PAHOR V BRUSLJU: Predsednik izpostavil pomen arbitražnega sporazuma za ves Zahodni Balkan

Predsednik republike Borut Pahor je danes v Bruslju izrekel zadovoljstvo, da je Evropska komisija nedavno podprla delo arbitražnega sodišča, in poudaril, da bo zelo redkobeseden, dokler bo sodišče delalo. Ob tem je izpostavil pomen arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško za celotno institucionalno in pravno arhitekturo na Zahodnem Balkanu.

Predsednik republike se je na dvodnevnem obisku v Bruslju pogovarjal tudi o arbitraži med Slovenijo in Hrvaško. Pojasnil je, da je izrekel zadovoljstvo, da je Evropska komisija nedavno sporočila svoje jasno stališče, da podpira delo sodišča.

Ob tem je spomnil, da se je poleti v prepričanju, da bodo mednarodne pravne in politične institucije prepoznale pomembnost arbitražnega sporazuma za mirno reševanje sporov tudi širše v regiji, odločil, da ponudi hrvaški kolegici in politiki roko sprave.

Prerekanje po mnenju predsednika ni rešitev

Zadovoljen je, da je to storil in da so znova omehčali dialog med državama, ki se je nato zaostril zaradi begunske krize. Pri tem je znova izpostavil, da prerekanje ni rešitev in da si je treba prizadevati za sodelovanje.

"Vse drugo bi pomenilo kopičenje problemov in zgoščanje nezaupanja. To je zadnje, kar potrebujemo. Zdaj potrebujemo državniško politiko, veliko razsodnosti, vse izkušnje, ki jih imamo, in odločenost, brez katere pri tako velikih problemih ne gre," je poudaril.

Kot soustvarjalec si želi, da bi sporazum uspel

Na vprašanje, kakšen razvoj dogodkov pričakuje v prihodnje, je Pahor izpostavil, da kot nekdo, ki je sporazum podpisal in si prizadeval, da je uspel na referendumu, nanj ne gleda samo kot predsednik republike, ampak tudi kot nekdo, ki ga je soustvaril in si želi, da bi uspel.

"Zato se tudi zelo držim nazaj v javnih izjavah, da se ne bi zdelo, da sem pretirano čustveno vezan na ta sporazum. Vem pa, da je sporazum dober za obe državi, da bi bilo koristno, če bi sodišče sprejelo odločitev o meji in bi to pripeljalo do ene vere, zaupanja v sklenjene sporazume," je poudaril.

V nasprotnem primeru, če sporazumi ne bi več veljali, to ne bi imelo samo hudih posledic za urejanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško glede meje, ampak za celo institucionalno in pravno arhitekturo na Zahodnem Balkanu, česar si ob vseh drugih problemih v tem trenutku nihče ne želi, je opozoril.

Sicer pa je Pahor še poudaril, da bo kot predsednik republike zelo redkobeseden glede arbitražnega sporazuma, dokler bo arbitražno sodišče delalo. "Dokler dela, razumem, da sporazum velja in da obstoji možnost, da bi prišli do končne sodbe, ki bi določila mejo med državama," je sklenil.

Deli novico:

brižen |  22 .10. 2015 ob  18: 22
narod s takšnimi politiki
QRS |  22 .10. 2015 ob  15: 15
http://www.regionalobala.si/novica/ekskluzivna-izpoved-slovenske-matere-na-ulici-sem-z-otrokom-nimava-za-mleko-drzava-mi-ne-pomaga-za-b
dej, |  22 .10. 2015 ob  14: 23
Borat, pejt raj' futrat svoje zlate ribice !! ... ; bo manj škode ! .........
3z |  22 .10. 2015 ob  13: 41
grem stavit, da ta "pametnjakovič", ki se tako rad afna ( afne gunca ! ... ) z angl. jezikom in kjer izumetničeno ter povsem po nepotrebnem dodaja svoje "sičnike" in "šumnike" pred mikrofoni, da bi "po svoji veliki potrebi" izgledal kakor kakšen domorodni anglosaksonec, tukaj še dandanes ne ve, ali se pravilno reče GAPE JUNCTION ali pa GATE JUNCTION ...

( in pa 2 svinčnika u nos.press )
nesamozavestni narod |  21 .10. 2015 ob  19: 59
Kako preudarno je povedal danes preminuli gospod France Bučar, ko je rekel, da v odnosu do Hrvaške nismo nikoli iniciativni, pač pa vedno reagiramo na NJIHOVO iniciativo - kar nas, je poudaril, avtomatično postavlja v podrejeni položaj. Zelo trezno opažanje. Tudi glede arbitraže je tako. Odzivamo se na njihove poteze - in ostajamo bolj ali manj nemočni. Obupno nam manjka odločnosti in poguma.