na vroč poletni dan če pije skozi cel dan ...
Eho |  19 .08. 2018 ob  00: 53
Še eden od možnih poglavitnih razlogov je pešanje srca, namreč srce ne poganja samo krvi v telesu ampak tudi vodo. Če bi vam hkrati ali pa ne nenadejano začele otekat stopala in nart, zna lohko bet, da srce peša. Odvajanje vode v telesu je odvisno tudi od delovanja srca.
Pi pi |  18 .08. 2018 ob  23: 14
-1
Prmešat z vinom in šnopcem.
Eho |  18 .08. 2018 ob  17: 19
Zadeve je treba analizirati zakaj je nekdo spil toliko vode. Kaj ga je to tako gnalo, da spije toliko tekočine. Spije liter, dve, tri litre vode in še vedno je žejen, mogoče celo še bolj kot preden je začel pit.

To se lahko zgodi, oziroma se skoraj praviloma zgodi tudi zaradi tega ker je pil zelo hladno vodo, ali pa celo ledeno vodo med tem ko je bil zelo žejen. Torej dolgo ni pil vode. Telo preden spusti hladno vodo naprej jo najprej segreje v želodcu, preden jo telo ne segreje, vse do takrat bo voda v želodcu in toliko časa bo zelo žejen človek ne odžejan. Sploh pa če še dodajamo mrzlo vodo, oziroma jo še naprej pijemo jo bo želodec težko segrel.

Najbolj odžeja počasno srkanje vročega čaja. Šele segreto tekočino telo takoj spusti naprej. Mogoče so zaradi tega ljudje pili toliko vode, ker so pili masa preveč mrzlo vodo in kljub temu še vedno bili žejni ali pa še bolj žejni, kajti če mu bi je toliko spili.

Zagotovo so še drugi razlogi, pa vendar je tale dokaj pogost.
Ne nakladajte  |  18 .08. 2018 ob  16: 33
numnosti, ljudje prej umirajo zaradi premalo tekočine ali se jim poslabša zdravje. Koliko pa so te spile? 20 litrov na dan? Drugače pa se ve, da voda v velikih količinah ne gre z nekaterimi BOLEZNIMI skupaj, kar pa je čisto nekaj drugega. Izven tega je pa enostavno mi možno toliko spit, da bi komu naškodilo. Ali pa jasno, pri zastrupitvi z ekstasijem je dodatna tekočina lahko zadnja kaplja v prezgodnjo smrt.
skurBo |  18 .08. 2018 ob  16: 26
Voda nije dobra ni u koljenu!!
ČE PIJEŠ PREVEČ VODE |  18 .08. 2018 ob  15: 22
SE TI ŽABE ZAREDIJO... TO SO VEDELE POVEDATI ŽE STARE MAME.