Podelili prvo Peterlinovo nagrado

S predavanjem slovenskega ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žige Turka so se včeraj popoldne v parku Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu zaključili 47. študijski dnevi Draga 2012, na katerih so letos podelili tudi prvo Peterlinovo nagrado.

V nasprotju z napovedmi se je naslov predavanja ministra Turka glasil Iskanje izgubljenega moralnega kapitala, saj Turk vidi temeljni vzrok za to, da v Sloveniji nič ne gre od rok oziroma gre z veliko težavo v tem, da izginja moralni kapital slovenske družbe. To se po ministrovih besedah dogaja od začetka druge svetovne vojne, kar se ni ustavilo niti po letu 1990, preveč je različnih sedanjosti, ki so posledica preteklosti.

Med šestimi moralnimi temelji, ki so prirojeni človeku - to so skrb, poštenost, svoboda, pripadnost, spoštovanje in svetost - so po drugi svetovni vojni v Sloveniji dali prednost le prvim trem, ki so tako imenovani moralni temelji levice, medtem ko so bili ostali trije, ki so nekako "konservativni" ali "desni" moralni temelji, označeni celo za fašistične, čeprav so med Slovenci še vedno prisotni, ne podpirajo pa funkcionalnih delov stavbe.

Turk vidi izhod v jasni in glasni obsodbi revolucije, dalje v tem, da se "konservativnim" moralnim temeljem zopet da domovinska pravica ter da drug drugemu priznamo, da smo dobri ljudje, ki lahko delamo skupaj. To je osnova, na kateri je potrebno graditi moralni kapital, je prepričan minister.

Minister Turk je pred začetkom predavanja tudi podelil prvo Peterlinovo nagrado v spomin na stoletnico rojstva ustanovitelja študijskih dni Draga Jožeta Peterlina, ki jo bodo odslej prejemali kulturni delavci iz matice, zamejstva in zdomstva, ki ustvarjajo na temelju vrednot slovenstva, demokracije in krščanstva.

Nagrado sta letos prejela publicist iz slovenske Istre Milan Gregorič za dolgoletno delo na področju ozaveščanja slovenske javnosti o zahodni meji in zamejstvu ter Prosvetno društvo Mačkolje pri Trstu za dolgoletno delovanje in zvestobo slovenski besedi in pesmi. Ob tej priložnosti so tudi predstavili Peterlinov zbornik, v katerem je prikazano delo Jožeta Peterlina na področju gledališkega ustvarjanja, pa tudi kulturnega, družbenega in političnega delovanja, njegovo družinsko življenje, objavljena pa so tudi nekatera izvirna besedila. 

Študijski dnevi so potekali tudi v soboto, ko je popoldne predavala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj na temo Planetarne meje - ovira za rast, izziv za razvoj. Kot poroča Primorski dnevnik, je predavateljica napovedala nič kaj lepo prihodnost, če ne bo človek znal vsaj delno odpraviti velikih nepravičnosti, na katerih danes temelji človeštvo, kot je na primer dejstvo, da 20 odstotkov svetovnega prebivalstva obvladuje 80 odstotkov naravnega bogastva ali pa zelo hitro naraščanje porabe in povpraševanja po vodi, podnebne spremembe pa so samo odraz takega stanja. Tu imata velike odgovornosti tako visoka kot nižja politika, je opozorila predavateljica.

Zadnji dan Drage 2012 se je sicer začel že dopoldne z mašo, kateri je sledilo predavanje profesorja sodobne filozofije na ljubljanski Teološki fakulteti Branka Kluna na temo Nemir spraševanja, temeljna duhovnost in religija. Predavatelj je med drugim poudaril, da je človekovo življenje zaznamovano s temeljno vprašljivostjo, ki je tako radikalna, da postavi pod vprašaj vsako zavedanje o sebi. Tudi vera ne ukinja te vprašljivosti in to je izziv tudi za današnjo krščansko religioznost in Cerkev, ki ne smeta zapasti skušnjavi ustaljenosti, ampak morata iti na pot, ne smeta se predati logiki moči, ampak logiki zaupanja, prav tako se ne smeta predati avtoritarnosti vedenja, ampak se prepustiti dialoškosti spraševanja. Vprašati se morata, kaj je pristno in se razbremeniti tradicije.

V soboto dopoldne pa je potekala okrogla miza v okviru 21. Drage mladih. Teolog Ivan Štuhec ter novinarja Ivo Jevnikar in Andrej Černic so spregovorili o idejni in vrednotni dediščini ustanovitelja Drage Jožeta Peterlina ob stoletnici njegovega rojstva.

Deli novico:

istran |  03 .09. 2012 ob  10: 22
končno nekaj pametnega...