PO 806 DNEH: Pomlajeni Španci končali naš zmagoviti niz

Košarkarji Slovenije so v Burgosu v 2. krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2019 na Kitajskem (skupina A) izgubili s Španijo s 84:92 (21:20,38:44, 65:73).

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Burgosu končala niz šestnajstih zaporednih zmag na uradnih tekmah. V drugem krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2019 je morala priznati premoč izbrani vrsti Španije, ki je slavila z 92:84. Pred tem je zadnji poraz doživela 12. septembra 2015 v osmini finala evropskega prvenstva proti Latviji. Od tedaj je minilo 806 dni.

Po prvih dveh tekmah od skupno dvanajstih na poti do svetovnega prvenstva na Kitajskem ima Slovenija polovičen izkupiček. Zmagala je v Stožicah proti Belorusiji, v ponovitvi polfinala z evropskega prvenstva v Istanbulu pa so Španci po hudem boju prišli do dveh točk. Kvalifikacije se bodo nadaljevale februarja 2018, ko Slovenijo čakata gostovanji v Črni gori in Belorusiji.

Nastop evropskih prvakov je v večnamensko športno dvorano glavnega mesta Kastilje in Leona privabil okoli 7000 gledalcev. Na parketu je bilo zgolj sedem od štiriindvajsetih igralcev, ki so se udarili 14. septembra letos v Istanbulu in vseh sedem je nosilo dres Slovenije. To je na tribuni spodbujal tudi mladi Jurij Macura, ki zaradi odločitve evroligaškega kluba iz Vitorie ni smel nastopiti, prihod na ogled tekme v Burgos pa je v zadnjem trenutku odpovedal zvezdnik Real Madrida Luka Dončić.

Selektor Rado Trifunović je tekmo začel z najmočnejšo postavo - Luka Rupnik, Klemen Prepelič, Jaka Blažič, Vlatko Čančar in Gašper Vidmar, kljub razmišljanju, da bo treba proti Španiji igrati v višji predstavi kot z Belorusijo, pa je do 15. minute v igro poslal že enajst igralcev. Večino bremena v napadu sta nosila Klemen Prepelič in Gašper Vidmar. Do 17. minute oziroma rezultata 35:35 sta skupaj dosegla 27 točk (Prepelič 16, Vidmar 11).

Na veliki odmor je Španija odšla s prednostjo 44:38, ob zgolj dveh razpoloženih igralcih (tretji strelec Slovenije je bil Jaka Blažič s petimi točkami), pa je Slovenija izgubila skok s 15:22, ob tem, da so gostitelji devet od teh žog ujeli v napadu.

V nadaljevanju je na pomoč v napadu priskočil Vlatko Čančar z dvema trojkama za vodstvo 50:49, žal pa so slovenski košarkarji ob prvem strelcu Španije Joaquimu Colomu (25 točk, 9 podaj, indeks 30) dobili še enega oziroma tri nasprotnike - sodnike, ki so milo rečeno piskali zelo po domače.

V 29. minuti po novi trojki Prepeliča je Slovenija zaostajala zgolj dve točki, tri minute kasneje in po nizu sodniških odločitev v prid domačih je bilo že 78:65. Tega zaostanka, četudi je Trifunović vrnil na parket celotno začetno peterko, Slovenija ni več nadoknadila. Na koncu je Španija slavila z osmimi točkami razlike in prevzela vodstvo v skupini A.

Sedemdeset od 84 točk Slovenije so dosegli trije igralci. Klemen Prepelič je bil s 27 točkami (trojke 5:10, 6 podaj) prvi strelec tekme (indeks 27), Gašper Vidmar si je za 24 točk (met 10:13), 7 skokov in 4 podaje delil najvišji statistični indeks na tekmi (30), Vlatko Čančar (trojke 4:8) pa je vseh 19 točk dosegel v drugem polčasu.

Bravo  |  27 .11. 2017 ob  19: 15
Vidmar in Prepelič drugo pa ni omembe vredno...
srečko frantar |  27 .11. 2017 ob  10: 02
bobili smo trenerja ,ki ne zna organizirati ekipe v kvalitetno igro-igrali smo brez organizirane obrambe,ampak glavno je ,da je selektor balkanskega izvora, to je zagotovilo za imenovanje.
curlo |  27 .11. 2017 ob  09: 18
Ufffa! Bojim se, da smo spet tam kot pred leti.Zmoremo pol dela, potem pa se naenkrat začnemo dolgočasiti kot otroci in delati napake. Res manjkajo nekateri nosilci igre, a se pri včerajšnji igri vidi še kako prisoten" Balkanski sindrom". Emocije delajo čudeže, če pa teh ni....no potem so rezultati temu primerni. Včeraj se je res pokazalo , da nam manjka liderjev na igrišču, takih, ki znajo ekipo motivirati in jo držati nad vodo prav v trenutkih, ko je to najbolj potrebno.
Ok....upamo na bolje, ker ne moremo reči, da se niso borili, a so delovali tako zmedeno(vsaj nekateri), kot bi prvič nastopali na mednarodnem parketu.