NESPREJEMLJIVE POTEZE NOVE KBM: Župani stopili v bran zaposlenim

Poteze Nove KBM, ki prihodnje leto ukinja številna delovna mesta na Severnoprimorskem, so nesprejemljive, se strinjajo župani v regiji. Kot so opozorili na današnji seji sveta severnoprimorske regije, se takšna centralizacija ne dogaja le v banki, pač pa tudi drugih državnih podjetjih in celo državnih ustanovah. Tega ne podpirajo.

Sklenili so, da bodo vlado v pismu pozvali, naj se zamisli nad takšnimi prodajami slovenskih bank in se iz tega primera nekaj nauči. Skupno pismo bo pripravila novogoriška občina in ga po potrditvi vseh občin na dopisni seji sveta regije naslovila na vlado.

Župan Občine Kanal ob Soči Andrej Maffi je v krajši razpravi poudaril, da govorijo o "mrtvecu": "Sam imam izkušnjo iz Deskel, kako so hladnokrvno zaprli poslovalnico, in prepričan sem, da se bo to nadaljevalo tudi v večjih poslovalnicah, kot je na primer ta v Novi Gorici. Občutil sem ta hladen odnos bančnikov in ekonomistov do ljudi, zato se strinjam, da moramo protestirati. Istočasno pa moramo razmišljati o novih rešitvah, povabiti naše lokalne ponudnike, ki se ukvarjajo tudi z bančništvom." Dejal je še, da občine obrnejo veliko denarja in bi bile regionalno zagotovo zanimive za kakšnega bančnika.

Tolminski župan Uroš Brežan pa je opozoril, da se bo odločitev Nove KBM poznala po celotni regiji in ne le na Goriškem: "Ni dovolj, da ostro nastopiš le proti institucijam, imeti moraš tam tudi ljudi, ki te poslušajo. Doslej smo na državo naslovili že kar nekaj apelov, predvsem kar se tiče tistih občin v regiji, ki imamo še sedeže upravnih enot, kjer so še določene regijske ali subregijske institucije, kot so na primer geodetska uprava, finančna uprava, upravne enote in sodišča, da te občine povsod po Sloveniji zelo izgubljamo."

To velja tako pri izgubljanju delovnih mest v javni upravi kot tudi dostopnosti javnih storitev za prebivalce. Brežan je prepričan, da bo morala slovenska politika na tem področju dati primeren odgovor ljudem, kako vidi prihodnost teh institucij.

"Nenazadnje so to področja, kjer živi približno tretjina slovenskega prebivalstva in so zato še kako pomembna. Nanje pa se navezuje še druga tretjina slovenskih občin, ki so manjše in imajo v teh subcentrih tudi določeno pomoč pri izvajanju javnih storitev in drugih služb," je še dejal Brežan, ki meni, da tak način pomeni siromašenje Slovenije.

V odzivu na današnje odločitve severnoprimorskih županov pa so v Novi KBM zapisali, da v zvezi z načinom prenehanja zaposlitev uprava še ni sprejela sklepa, prav tako še ni znano natančno število zaposlenih, za katere se predvideva prenehanje zaposlitve. Banka bo te odločitve sprejela po opravljenih analizah in posvetovanju s ključnimi deležniki, zaključujejo v mariborski banki.

Primorskim poslancem se zdi povsem nerazumljivo in kratkovidno, da banka, prav na Goriškem, kjer ustvari tretjino prometa, krči število poslovalnic (lani tri, letos še dve) in število zaposlenih. "S tem namreč ne škodite samo regiji in prebivalstvu. Ko to počnete, krnite tudi renome in poslovno uspešnost banke NKBM - ker zakaj bi lokalno prebivalstvo še imelo pri tej banki odprte račune, če jih banka obravnava kot povsem nadomestljive, nepomembne komitente," so zapisali v pismu vodstvu banke.

Bančno vodstvo zato primorski poslanci pozivajo, da še enkrat temeljito premisli o smiselnost napovedane reorganizacije. Posledic ne bo utrpelo samo tistih 90 družin, ki se bodo naenkrat znašle v nepredvidljivem položaju, so prepričani in nadaljujejo: "Vaša poteza bi lahko imela daljnosežne negativne posledice za celotno regijo in, zagotovo, tudi za banko, ki jo vodite v želji po čim večjih dobičkih."

Deli novico:

nkbm |  05 .09. 2017 ob  23: 01
v kopru je obupna, tam sem pristal iz Raiffeisena, pol jo je kupla na druga banka in na koncu prišel do nkbm. Poslovalnico Raiffeisen so takoj zaprli in zaposlenim dali odpoved, v poslovalnici nkbm v Kopru pa sta le dve uslužbenki, ki delata kot po tekočem traku, vrsta pa ven čez vrata, poslovalnica zanemarjena, v glavnem katastrofa, še neki malega kredita imam ko izplačam takoj zaprem račun! Z vsemi šoldi, ki so jih pokradli in donosi iz poslovanja bi lahko imeli poslovalnico z 15 zaposlenimi v zlatu skovano v vsakem kraju.
@Atila |  05 .09. 2017 ob  20: 54
Iz lastnih izkušenj ti povem, da je ena stvar hujša od tega, da ti podjetje kupijo tujci, in to je, da te kupijo domači konkurenti. Še posebej, če so iz bele Ljubljane. Na eni prednovoletni fešti bivšega Adriatica je sodelavka v skeču izjavila: Vidim rimsko cesto, vodi proti Emoni.
Atila |  05 .09. 2017 ob  18: 31
To to !
Prodajte tujcem pa bo!!!!
Ee smo goveda!
pinko.palinko |  05 .09. 2017 ob  18: 15
Me zanima, če se bo naš presvitli župan kaj oglasil, ko se bodo delovna mesta iz bivše Banke Koper selila v Zagreb in delovna mesta iz Adriatica v Ljubljano.Če se oblikuje logistično holding pa še iz Luke. Ne tista pri gazdah, ampak tista dobro plačana v upravi družbe.Razni finančniki, računovodje, pravna služba, kar je še takih DM, ki zahtevajo izobrazbo in so dobro plačana.
Dolgovi  |  05 .09. 2017 ob  18: 04
" Dejal je še, da občine obrnejo veliko denarja ... " - kje pa občine dobijo denar? Od dolgov:

https://www.bsi.si/iskalniki/pregled-financnih-podatkov-popup.asp?VsebinaId=16705