PRESTIŽNA NAGRADA: Ana Roš zaslužna krepitev prepoznavnosti Slovenije

Posočje

Na Dnevih slovenskega turizma (DST), ki se te dni odvijajo v Kranjski Gori in Planici, bodo drevi podelili najvišja priznanja v slovenskem turizmu. Nagrado kristalni Triglav za osebnost, ki je v letošnjem letu prispevala največ k turistični prepoznavnosti Slovenije v svetu, bo prejela kuharska mojstrica Ana Roš.

O Ani Roš, kuharski mojstrici iz Hiše Franko v Starem Selu, je ponudnik video vsebin Netflix lani predvajal odmeven dokumentarec. Ta je v Posočje pritegnil množico gastronomskih gostov z vsega sveta. Še bolj se je prepoznavnost Roševe okrepila po letošnjem januarju, ko so jo pri World's 50 Best Restaurants razglasili za najboljšo kuharsko mojstrico sveta za leto 2017, nagrado utemeljujejo na Slovenski turistični organizaciji (STO).

"Njena zgodba, ki jo piše s soprogom Valterjem Kramarjem in sodelavci, je v Slovenijo in Posočje privabila številne goste, ogromno pa jih prihod načrtuje, saj ga prilagajajo prosti mizi v Hiši Franko. Ana Roš je letos Slovenijo postavila na gastronomski in turistični zemljevid sveta. Je najbolj prepoznavna ambasadorka slovenskega turizma in izjemna ponudnica vsega, k čemur ta stremi: butičnega, zelena in trajnostnega," poudarjajo.

Zvečer bo na slovesnosti podeljenih še več drugih nagrad. STO bo tako podelila priznanje sejalec 2017 za inovativne turistične produkte. Prejemnika sta Expo Postojnska jama kras ter Fontana Zeleno zlato iz Laškega.

"Čeprav je poimenovan razstava, projekt postavlja nove muzejske standarde tako po tehnološki plati kot po povednosti," so glede prvega od nagrajencev izpostavili na STO. Po njihovi oceni gre za "edinstveno, vrhunsko interpretacijo naravne in kulturne dediščine", ki je obogatila in dopolnila najbolj prepoznano nacionalno turistično atrakcijo.

Glede Fontane Zeleno zlato pa so poudarili, da gre za zgodbo o uspehu, ki navdihuje predvsem manjše, turistično manj prepoznavne destinacije. "Je edinstvena, a ne samozadostna turistična atrakcija. Njen upravljavec načrtno skrbi, da ta najnovejša turistična pridobitev, osnovana na lokalni hmeljarski tradiciji, povezuje turistične ponudnike in generira novo turistično ponudbo v kraju in širše," pojasnjujejo na STO.

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je odločilo, da naziv ambasadorja slovenskega turizma letos prejme Peter Lexe, ki izhaja iz Beljaka na avstrijskem Koroškem. Kot avtor za številne časopise je ključno prispeval k umestitvi slovenskih Brd kot vrhunske kulinarične destinacije na enogastronomski zemljevid sosednje Avstrije. V zadnjih 20 letih je v Slovenijo kot organizator in vodič pripeljal več kot 150 visoko zahtevnih skupin avstrijskih in nemških gostov, velja za izvrstnega povezovalca Avstrije in Slovenije, so poudarili v utemeljitvi.

Društvo turističnih novinarjev Slovenije je medtem nagrado kristalni Triglav za vrhunske dosežke v slovenskem turizmu podelil STO. Ta je od ponovne osamosvojitve leta 2015 doživela pravi preporod, povečala prepoznavnost Slovenije in slovenskega turizma ter močno vplivala na razvoj trajnostnega turizma pri nas.

Turistično gostinska zbornica Slovenije je priznanje za izjemen prispevek k razvoju slovenskega turizma podelila ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. Ta "deluje in vodi prestolnico v skladu s smernicami trajnostnega razvoja turizma in varovanja kulturne dediščine ter ima izjemno vlogo pri povezovanju ključnih deležnikov v turizmu, tako na ravni celotne Slovenije kot tudi izven njenih meja", so zapisali.

Priznanje za življenjsko delo v gostinstvu in promocijo kulinarike v Zasavju, ki jo podeljuje sekcija za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, prejme Marija Čop iz Podkuma pri Zagorju ob Savi. Priznanje za izjemen prispevek pri razvoju turistične društvene organizacije, ki jo podeljuje Turistična zveza Slovenije, pa prejme Karel Vernik, dolgoletni predsednik Turističnega drobnogleda TZS in nekdanji predsednik Turističnega društva Zbilje.

Deli novico: