Policija za zdaj ne spreminja ocene ogroženosti policistov

Slovenija

Po umoru policista Damijana Kukoviča policija ocenjuje, da za zdaj ni potrebe, da bi spreminjala oceno ogroženosti policistov pri postopkih z državljani in trenutno taktiko izvajanja pooblastil v okviru nadzora cestnega prometa. Bodo pa preverili celoten primer in po potrebi predlagali spremembe, so pojasnili za STA.

Na policiji pojasnjujejo, da je umor policista pri izvajanju nadzora cestnega prometa edinstven primer v Sloveniji, takšni primeri pa so zelo redki tudi v drugih državah. Težko je namreč pričakovati, da bo oseba uporabila strelno orožje zoper policista pri vsakodnevnem izvajanju nadzora cestnega prometa, navajajo.

Kljub temu postopki ob ustavljanju voznikov, kršiteljev cestno-prometnih predpisov, že zdaj predvidevajo različne situacije. Na policiji ocenjujejo, da za zdaj ni potrebe, da bi spreminjali oceno ogroženosti policistov. Bo pa kljub temu "komisija, ki preverja strokovnost uporabe prisilnega sredstva, tudi v tem konkretnem primeru analizirala celoten postopek in če bo potrebno, ugotovitve upoštevala pri rednem usposabljanju policistov", so zapisali na policiji.

Nadaljuje se zbiranje pomoči za družino ubitega

Medtem se zbiranje pomoči za družino ubitega policista nadaljuje. Pomoč zbirata tako Sindikat policistov Slovenije kot Policijski sindikat Slovenije. Vsi, ki želijo, lahko med drugim donirajo tudi tako, da pošljejo SMS s ključno besedo POLICIST5 na številko 1919. S tem donirajo pet evrov. Na Policijski akademiji v Tacnu pa nameravajo 17. septembra pripraviti tudi dobrodelni tek.

V Sindikatu policistov Slovenije so tudi prepričani, da bi morala biti pomoč družinam policistov, ki umrejo na delovnem mestu, urejena bolj sistematično, zato so ministrstvo za notranje zadeve pozvali, naj sprejme pravilnik, ki bi družini in otrokom v takšnih primerih omogočil pravice iz zakona o organiziranosti in delu v policiji. Na omenjenem ministrstvu so za STA v zvezi s tem pojasnili, da je omenjeni pravilnik v medresorskem usklajevanju.

Policisti zavarovani za primer smrti

Sprejema pravilnika si v omenjenem sindikatu želijo, ker se sedanje določbe omenjenega zakona razlagajo različno in zato prihaja do težav. Zakon sicer določa, da policija svoje uslužbence (katere, je določeno z aktom o organizaciji in sistematizaciji) zavaruje tudi za primer smrti na delovnem mestu. Če policist ni zavarovan, pa svojcem pripada posebna odškodnina v višini 100 odstotkov zavarovalne vsote.

Prav tako po zakonu policija pokrije stroške pogreba, ožjim družinskim članom pa pripada tudi enkratna denarna pomoč v višini skupnega zneska bruto plač, ki jih je v zadnjih dvanajstih mesecih prejel pokojni policist.

Ožjim družinskim članom policista pripada še nekaj pravic, med drugim štipendiranje šoloobveznih otrok ter prednost pri zaposlitvi brezposelnega zakonca ali zunajzakonskega partnerja in otroka v policiji pod pogojem, da izpolnjuje pogoje za zasedbo delovnega mesta. Zagotovljena jim je tudi brezplačna uporaba počitniških zmogljivosti ministrstva deset let po smrti policista, in sicer sedem dni v letu.

Deli novico: