Policija s kamero na vozilu nad prekrškarje med tovornjakarji

Slovenija

Policija se v boj proti prekrškarjem med tovornjakarji podaja z vozilom, ki so ga sami preuredili in nanj namestili kamero. Ugotavljajo namreč, da vozniki tovornih vozil med vožnjo počnejo marsikaj, od telefoniranja in pisanja sporočil do gledanja filmov na raznih elektronskih napravah, zaradi česar so med vožnjo manj zbrani.

Robert Vehovec iz sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi je v današnji izjavi za javnost pojasnil, da je tako početje prepovedano.

Na policiji namreč menijo, da v posameznih primerih do nesreč prihaja tudi zaradi nezbranosti voznikov. Če se vozniki med vožnjo posvečajo drugim aktivnostim, se na nepričakovane okoliščine na cesti ne morejo ustrezno odzvati, saj je tudi zavorna pot tovornih vozil mnogo daljša kot pri osebnih vozilih.

To področje želijo zato nekoliko bolj sistematično nadzirati in vplivati na voznike, da to opustijo. Pri tovornih vozilih je tovrstne kršitve precej težje odkrivati, saj policisti zaradi višine kabinskega prostora vanjo nimajo neposrednega vpogleda.

Po besedah Vehovca se policisti po Evropi s to problematiko soočajo na različne načine; nekateri uporabljajo avtobuse ali druga višja vozila.

Policija je službeno kombinirano vozilo uredila tako, da je nanj namestila vrtljivo kamero, prek katere lahko vidijo v kabino voznika. Ker gre za manjše vozilo, je to bolj mobilno, zaradi višje dovoljene hitrosti v primerjavi z avtobusom pa lahko preverijo večje število tovornih vozil, so pojasnili. Vehovec pravi, da kamera deluje v vseh pogojih svetlobe.

Robert Javoršek iz specializirane enote za nadzor prometa je razložil, da v vozilu poleg voznika potujeta še operater, ki upravlja s kamero, in policist, ki ugotovljene kršitve sporoča patruljam za njimi. Patrulje tovornjakarje nato ustavijo, jih seznanijo s kršitvami in opravijo postopke.

Novo opremo že testirajo

Novo "pridobitev" policija testira nekaj tednov, zaenkrat imajo le eno tako vozilo, da vidijo, kako se bo obneslo, je dodal Javoršek. A že zdaj Javoršek ugotavlja, da je uporaba takega vozila v praksi zelo uporabna.

Ravnanje voznika lahko namreč še posnamejo, če ugotovijo kršitev predpisov, kar jim služi pri dokazovanju prekrška. Obenem pa poleg kršitev, povezanih z nedovoljeno uporabo naprav med vožnjo, lahko posnamejo tudi druge kršitve, denimo neuporabo varnostnega pasu.

Četrtina nesreč tovornjakov na avtocestah

V lanskem letu je policija obravnavala 18.905 prometnih nesreč, vozniki tovornih vozil so bili udeleženi v 2262 primerih, kaže statistika policije. Okrog četrtina prometnih nesreč z udeležbo tovornega prometa se zgodi na avtocestah, posledice pa se lahko končajo tudi tragično, še opozarjajo policisti.

Tovorna vozila so bila lani na avtocestah udeležena v šestih prometnih nesrečah s smrtnim izidom, v 100 prometnih nesrečah so se ljudje poškodovali. Letos so bila tovorna vozila na avtocestah udeležena v treh prometnih nesrečah, ki so se končala s smrtjo katerega od udeležencev.

Deli novico: