Preprečite širjenja zlate trsne rumenice!

Slovenija

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja vinogradnike na obvezno izvajanje tretiranja trte proti ameriškemu škržatku zaradi preprečevanja širjenja zlate trsne rumenice. Ker so vsa sredstva za zatiranje ameriškega škržatka nevarna za čebele, je treba pred zatiranjem odstraniti cvetočo podrast.

Po končanem cvetenju trte je čas za prvo tretiranje proti ameriškemu škržatku, prenašalcu karantenske fitoplazme Grapevine flavescence doree, ki povzroča zlato trsno rumenico, eno najnevarnejših bolezni trte, so sporočili z uprave.

Tretiranje naj vinogradniki opravijo pozno popoldne ali zvečer, ko čebele ne letajo, in šele takrat, ko trta povsem odcveti.

Zatiranje ameriškega škržatka je obvezno na celotnem razmejenem območju zlate trsne rumenice, ki zajema v Sloveniji večino območij, kjer so vinogradi. Ameriški škržatek, ki prenaša fitoplazmo z okuženih na zdrave trte, je v Sloveniji tako navzoč v vseh treh vinorodnih deželah, njegova populacija pa je narasla predvsem tam, kjer v preteklosti niso uporabljali insekticidov proti grozdnim sukačem.

Za preprečevanje širjenja te nevarne bolezni trte je poleg odstranitve okuženih trt v žariščih okužbe ključnega pomena tudi pravočasno zatiranje ameriškega škržatka. Zatiranje je učinkovito, če ga vinogradniki začnejo dovolj zgodaj, še preden se pojavijo odrasli škržatki. Pomembno je tudi, da zatiranje opravijo vsi vinogradniki na določenem območju, saj škržatki lahko letijo iz vinograda v vinograd, ali pa jih tja zanese tudi veter.

V skladu z načrtom ukrepov obvladovanja trsnih rumenic sta v celotnem razmejenem območju zlate trsne rumenice obvezni najmanj dve tretiranji ameriškega škržatka, tretje tretiranje pa je treba opraviti, če so konec julija ali v začetku avgusta na rumene lepljive plošče ulovljeni štirje škržatki ali več.

Natančnejše roke za posamezna območja napove služba za varstvo rastlin pri Kmetijsko gozdarskih zavodih Nova Gorica, Maribor in Novo mesto ter pri Kmetijskem inštitutu Slovenije in Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije.

Deli novico:

frrrrrrr |  19 .06. 2014 ob  08: 26
ne ga srat še vinska kriza nam manjka..........hitr špricat