Po stanovanje na Hrvaško?

Kakšno je stanje na trgu nepremičnin? Gradbeni sektor si še ni opomogel, velika gradbena podjetja so propadla in za seboj pustila razsulo. Veliko tujih delavcev se je vrnilo na Balkan, nekaj jih je odšlo v Nemčijo in druge države, s trebuhom za kruhom, nekateri pa so pristali na Zavodu za zaposlovanje. V slovenski Istri je ostalo veliko praznih in neprodanih stanovanj, mlajša generacija pa se sedaj odloča tudi za hrvaške nepremičnine v Kaštelu, kjer je cena na kvadratni meter bistveno nižja kot pri nas.

Nepremičninar Aleksander Lazič iz Portoroža je o stanju na nepremičninskem trgu pri nas povedal, da so cene nekaterim nepremičninam že padle, med temi so največji padec doživele ravno piranske. V občini Piran je kar prek 400 neprodanih apartmajev, cene nepremičnin v Piranu pa so se v povprečju znižale za več kot 30 odstotkov.

"Res je, največji padec je bil v Piranu. Ampak to je bilo tudi zaradi velikega povpraševanja v času konjunkture, nekega črednega nagona v preteklosti, ko so smatrali vsakršno zgradbo, ki je imela streho ali je bila iz opek, za dragoceno nepremičnino. Tako so se prodajale po izredno visokih cenah. Še posebno na taki mikro lokaciji, kot je Piran, s pogledom na morje. To so bili nori zneski. Kaj se je dogajalo? Ko je to videl sosed, je tudi sam želel zaslužiti s svojo kletno nepremičnino, odmaknjeno le nekaj metrov, brez pogleda na morje, staro med 300 in 400 leti, mogoče celo neadaptirano ali brez urejene kanalizacije. Prodajalo se je kar brez ogledov. Sedaj pa je denarja na trgu precej manj, ljudje ne gredo kar tako v nakup nečesa, kar jim dejansko predstavlja življenjsko investicijo," pojasni Lazić.

Cene še vedno niso dostopne prebivalstvu

"V interesu je bilo, da se čim več denarja sproži v obtok. Prišel je čas streznitve. Ko nekateri vidijo, da ljudje hočejo zneske okoli 150.000 evrov za kakšnih 30 kvadratov zatohlih, vlažnih stanovanj, ki so potrebna adaptacije, to ne odslika realne cene.

Rusi so skoraj edini, ki so trenutno pripravljeni odšteti večmilijonske zneske za nepremičnine v Istri.

Oglaševana cena se je znižala za recimo 20 odstotkov, prodajna pa v nekaterih primerih tudi za 50 odstotkov, odvisno od tega, kako je bil kdo zasanjan. To bi bilo potrebno pogledati na GURS, odvisno od nepremičnine," je še dodal Lazić.

Opazili smo, da nekateri nepremičninarji dajejo nepremičnine v najem, da le niso mrtvi kapital. Najemnina je v tem primeru tudi enkrat višja od tržne, vendar se vsa vplačana najemnina v času najema všteje v kupnino, v kolikor se kupec odloči kupiti nepremičnino v pogodbenem roku. Tak primer so Semedelski razgledi v Kopru. 

Svojevrstna težava je bila v preteklosti pretirana gradnja apartmajev na Obali. Zaradi teh so se, recimo, določeni predeli Izole izven turistične sezone spremenili v pravcata mesta duhov. Vikendaši pa velikokrat ne prispevajo niti turistične takse v občinsko blagajno. Takih stanovanj je po naših ocenah v Izoli najmanj 250.

Tak primer nerealnih cen, ki so nastale tudi pod vplivom pohlepa, so po njegovem mnenju Semedelski razgledi, kjer so sprva prodajali stanovanja po ceni 4.700 evrov na kvadratni meter. Sedaj je na tej lokaciji še veliko neprodanih stanovanj. Podobnih stanovanj v koprski občini je po njegovi oceni okoli 500. Lokalno prebivalstvo z nižjimi neto plačami si le stežka privošči tako investicijo, realne cene pa bodo tiste, ki bodo dosegljive ravno obalnemu prebivalstvu.

Zaradi pretirane gradnje apartmajev  so se določeni predeli Izole spremenili v pravcata mesta duhov izven turistične sezone. Vikendaši pa velikokrat ne prispevajo niti turistične takse v občinsko blagajno. Takih stanovanj je po naših ocenah v Izoli najmanj 250.

Ti se sicer zadnje čase odločajo za nakup na Hrvaškem, preden bodo naši sosedje vstopili v Evropsko Unijo. Mlajši Izolan nam je omenil, da kupuje stanovanje v Kaštelu v izmeri 70 kvadratnih metrov z balkonom po ceni 84.000 evrov, torej 1.200 evrov na kvadratni meter. Tudi Lazić sam vidi v hrvaški Istri priložnost, pa ne le zaradi nižjih cen, ki so bolj atraktivne, temveč predvsem zaradi manjših birokratskih ovir, saj je v slovenski Istri veliko zadev odvisnih od lokalne politike. Tako nekateri z gradbenimi parcelami čakajo tudi po več let za določena dovoljenja in vmes obupajo. 

Deli novico: