Orkan Sandy v ZDA terjal najmanj 11 življenj

Kronika

Orkan Sandy, ki je danes zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času trčil ob vzhodno obalo ZDA, je po uvodnih informacijah lokalnih oblasti in medijev povzročil smrt enajstih ljudi. Povzročil je tudi hude težave zaradi poplav in vetra na območju od Virginije na jugu do Massachusettsa na severu.

Za prave ocene o gmotni škodi je še prezgodaj, saj nevihta še traja, vendar pa naj bi nanesla skupaj do 20 milijard dolarjev. Škoda bo velika zaradi poplav, o katerih poročajo iz držav New Jersey, New York, Massachusetts in Delaware. Nevihta je povzročila tudi prometni infarkt z zaprtjem letališč, avtocest, železnic in mestnega prometa. Izruvana drevesa so podirala daljnovode, ti pa so se zaradi vetra podirali tudi sami.

Brez elektrike je tako po poročanju ameriške tiskovne agencije AP ostalo 1,5 milijona ljudi, po poročanju televizije CNN pa skoraj tri milijone.

Na jugu Manhattna v Battery parku se je gladina morja dvignila za 4,2 metra, kar je za več kot meter več od dosedanjega rekorda iz časa orkana Donna leta 1960.

Newyorški župan Michael Bloomberg je ukazal evakuacijo za 375.000 prebivalcev južnega dela Manhattna in v podkrepitev ukaza celo izklopil elektriko in vodo številnim zgradbam. Kritiki župana trdijo, da je to storil za socialne stanovanjske bloke, medtem ko se tistih s premožnimi najemniki ni dotaknil. Župan je to zanikal.

Predsedniška kampanja prekinjena

Sandy je vplivala tudi na predsedniško tekmo v ZDA, saj sta se tako demokrat Barack Obama kot republikanec Mitt Romney odpovedala javni kampanji. Obama je prevzel vajeti reševanja in odpravljanja posledic nevihte, Romney pa se je vzdržal kritik na račun predsednika. Danes pa bo zavihal rokave in v Ohiu pomagal pri odpravljanju posledic.

Ocene o neposredni gospodarski škodi, ki bo ostala za orkanom Sandy, se gibljejo med 10 in 20 milijardami dolarjev, vendar pa bo posredna škoda veliko večja.

Na uničevalni poti gromozanskega orkana je 284.000 hiš, ki so skupaj vredne skoraj 90 milijard dolarjev. Zaradi neurja je bilo odpovedanih najmanj 10.000 poletov, prekinjen je železniški promet na severovzhodu ZDA, v New Yorku, Washingtonu in Philadelphii pa so ustavili mestni promet.

Poleg tega bodo škodo utrpeli trgovci. Ne sicer trgovine z živili, katerih police so bile v zadnjih dneh izpraznjene in tudi ne trgovine z električno opremo, kot so generatorji. Manj denarja bo potrošnikom ostalo za obleke in darila v času praznične sezone, ko trgovci pričakujejo največ prometa.

Newyorške borze bodo ostale danes zaprte že drugi dan zapored, kar se zaradi vremena ni zgodilo vse od leta 1888. Takrat je mesto zajel snežni vihar z zameti, visokimi do 12 metrov. Nazadnje je borzno trgovanje za en dan leta 1985 ustavil orkan Gloria. Borze so bile sicer zaprte več dni po 11. septembru 2001.

Nevihta je številna velika podjetja prepričala, da prestavijo datum objave svojih poslovnih rezultatov. Med njimi so Pfizer, Avon, Martha Stewart Living Omnimedia, Thomson Reuters, Tesla Motors, Spirit Airlines, Office Depot in druga. Nobeno od njih ne bo poročalo o rezultatih v zadnjem četrtletju najmanj do četrtka.

Borza Nasdaq, ki ima sedež na Times Squareu, je še v nedeljo napovedovala normalno poslovanje, vendar pa se je v ponedeljek in sedaj tudi danes pridružila NYSE na Wall Streetu, ki je v območju obvezne evakuacije. Elektronsko trgovanje je sicer v ponedeljek potekalo nemoteno, danes pa ne bo trgovanja niti z obveznicami.

Nevihta bo morda vplivala tudi na pravočasno objavo statističnih podatkov ministrstva za delo o zaposlovanju in stopnji brezposelnosti v oktobru, ker vladne agencije v Washingtonu ostajajo zaprte tudi danes. Poročilo, ki bo zadnje pred volitvami 6. novembra, bi moralo biti objavljeno v petek.

Deli novico: