Obsodba Berlusconija pravnomočna že 30. julija

Kronika

Italijansko kasacijsko sodišče bo 30. julija odločalo o pritožbi bivšega premierja Silvia Berlusconija na obsodbo zaradi davčne prevare v primeru Mediaset. Gre za najvišji italijanski prizivni sodni organ, katerega odločitev bo dokončna. Sodišče se je sicer odločilo pohiteti z obravnavo Berlusconijeve pritožbe, ker bi lahko primer zastaral.

Odločitev o datumu obravnave je kasacijsko sodišče sporočilo, potem ko je največji italijanski dnevnik Corriere della Sera poročal, da bi lahko del obsodbe proti Berlusconiju že septembra letos če kasacijsko sodišče do takrat ne bi sprejelo odločitve zaradi zastaranja propadel, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Kasacijsko sodišče svoje sodbe običajno izda še isti dan, ko zadevo obravnava. To pomeni, da bi lahko bila obsodba Berlusconija v primeru Mediaset že pred koncem meseca dokončna in bi se lahko uveljavila, piše DPA. Šlo bi za doslej prvo pravnomočno obsodbo politika in medijskega mogotca, ki se sicer otepa z vrsto sodnih procesov.

"Sem osupel, presenečen in užaloščen, saj se kršijo pravice obrambe," je odločitev komentiral Berlusconijev odvetnik Franco Coppi. Sprva se je namreč napovedovalo, da bo kasacijsko sodišče odločitev sprejelo oktobra ali novembra.

Berlusconi je obsojen, ker je njegovo medijsko podjetje Mediaset pri nakupu televizijskih in filmskih pravic v ZDA prirejalo računovodske izkaze. S tem se je Mediaset v 90. letih prejšnjega stoletja izognil plačilu več milijonov evrov davkov.

Drugostopenjsko sodišče v Milanu je maja v primeru potrdilo štiriletno zaporno kazen za Berlusconija, od tega tri leta pogojno, ter prepoved opravljanja javne funkcije za pet let. Če bo sodba potrjena, bo Berlusconi, ključni podpornik vlade Enrica Lette, izgubil sedež v senatu. Grozi mu tudi hišni pripor, saj je starejši od 70 let in verjetno v zapor ne bo šel.

Berlusconi se je v primeru Mediaset obrnil tudi na ustavno sodišče, in sicer zaradi samega postopka. Če bi mu sodišče ugodilo, bi morali sojenje ponoviti, to pa bi v bistvu za bivšega premierja pomenilo rešitev, saj bi primer medtem že zagotovo zastaral. A ustavni sodniki so junija njegovo pritožbo zavrnili in s tem odprli pot za končno odločitev kasacijskega sodišča.

Deli novico: