Odslej imajo svoj spletni biografski leksikon

Slovenija

Novogoriška knjižnica Franceta Bevka je v sodelovanju s koprsko knjižnico Srečka Vilharja pripravila spletni biografski leksikon znanih Primork in Primorcev. K sodelovanju so privabili tudi splošni slovenski knjižnici iz Trsta in Gorice, tako da je slovenski prostor, vključujoč zamejstvo, vsaj v tem projektu združen.

Zamisel so začeli udejanjati leta 2010, v zgled pa jim je bil projekt spletni portal Gorenjci.si, ki so ga pripravili v Kranju. Poskusne vnose so naredili leta 2012, ko so k projektu pristopile vse primorske splošne knjižnice in Tolminski muzej. Spletni portal Primorci.si so prvič predstavili 7. februarja letos, sledile bodo še dodatne predstavitve in nadgradnja portala.

V spletni biografski leksikon so vključene osebnosti, ki so bile rojene, so živele ali pa umrle na Primorskem in so s svojim delom zaznamovale oziroma zaznamujejo razvoj pokrajine. Leksikon nastaja sproti in se nenehno dopolnjuje, tako da njegova vsebina nikoli ni dokončna, je na današnji novinarski konferenci povedala Irena Škvarč iz novogoriške knjižnice. "Veseli smo novih predlogov za vpise, ki nam jih lahko za spletni portal posredujejo tako različne organizacije kot tudi posamezniki," je povedala Škvarčeva. Dodala je, da je spletni biografski leksikon živ organizem, ki nenehno raste.

Vključena tudi bogata fotogalerija

Doslej je v spletni biografski leksikon vpisanih 326 oseb, vanj pa je vnesenih tudi 266 dejavnosti in 210 krajev.

Za uporabnike je zanimiva tudi bogata foto galerija, ki se, tako kot vpisi, nenehno dopolnjuje, je povedala Luana Malec iz Osrednje knjižnice Srečka Vilharja iz Kopra. Ob tem je poudarila, da so vsebine na spletu tudi primerno zaščitene, morebitni uporabniki pa so ob njihovi uporabi dolžni navajati vir, ob navajanju nejavnih osebnosti pa morajo pridobiti dovoljenja za objavo.

Škvarčeva je poudarila še, da predstavljajo pokrajinski spletni biografski leksikoni dobro osnovo za vzpostavitev vseslovenskega spletnega biografskega leksikona. Doslej so svoje pripravili že v štirih pokrajinah, v kratkem naj bi spletni biografski leksikon pripravili tudi na Celjskem in "vse bliže je čas, ko bodo tako pokrite vse slovenske pokrajine".

Sicer pa to ni prvi projekt, pri katerem sodelujejo primorske knjižnice. Dobro je zaživel projekt Primorci beremo, v prihodnje pa bodo skupaj pripravili nov spletni projekt, katerega delovni naslov je dobreknjige.si.

Več iz rubrike Družba:

Nov val mednarodnih študentov

Obala ni prva izbira turistov

Jim lahko ponudite dom?

Deli novico:

MegaTRON |  19 .02. 2013 ob  23: 51
IMAJO?

Pa kwa je to.. RegionalLublana?

IMAMO, MONA!
REGIONALČKARJI |  19 .02. 2013 ob  17: 08
Bralci bi bili veseli direktnega linka na omenjeno spletno stran.