Pomislite, preden kličete!

Tehnologija

Ste vedeli, da boste za vsak megabajt izven EU odšteli vsaj štiri evre, bolj pogosto 10, lahko pa celo do 25 evrov? Kar pomeni, da bi za 5-minutno poslušanje najbolj priljubljene radijske postaje na dalmatinski plaži morali plačati 50 evrov oz. za enominutno predvajanja filma skoraj 100 evrov?

 

Zveza potrošnikov Slovenije tudi letos opozarja na zasoljene cene klicev izven EU, zato velja tudi telefonu privoščiti dopust in se izogniti dolgim pogovorom, še zlasti pa prenosu podatkov.

Po podatkih Zveze potrošnikov Slovenije bo potrošnik za vsak megabajt izven EU odštel vsaj 4 evre, bolj pogosto 10, lahko pa celo do 25 evrov. "Vas še mika 5-minutno poslušanje najbolj priljubljene radijske postaje na dalmatinski plaži za 50 evrov," izpostavlja oderuške cene Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS,  in dodaja: "Da se vam to ne bi zgodilo, niso in ne bodo poskrbeli mobilni operaterji. Kljub nenehnemu reševanju pritožb zaradi visokih računov, še zlasti po gostovanju v tujini, je po njihovem mnenju blokada prenosa podatkov preveč drastičen ukrep." Na ZPS svetujejo, da za blokado poskrbite sami - prenos podatkov (v tujini) izključite na napravi, še bolje pa, da pred potjo v tujino pokličete operaterja, s čemer si zagotovite najbolj zanesljivo zaščito pred visokimi stroški. Pri nekaterih napravah se namreč kljub generalno izključenemu prenosu podatkov še vedno lahko izmuzne kakšna aplikacija, še opozarjajo.

Ker je povsem nelogično, da zaradi nespametne politike mobilnih operaterjev potrošniki ne uporabljajo pametnih telefonov v tujih mobilnih omrežjih, je v cenik za gostovanje v državah EU posegla nova uredba EU o gostovanju, ki poleg klicev in kratkih sporočil od 1. julija 2012 določa tudi najvišjo ceno za prenos podatkov. "Preneseni podatki se bodo zaračunavali v kilobajtih, majhen obračunski interval pa bo občutno pocenil uporabo večine mobilnih storitev, ki zahtevajo majhno količino podatkov, kot so, denimo, navigacija, pregledovanje novic, vremenski podatki, iskanje naslova in podobno," izpostavlja prednosti nove uredbe Boštjan Okorn.

Ker se je v preteklih dveh letih izkazalo zelo pozitivno, da so operaterji uporabnike obveščali o strošku prenosa podatkov, ko se je ta približal določeni meji, po preseženi meji pa se je prenos ustavil, če uporabnik ni izrecno zahteval nadaljevanja, se to določilo zdaj za državljane EU uvaja tudi za gostovanja v drugih državah po vsem svetu.

A pozor! Omenjeno obveščanje velja samo za prenos podatkov, ne pa tudi za klicanje. Tu je treba poudariti, da je za minuto že na Hrvaškem (ki še ni v EU!) treba plačati od slabega evra navzgor, v nekaterih drugih državah pa vas pri določenih operaterjih cena klicev lahko velja tudi več kot 5 evrov. Kot posebnost moramo izpostaviti Švico, "nevtralni" otok sredi EU, kjer uredba EU seveda ne velja, za minuto pogovora pa boste lahko odšteli tudi 3,7 evra, kar je 10-krat več od cene za minuto klica v EU. "Še bolj drastično vas lahko po žepu udari klic iz ladijskega mobilnega omrežja, pa čeprav ladja pluje med evropskimi državami in je na zaslonu zapisano ime kakšnega evropskega operaterja. Cena za minuto klica med 3,5 in 6 evri se zdi več kot skregana z uredbo EU, saj jo presega za več kot 17-krat," meni Okorn in dodaja: "Tudi cena za poslani SMS lahko doseže tudi evro ali celo neverjetnih 3,3332 evra." Med gostovanjem v tujini uporabnik plačuje tudi dohodni klic. Znotraj EU se cena zanj že zelo bliža ničli, po svetu pa lahko doseže tudi skoraj 4 evre.

Deli novico: