Povrnitev neizplačane pokojnine

V večini parlamentarnih strank menijo, da bi morali del neizplačane pokojnine od junija lani dobiti povrnjen vsi upokojenci in ne zgolj 8000 tistih, ki je zoper odločbe o znižanih pokojninah zahtevalo sodno varstvo. Koalicijske stranke tako med drugim napovedujejo iskanje rešitve, ki bo omogočila enakost vseh oškodovanih upokojencev.

Znižanje pokojninskih prejemkov oz. posebnih pravic z zakonom za uravnoteženje javnih financ je bilo po mnenju poslanske skupine PS nesorazmerno in diskriminatorno ter zato v nasprotju z ustavo. V odzivu za STA so spomnili, da je poslanska skupina PS "krivice prejšnje vlade" poskušala odpraviti kar trikrat z vloženimi novelami, vendar v DZ niso dobili zadostne podpore kljub temu, da so opozarjali na škodljive posledice, ki jih je sporni člen povzročil upravičencem in ki jih bo povzročil državnemu proračunu.

"Nova vlada bo tako morala skladno z načelom delitve oblasti in pravne države omogočiti oz. zagotoviti izvršitev odločbe ustavnega sodišča in v državnem proračunu zagotoviti dodatna sredstva za izplačilo pokojninskih prejemkov upravičencem iz 232. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju," so napovedali v PS.

Koalicija za popravilo krivic

V zakonodajnem postopku je sicer že novela zakona za uravnoteženje javnih financ, ki so jo za odpravo posledic protiustavnega 143. člena predlagali v poslanskih skupinah PS in SD, ki pa jo je po mnenju PS treba dodatno preučiti tudi z vidika zadnje odločbe ustavnega sodišča. V poslanski skupini so napovedali, da bodo v prihodnjem tednu o tem opravili pogovore tudi z vlado oziroma pristojnimi ministri. Prizadevali si bodo, da bo koaliciji sprejela rešitve, ki bodo v največji meri popravile krivice prizadetim upravičencem pokojninskih prejemkov, so zapisali.

Poslanka SD Andreja Črnak Meglič je za STA pojasnila, da je v koaliciji že sprožila vprašanje poračuna prizadetim skupinam upokojencev po 143. členu zakona za uravnoteženje javnih financ. Ob kar trikratni vložitvi novele zakona za uravnoteženje javnih financ, s katero bi spremenili 143. člen zakona, je večkrat opozorila, da bo do tega problema, "glede na očitno in sedaj tudi priznano kršitev ustave, prej ali slej prišlo".

Po mnenju poslanke je potrebno, ne samo za 8000 upokojencev z nepravnomočnimi odločbami, ampak tudi ostalim zagotoviti ustrezen način poprave krivic. "Ker pa to nosi finančne posledice, je stvar koalicije, da se odloči, kako in na kakšen način to storiti," je navedla Črnak Megličeva.

DL za povrnitev denarja vsem

Po mnenju DL je korektno, da se denar povrne vsem in ne samo tistim, ki so se pritožili. Če bo pripravljena zakonska rešitev pravična, jo bodo v DL podprli, je zagotovil vodja poslanske skupine te stranke Rihard Braniselj. Minister za finance pa bo, kot pravi, povedal, kako in od kod za to zagotoviti finančna sredstva.

Po besedah vodje poslanske skupine DeSUS Franca Jurše so v stranki že pred oblikovanjem koalicije napovedali, da si bodo prizadevali za spremembo 143. člena varčevalnega zakona. Odločbo ustavnega sodišča je po njihovem prepričanju treba spoštovati, pri tem pa ravnati tako, da bodo vsi upokojenci, ki so jim bile znižane pokojnine, obravnavani enako.

Po mnenju SLS je naloga pristojnega ministrstva, da v sodelovanju z Zavodom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pripravi rešitve za odpravo neustavnosti. Šele zatem se bodo v poslanski skupini SLS do rešitev tudi opredelili, so navedli za STA. Vsekakor pa je treba po njihovem mnenju zadevo urediti tako, da bodo vsi upravičenci obravnavani enakovredno in ne bo razlikovanja med tistimi, ki so zahtevali sodno varstvo in tistimi, ki tega niso storili.

Ustavno sodišče razveljavilo odstavke 143. člena

V NSi so za STA dejali, da stranka spoštuje ustavno sodišče in njegove odločbe. Zato bodo naredili, kar je ustavno sodišče naložilo "in nič več in nič manj".

V SDS zadeve danes niso dodatno komentirali.

Ustavno sodišče je namreč razveljavilo drugi, tretji in četrti odstavek 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ. Določbe, s katerimi je zakon znižal pokojnino okoli 26.000 upokojencem, ki jim delno ali celotno plačilo pokojnine zagotavlja proračun, je namreč spoznalo za neustavne. Pri tem je sodišče Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje naložilo, da mora prejemnikom pokojnin, ki so jim pokojnino odmerili na podlagi razveljavljenih odstavkov 143. člena zakona, brez odlašanja izdati nove odločbe.

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je danes sporočil, da bo tistim upokojencem, ki so zoper odločbe z nižjimi pokojninami uveljavljali sodno varstvo, razliko za nazaj izplačal do konca junija. Upokojenci, ki zoper odločbe niso uveljavljali sodnega varstva, pa da na podlagi odločbe ustavnega sodišča niso upravičeni do poračuna. A je hkrati direktor zavoda Marijan Papež napovedal, da bo predlagal pristojnemu ministrstvu, naj vzpostavi zakonsko podlago, ki bo omogočila poračun tudi za te upokojence.

Več iz rubrike Politika:

Ministra Maherja tudi Facebook postavlja na laž?

Odločitev glede Maherja odložena do ponedeljka

Maher: "Nisem lagal!"

Deli novico:

jezni |  23 .03. 2013 ob  12: 30
Ase bodo povrnile tudi siromakom nacionalne pokojnine in ne samo priviligirancem če smo vsi enaki pred ustavo in strankami v tej državi z gnilo politiko.