Policisti po sestanku z ministrico nič manj pomirjeni

Slovenija

Sestanek policijskih sindikatov z ministrico za notranje zadeve Vesno Györkös Žnidar in vodstvom policije očitno ni prinesel večjih otoplitev v odnosih med vlado in policisti. Po besedah predsednikov obeh sindikatov policistov Zorana Petroviča in Radivoja Uroševiča namreč čakajo na konkretne predloge vlade.

Predsednik Sindikata policistov Slovenije Petrovič je za STA dejal, da bodo šele v sredo, ko bodo dobili nov predlog vlade glede varčevalnih ukrepov v javnem sektorju, videli, ali so njihovi argumenti, ki so jih tudi danes predstavili Györkös Žnidarjevi, obrodili sadove. "Če bo tudi v tem gradivu predlagan odvzem dodatka za stalnost, bo to za nas signal, da vlada rine v konflikt s precej nedodelanimi posegi," je dejal.

Kot pravi, preprost izračun kaže, da bi ta nabor ukrepov povzročil resno motnjo v delovanju policije, saj bi privedli do popolne zrušitve plačnega in kariernega sistema. Po njegovih navedbah bi namreč vsi v policiji po tem predlogu izgubili vsaj dva plačna razreda.

Poleg napovedanih varčevalnih ukrepov, ki bodo prizadeli tudi policiste, je za slabo voljo v policijskih vrstah poskrbela še petkova odločitev predsednice odbora DZ za notranje zadeve Lilijane Kozlovič (SMC), da prekine sejo, namenjeno razpravi o varčevalnih ukrepih v policiji. Po mnenju Kozlovičeve se namreč predvideni ukrepi nanašajo na ves javni sektor, zato naj se partnerji najprej pogovorijo za pogajalsko mizo.

Odziv sindikatov izjemno kritičen

Oba sindikata sta se odzvala izjemno kritično. Petrovič je že takrat napovedal, da bo organe SPS seznanil z dogajanjem in meni, da ne bo nobene težave "motivirati policistov, da pokažemo, kaj je sesutje varnostnega sistema". Prav tako je napovedal, da bo sindikatu predlagal izvedbo najostrejših ukrepov, ki "bodo prizadeli to vlado, ki nam je z ukrepi napovedala vojno in jo ta trenutek tudi sprejemamo".

Kot je dejal danes za STA, bo seja sindikata v torek popoldne. Ukrepi, ki jih bo Petrovič predlagal, pa so stavka in protivladne demonstracije, prav tako opozarja na to, da policisti, ki imajo pogoje za upokojitev, že danes vlagajo zahteve za izračune pokojnine in dajejo odpovedi. Tako bi se lahko v kratkem upokojilo 200 policistov, je dejal in dodal, da bi to lahko povzročilo kolaps nekaterih policijskih enot.

"Naš namen ni konflikt za vsako ceno, ampak rešitev, ki jo vidimo samo tako, da se ne posega v plače policistov. Od leta 2007 smo policisti izvedli vse ukrepe, ki bi jih morali tudi ostali v javnem sektorju, pa jih niso, in tega bremena ne nameravamo plačati v policiji," je dodal.

Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Uroševič pa opozarja, da je pri današnjem sestanku šlo za sektorsko dogovarjanje, ki težko vpliva na njihove odnose do vlade ali vladne pogajalske skupine.

Tako so se danes dogovorili, na kakšen način bo tekel dialog glede možnih prihrankov znotraj ministrstva. Takšnega dogovora med ministrstvom in policijo po njegovi oceni ne bo težko doseči, medtem ko so pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja druga zadeva.

Deli novico:

Koprcan |  11 .11. 2014 ob  21: 29
Ja policisti so se kako krivi za nase tezave, saj oni ovirajo proteste, saj mi bi lahko z protesti naredili revolucijo in naredili red v drzavi, vi pa zagovarjate pravno drzavo, ceprav vemo, da zakon ni enak za vse.
važno |  11 .11. 2014 ob  10: 26
da je ga. Kozlovč pokazala svojo ignoranco in nespoštovanje do svojih bivših kolegov in kolegic, ko je tako arogantno prekinila sejo na odboru. Nekaj nezaslišanega za bivšo miličnico. Poslanski mandat ne bo trajal večno. Nekega dne se bo gospa vrnila med ljudi kjer živi.
?! |  11 .11. 2014 ob  08: 41
"..nič manj pomirjeni..." Kakšne neumnosti pišete? Verjetno "nič bolj pomirjeni".
Solinar |  11 .11. 2014 ob  00: 10
-2
Policijoiti lepo prosm, nič se pritoževat, vaša lepa ministrica vam bo srihtala nove čevlje, to je abljubla ob nastopu mmandata.
policist |  10 .11. 2014 ob  21: 31
Dragi Koprčan, za tvoje težave niso krivi policisti. Policisti naj bi (vsaj po teoriji) skrbeli tudi za to, da se preganjajo delodajalci, ki svojim delavcem kršijo temeljne pravice... Težava je v tem, da državi (oz. elitam) ni v interesu imeti učinkovitih nadzornih institucij (policija, inšpekcije...) in na ta način lahko elite, vlada, delodajalci - lažje teptajo pravice vsem nam (tako javnim uslužbencem, kakor tudi vam v zasebnem sektorju). Vsak ki dela si zasluži dostojno plačo, zato je konflikt med ljudmi iz javnega in zasebnega sektorja povsem odveč saj smo soodvisni.
koprcan |  10 .11. 2014 ob  18: 24
-4
Ma kaj jocejo policaji, ki imajo se previsoke place, kaki placilni razredi. Ce jim ni kaj prav lahko gerdo delati v proizvodnjo ali naj gredo na ulico protestirati, ne pa, da preganjajo protestnike, ki se borijo za clovekove pravice. Ostali smo vsi na minimalcih brez moznosti napredovanja z nerednim placilom itd...