Prevelika povezanost medijev z oblastjo

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1993 današnji dan, 3. maj, razglasila za svetovni dan svobode medijev, ki letos poteka pod geslom Novi glasovi: svoboda medijev pomaga pri preobrazbi družb. V Svetu Evrope so opozorili na preveliko povezanost medijev in oblasti, ki predstavlja veliko grožnjo pluralistični družbi. Oblasti in novinarji pa si po njihovem mnenju delijo odgovornost za zagotavljanje svobode medijev.

V Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse)  so v tokratni poslanici poudarili ključno vlogo medijev pri razvoju demokracije. Opozorili so tudi, da je v tem trenutku mnogo novinarjev po svetu zaradi svojega dela zaprtih, mnogi pa še  vedno čakajo na pravico.

Ob tej priložnosti se različne organizacije po vsem svetu spomnijo na položaj medijev in se obenem poklonijo spominu  novinarjev, ki so izgubili življenja med opravljanjem svojega poklica.

Predstavnica Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) za svobodo medijev Dunja Mijatović je ob tej priložnosti pozvala vseh 56 sodelujočih držav organizacije h konkretnim korakom za obrambo svobode govora. "Oblasti morajo jasno dati vedeti, da v sodobnih družbah, ki stremijo k napredku, ni prostora za napade in psihološki pritisk na novinarje, nerazjasnjene umore, samovoljne aretacije in zaporne kazni ter zakone, ki vzpostavljajo cenzuro na spletu," je poudarila Mijatovićeva.

 

Deli novico: