PAHOR V IRANU: Povečati blagovno menjavo med državama

Predsednika Slovenije in Irana, Borut Pahor in Hasan Rohani sta danes na srečanju v Teheranu potrdila dobre odnose med državama. V pogovorih sta največ pozornosti namenila dvostranskim odnosom, gospodarskemu sodelovanju, kriznim žariščem po svetu in dogovoru o iranskem jedrskem programu.

 

Pahor je v izjavi za medije po pogovorih z iranskim predsednikom dejal, da je prvi uradni obisk slovenskega predsednika v Iranu znamenje novega poglavja v sicer dobrih odnosih med dvema narodoma in državama. Kot je dejal, so pogovori z iransko delegacijo potrdili visoka pričakovanja od tega obiska.

Slovenski predsednik je povedal, da je iranskega kolega povabil na obisk v Slovenijo. Ob tem je izrazil veselje, da je Rohani vabilo tudi sprejel.

Pahor je pohvalil iranske oblasti za iskrenost v prizadevanjih za sklenitev dogovora o jedrskem programu s šesterico velikih sil. Ob tem je pozval vse, ki so pripomogli k temu dogovoru, tudi Evropsko unijo, da ostanejo zvesti temu dogovoru in da ta dogovor ostane eden tistih signalov, da je zapletena vprašanja v mednarodni skupnosti mogoče reševati po mirni in diplomatski poti.

Rohani je poudaril, da je zelo pomembno, da se doseže korak naprej na področju jedrske energije in podpora Slovenije pri tem je po njegovih besedah zelo dragocena"Ureditev tega vprašanja in otoplitev mednarodne skupnosti z Iranom omogoča tudi Sloveniji, da znova vzpostavi čim boljše politične, gospodarske in druge odnose med narodoma in državama," je poudaril Pahor in dodal, da Slovenija v ta namen znova odpira veleposlaništvo v Teheranu.

Rohani je pozdravil odločitev Slovenije za ponovno odprtje diplomatskega predstavništva v Iranu in poudaril, da to kaže na izjemno odločenost obeh držav, da okrepita medsebojne odnose.  

Pahor se je zavzel za to, da državi po precej skromnem gospodarskem sodelovanju v zadnjih letih storita vse, da se blagovna menjava poveča na raven pred zamrznitvijo odnosov, ko je dosegla skoraj 100 milijonov evrov. Slovenska podjetja so svoja prizadevanja za povečanje menjave izkazala tudi z odprtjem svojega predstavništva v Teheranu, je dejal Pahor.

Rohani je poudaril, da Iran pripisuje velik pomen odnosom z Evropsko unijo in današnje srečanje je bilo še dodaten korak k okrepitvi teh odnosov in dodaten korak k okrepitvi in razširitvi odnosov s Slovenijo.

Slovenski predsednik je še povedal, da sta v pogovoru na štiri oči z iranskim predsednikom spregovorila tudi o multilateralnem sodelovanju in razmerah v mednarodni skupnosti. "Ni bilo prepovedane teme ali občutljivega vprašanja, da jih ne bi pogumno odprla in predstavila pogostokrat skupna stališča, sem in tja pa dopustila, da državi gojita tudi različne poglede na kakšna odprta vprašanja," je razkril. Iranski predsednik je potrdil, da s slovenskim kolegom na mnoga vprašanja gledata na podoben, skoraj identičen način.

Predsednik se bo v nadaljevanju obiska danes srečal tudi z iranskim vrhovnim voditeljem ajatolo Alijem Hamenejem ter nagovoril slovenske in iranske gospodarstvenike na poslovni konferenci na iranski gospodarski zbornici.

Deli novico:

iran |  28 .07. 2017 ob  12: 03
jaz bi tudi ,gratis izlet
tepih |  23 .11. 2016 ob  20: 11
bo prinesel sabo in postali bomo nova Perzija...zelo uspešna
Borat |  22 .11. 2016 ob  17: 51
bo stisnil rep med noge takoj, ko bo dobil ukaz naj neha s prijateljskimi stiki z Iranom. Kar je trn v peti Izraela, je tudi Amerike. In ker je slovenska vlada ponižna služabnica zahoda...... je ta obisk brezpredmeten.
IBRO |  22 .11. 2016 ob  17: 32
zakaj že imamo sploh to funkcijo v državi A da nekdo glumi šarlatana po svetu za naše soude???
satir |  22 .11. 2016 ob  14: 33
Šemo je šel na varovan dopust dokler še lahko.
no... |  22 .11. 2016 ob  12: 37
zdaj mene zanima...razen mnogo praznih besed ki glasijo ''oh bilo bi lepo '' in ''oh mi bi'' kaj gospodarstvo oziroma kako gospodarsko lahko karkoli profitira od tega....

kaj sta ta dva pajaca sploh naredila? a sta ustanovila nek fond ali omogocila ustanovitev? sta izorganizirala kaksen ugoden kredit ali omogocila crpanja kaksnega financiranja za spodbudo teh poslov...

ali so samo trosli davkoplacevalski dnar za to da bi rekli i bi in oh lepo bi bilo?