NOVIH RADARJEV NA AVTOCESTAH (ŠE) NE BO: Dars ustavil razpis

Slovenija

Dars za zdaj še ne bo kupil novih radarjev za sekcijsko merjenje hitrosti. Ker s policijo ni dosegel dogovora glede prevzema in upravljanja sistemov, je namreč lani jeseni objavljeni razpis ustavil. V poskusni dobi projekta na avtocesti čez Trojane so bili rezultati dobri, zato nameravajo razpis ponoviti, a še ni znano, kdaj.

Fotografija je simbolična.

Dars je razpis za dobavo, vzpostavitev in vzdrževanje sistemov sekcijskega merjenja hitrosti na odsekih avtocest in hitrih cest objavil oktobra lani. Vrednost razpisa za sistem sedmih novih radarjev je ocenil na milijon evrov, ponudbe pa bi morali odpirati že v začetku decembra, a so nazadnje odpiranje ponudb prestavili na prihodnji teden.

Medtem je Dars razpis ustavil. "Razlog je v tem, da policija ni podpisala dogovora o vzpostavitvi sistemov sekcijskega merjenja hitrosti, po katerem bi morala vzpostavljene sisteme prevzeti v uporabo in s sistemom v celoti upravljati oz. izdajati globe za kršitelje," so za STA pojasnili na Darsu.

Ob tem so dodali, da od projekta vzpostavitve sekcijskega merjenja hitrosti dolgoročno nimajo namena odstopiti. "Prizadevali si bomo, da se dokončno določi, kdo je za posamezno fazo projekta zadolžen ter kdo in na kakšen način bo upravljal s sistemom," so zapisali. Pobude in prošnje na pristojna ministrstva se bodo tako nadaljevale, nato pa bodo razpis ponovili.

V policiji sicer projekt prav tako podpirajo in so pri njem pripravljeni sodelovati tudi v prihodnje, vendar so želeli pred podpisom dogovora prek pristojnih ministrstev za pravosodje in infrastrukturo doseči spremembo prekrškovne zakonodaje skozi prizmo poenostavitve postopkov. Ministrstvo za notranje zadeve je lani novembra namreč zavzelo stališče, da policija sisteme za sekcijsko merjenje hitrosti lahko prevzame v uporabo, ko bo zakonodaja na tem področju ustrezno spremenjena. "Do te spremembe žal ni prišlo," ugotavljajo v Darsu.

Hitrost je eden od poglavitnih faktorjev, ki vplivajo na varen potek prometa. Neprilagojena hitrost je pogost vzrok prometnih nesreč z najhujšimi posledicami, zato si v Darsu v sodelovanju s policijo in Javno agencijo RS za varnost prometa že vrsto let prizadevajo za umiritev hitrosti na avtocestnem omrežju in za spoštovanje predpisanih omejitev.

Ob tem ugotavljajo, da sta preventivno delovanje in osveščanje udeležencev v prometu pomembna dejavnika, a žal ne zadostna. Zato so se na podlagi dobrih izkušenj iz pilotnega projekta sekcijskega merjenja hitrosti, ki je na približno petkilometrskem odseku štajerske avtoceste med Trojanami in Podmiljem deloval do sredine oktobra lani, odločili za nabavo nove tovrstne opreme, saj so imeli zagotovila, da bo policija sodelovala.

Globe za prekoračitev hitrosti bi se sicer v celoti stekale v državni proračun, tako kot tudi globe v zvezi z vinjetami ali cestnino za tovorna vozila niso prihodek Darsa.

"Naša pričakovanja so bila visoka, saj je bilo v poskusni dobi projekta na avtocesti čez Trojane dokazano, da se hitrosti znatno znižajo, če uporabniki vedo (so seznanjeni), da je nadzor prisoten in da bo globa neizbežna, če bodo vozniki delali prekrške," so še dodali na Darsu. Kljub temu upajo, da bodo potrebne aktivnosti izvedene, in da bo prišlo do ustreznega sodelovanja s policijo. Kdaj naj bi se to zgodilo, v tem trenutku ni mogoče napovedati.

Deli novico:

Ala kagumer |  06 .04. 2018 ob  17: 11
Kaj ti se ne stekas da korporacije vodijo sistem, kdo ce jih kaznovat, ce so polni soldov
Folk je v klincuker zaupa prehrambenim korporacijam, zato pa se dogaja kar se
kagumer |  06 .04. 2018 ob  16: 02
Policija ni podpisala zaradi zmanjšane prištevnosti, ker je njihov vzdrževalec pri pranju cisterne bogato obdaril z opojnimi hlapi...