OPOZORILO PRED RAZJARJENO MEDVEDKO: Na avtocesti povozili tri mladiče

Slovenija

Na štajerski avtocesti med predorom Ločica in cestninsko postajo Vransko so bili povoženi trije medvedji mladiči. Ker predvidevajo, da se na tem območju zadržuje razjarjena medvedka, lovska družina odsvetuje sprehode v naravi, nabiranje gob in podobno, so zapisali v sporočilu, objavljenem na portalu MojaObčina.si.

Kot so navedli, so napadi medveda na človeka sicer v splošnem zelo redki, a možnost obstaja. Z upoštevanjem nekaterih preprostih navodil obnašanja pa jo lahko zelo zmanjšamo. Rjavi medved, ki živi pri nas, namreč ne napada ljudi kot plen - za hrano. Do napada pa lahko pride, če se ob nekaterih posebnih okoliščinah človeka toliko ustraši, da se odloči, da ne bo zbežal, ampak se bo branil.

Do napada tako navadno pride, ko medveda presenetimo in se znajdemo v njegovi neposredni bližini, ko nas ne pričakuje oz. nima časa ali možnosti za umik. To je pogosteje pri samicah z mladiči, saj se ti ne morejo hitro umikati, mati medvedka pa jih brani, so še pojasnili v sporočilu.

V Lovski družini Vransko so povedali, da so o omenjenem dogodku obvestili tudi Zavod za gozdove RS in lovskega inšpektorja.

Deli novico:

curlo |  12 .07. 2017 ob  06: 51
'Šesto izumiranje živalskih vrst se odvija hitreje, kot smo predvidevali'
11
KomentirajPošljiTiskaj Velikost pisave
Stanford/ Meksiko, 11.07.2017, 17:53 | STA / Ma.M.
Skupina priznanih znanstvenikov je v najnovejši študiji odkrila, da se Zemlja zaradi človeške prenaseljenosti sooča z množičnim izumiranjem živalskih vrst. Opozarjajo, da je v teku šesto množično izumiranje vrst v zgodovini planeta, biološko uničevanje pa se odvija precej hitreje, kot so predvidevali.


Obsežna mednarodna študija navaja, da se šesto množično izumiranje vrst v zgodovini planeta že odvija in je precej resnejše, kot so predvidevali. Ogroženih je na tisoče živalskih vrst in na milijarde posameznih živali, še dodajajo. Po njihovi oceni so za to krivi človekovi prekomerni posegi v naravno okolje, zaradi česar so se naravni habitati v zadnjih desetletjih močno skrčili.

Kot najbolj škodljive posege naštevajo prekomerno poseljevanje, invazivne organizme in masovno onesnaževanje, v zadnjem času pa vedno večje grožnje predstavljajo tudi podnebne spremembe. Kot glavni razlog za trenutno zaskrbljujočo situacijo pa so znanstveniki izpostavili "prenaseljenost in nenehno rast človeške populacije, ki je tesno povezana s pretirano in prekomerno porabo, predvsem premožnih ljudi."

Vsi našteti dejavniki vplivajo na katastrofalen upad števila posameznih živali, tako običajnih kot redkih vrst. V študiji, opozarjajo, da je takšno upadanje živalskih vrst napad na temelje človeške civilizacije in bo imelo resne ekološke, gospodarske in družbene posledice. Na koncu študije dodajajo: "Biološko izumrtje bo očitno imelo resne ekološke, ekonomske in družbene posledice. Za 'zdesetkanje edine življenjske strukture, ki jo v našem osončju poznamo' bo človeštvo sčasoma plačalo izjemno visoko ceno".

Levi izumirajo
Tudi levi so med ogroženimi živalskimi vrstami. (Foto: AP)
Čeprav trdijo, da je množični upad živalskih vrst še vedno možno ustavit, svarijo, da možnosti za to niso ravno dobre:" V naslednji dveh desetletjih vsi znaki kažejo na vedno močnejše napade na biološko raznolikost ekosistemov." Profesor Paul Erlich z univerze v Stanfordu sicer opozarja, da je časa za delovanje zelo malo.

Biološko izumrtje bo očitno imelo resne ekološke, ekonomske in družbene posledice. Za 'zdesetkanje edine življenjske strukture, ki jo v našem osončju poznamo' bo človeštvo sčasoma plačalo izjemno visoko ceno.
Raziskave potrdile upadanje števila posameznih živali in njihove geografske razširjenosti

V raziskavo so zajeli 27.500 vrst vretenčarjev, kar predstavlja približno polovico vseh znanih vrst. V kar tretjini primerov so ugotovili upad samega števila posameznih živali, kot tudi njihove geografske razširjenosti. Še podrobneje pa so v raziskavi analizirali 177 vrst sesalcev in ugotovili, da so vsi izgubili več kot 30 odstotkov habitata. Poleg tega je v več kot 40 odstotkih teh primerov populacija upadla pod 80 odstotkov. "Nekaj vrst sesalcev, ki so še pred desetletjem veljali za relativno varne, je sedaj ogroženih,"so zapisali v študiji. Kot primer navajajo velik upad populacije gepardov, orangutanov, levov in žiraf.

Orangutan
Nekaj izumrlih živalskih vrst bomo lahko videli le še v živalskem vrtu. (Foto: AP)
V zadnjih 500 milijonih letih se je sicer Zemlja soočila s petimi t. i. množičnimi izumrtji vrst, v katerih je popolnoma izginilo 75 odstotkov vrst. Nazadnje se je to zgodilo pred 66 milijoni let, ko je izumrlo 76 odstotkov vseh vrst, vključno z dinozavri.
Mednarodno študijo so izvedli znanstveniki univerze Stanford in Nacionalne avtonomne univerze v Mehiki, objavljena pa je bila v znanstveni reviji Proceedings of the National Academy of Science.

P.S - a je še kaj za komentirati? Kot vedno pravim...človek je najbolj moteči in destruktiven člen tega našega življenja na zemlji in tisti ki bo svet spravil v pogubo.....naj nam kdo tam gori oprosti, ali še bolje ....naj nas uniči...
Kako žalostno |  11 .07. 2017 ob  18: 48
@batman se popolnoma strinjsm. V tej nasi lepi dezelici prav NIC ne funkcionira, kot bi trea
batman |  11 .07. 2017 ob  18: 40
Lovska druščina je še za časa Jugoslavije vedno imela zadnjo besedo in jo pravzaprav ima še danes. Oni se imajo za Alfa in Omega vsega kar se tiče narave. Zaradi njihove trme in vztrajanja, da so glavni, se je leta in leta upoštevalo zgolj in samo njihovo mnenje in tako je prihajalo in še vedno prihaja do naravnih neravnovesij.

DARS oziroma RS je naredila nekaj nadhodov in podhodov za divjad, vendar očitno jih ni dovolj.

Mi vsi skupaj pa si izmišljujemo pravila in zakone, z njimi hočemo uzakonit naravo! Golobi v mestih so 'pain in the ass' ker kakajo, psi so izključno na vrvicah, mačk skorajda ni več naokoli, narave se pravzaprav bojimo oziroma se nam zdi mogoče umazana ali kaj vem kaj. Še drevesa dovolimo, da sekajo kot po tekočem traku, potoke in hudournike ne smejo več vzdrževati domačini, cene poljščin so tako nizke, da kmetje ne obdelujejo več kmetijskih površin in tako se je gozd razrasel do robov naselij in imajo divje živali kar postlano pot do kontejnerjev in domači shramb.

Potem imamo še razno razne subvencije, ki jih prejemajo razno razni kao kmetje, ki gojijo drobnico naokoli po državi. Za vsako žival, ki jo pokonča medved ali volk, dobi rejec denar. Ko so v znamenitem društvu SloWolf šli od enega do drugega in jim ponujali zastonj ograjo in zdresiranega psa, jih je od 20 rejecev, sprejelo ponudbo zgolj in samo peščica.

Skratka, izgubili smo stik z naravo in naravnim. Bojimo se bakterij in vsega kar so nas napumpali skozi desetletja, medtem pa narava trpi. Se bo že maščevala, v to sem bolj kot trdo prepričan! Treba bi se bilo jokat še za kaj drugega kot za te reveže od mladičkov.
Stavit grem, da bo medvedka naslednja žrtev lovskih strelov!!!
DARS |  11 .07. 2017 ob  18: 29
Društvo Anti Razumnih Smrtnikov
curlo |  11 .07. 2017 ob  17: 20
Strinjam se z obema spodaj in pravim...."bravo". Še več bi nas moralo biti takih in morali bi tudi kaj narediti v zvezi z ubijanjem živali na cestah in uničevanje njihovega habitata.Lovci sploh niso potrebni saj je način kako delamo z temi ubogimi bitji dovolj velik dokaz kaj sploh smo.....sramota smo za vso naravo in edini krivi, da bo svet šel v maloro.
Bogi medvedki |  11 .07. 2017 ob  14: 40
nič krivi...
Bi res bil čas, da DARS poskrbi za varen prehod divjega sveta...nenazadnje se je treba zavedati, da smo mi vdrli v njihov življenski prostor, porušli drevja in zasfaltirali ceste.
Tako, da ni nič čudnega, da živali zatavajo na AC. Prvič ne zato, ker so navajene svoje poti, drugič pa, ker ni ustrezno poskrbljeno, da do tega ne pride oz., da se to omeji na čisti minimum.
goričan |  11 .07. 2017 ob  13: 50
To se pa dogaja zaradi tega, ker naša država oziroma DARS, ne nikjer na avtocestah zgradi podhod ali nadhod za divje živali, kot je praksa drugod v EU.
Potem pa nastradajo živali... mah
Nekdo je na enem portalu lepo napisal na to temo.... naša kultura se kaže s odnosom do živali.