Očetje pri porodu v 80 odstotkih

"Morda je poleti na ulicah več ljudi, otrok in tudi novorojenčkov, vendar podatki kažejo, da je približno enako število porodov kot lani v tem času," je na naše vprašanje, če se je morda število rojstev v tem času povečalo, odgovoril vodja porodniške dejavnosti v Splošni bolnišnici Izola, ginekolog porodničar Boštjan Lovšin. V pogovoru za RegionalObalo je med drugim postregel z najnovejšimi podatki na področju porodništva na Obali ter z nasveti za bodoče mamice, še posebej v poletnem času.

Lani je bilo do julija 387 porodov, letos pa do danes 375, je pojasnil Lovšin, pri čemer izolska porodnišnica zajema območja Kopra, Izole in Pirana, pa tudi dopustnice jih včasih obiščejo. Po njegovih besedah je največ naravnih porodov, sledijo operativni porodi – carski rez in vakuum, kleščnega poroda pa v Sloveniji praktično ne opravljajo več. Carskih rezov je v celi Sloveniji približno 20 odstotkov, podobno je tudi na Obali, približno pet odstotkov. Porodi v vodi so, kot je pojasnil, v Sloveniji redkost.

"Če že lajšamo bolečine med porodom, to sedaj raje počnemo z epiduralno anestezijo, ki je edina učinkovita metoda lajšanja porodnih bolečin; takšnih primerov je v izolski porodnišnici dobrih 10 odstotkov. Možna je na željo porodnic, saj te različno prenašajo bolečine," je pojasnil. Vsakih nekaj let je kakšna stvar nekoliko bolj v modi, pojasnjuje Lovšin. Pred časom je bil to denimo porod v vodi, kar za otroka ni ne boljše ne slabše, šlo je za lajšanje porodnih bolečin porodnice. "Sedaj je v ospredju epiduralna anestezija, kar nas veseli, saj menimo, da je resnično učinkovita," je pojasnil.

Po njegovih besedah v številu carskih rezov počasi dohitevamo zahodno Evropo. Še pred nekaj leti je bilo v Sloveniji teh okoli 15 odstotkov, lani 20, v Italiji jih je denimo okoli 35 odstotkov. V Evropi pa smo v samem vrhu z izjemno majhnim številom najstniških nosečnosti (pod 20 let), kar je nadvse pozitivno, pravi Lovšin in dodaja, da to velja tudi za prekinitve nosečnosti pri mlajših. Povprečna starost ob porodu v Sloveniji je sedaj 29, 30 let.

Nasveti za nosečnice: "Prava pot je vselej srednja pot"

Prava pot je pri normalni nosečnosti vedno neka srednja pot, pravi Lovšin. Takrat lahko nosečnica po njegovih besedah živi skorajda normalno, kot pred nosečnostjo. Bistveno je izogibanje bolnim ljudem, škodljivim substancam, cigaretam, drogam, prekomernemu pitju alkohola, pri čemer je kakšen kozarček dovoljen. Lovšin odsvetuje tudi prekomerno pitje kave.

"K nam prihaja tudi kar nekaj nosečnic, ki tu preživljajo dopust," pravi in dodaja, da je začetek nosečnosti (prvi trije meseci) najbolj ranljiv trenutek, ko največkrat pride do krvavitve ali slabih izidov. Takrat ni dobro preveč potovati naokrog. Podobno je proti koncu nosečnosti, v zadnjem mesecu. "Saj ni prepovedano, a če se porod začne, je najlepše, če se to zgodi v domačem kraju, kjer je nosečnica nameravala roditi. Tista, ki tu živi, če je nosečnost normalna, lahko brez težav do konca plava v morju, turistkam pa zadnji mesec nosečnosti odsvetujem dopustovanje daleč od doma."

Pojasnil je, da v prvih treh mesecih veliko nosečnosti propade, v prvih tednih propade celo vsaka peta ali šesta nosečnost. Kot pravi, je bistvenega pomena tudi izogibanje infektom, saj je vnetja pogosto potrebno zdraviti z antibiotiki, s katerimi so v nosečnosti prav tako omejeni. "Glede prehrane osebno menim, da nosečnica lahko je tisto, kar ji paše in kolikor ji paše, ker otrok ne bo stradal, četudi bo jedla malo manj, če bo jedla več, pa otrok zaradi tega ne bo prevelik ali okvarjen. Vselej je pomembna zmernost," je dodal.

Povečanje teže v nosečnosti je, kot pravi Lovšin, posebna znanost. "Treba je vedeti, da do povečanja teže ne pride zaradi hrane, ampak gre ponavadi za vodo, kar je posledica hormonskih sprememb. Tu vsaka ženska reagira na svoj način. Ena se bo zredila, druga pa ne".

Število rojstev na Obali v primerjavi z ostalo Slovenijo

Prav velikih razlik v Sloveniji glede števila rojstev ni, pravi Lovšin. Pred časom je po njegovih besedah izstopal denimo podatek, da je bilo v Izoli, Šempetru in Ljubljani pri porodu prisotnih več očetov, sedaj pa se je tudi to že izenačilo. "Očetje so danes prisotni pri porodu v 70 do 80 odstotkih primerov. Večplodnih nosečnosti (dvojčkov, trojčkov ...) je v Sloveniji približno dva odstotka in to število je v zadnjih letih enako. Nekoliko je naraslo po uvedbi oploditve v epruveti, to je 20, 30 let nazaj. Sedaj ostaja na dveh odstotkih," je sklenil Lovšin.

Deli novico:

Zvezdica |  17 .07. 2017 ob  15: 40
Dr.Lovsin je zdravnik vreden vsake pohvale!