Previdno pri nabiranju gob

Slovenija

Strokovnjaki s Centra za zastrupitve interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana opozarjajo, da morajo biti ljudje še posebno previdni pri nabiranju gob, saj se hitro zgodi, da tudi dobri poznavalci gob lahko med njimi spregledajo kakšno strupeno. Vrhunec sezone nabiranja gob pa je letos že ta mesec.

Število zastrupitev z gobami se iz leta v leto spreminja, odvisno od gobje sezone, pa tudi od tega, ali se zastrupi posameznik ali večje število ljudi naenkrat. Največ zastrupitev z gobami je ponavadi septembra in oktobra, letos pa je sezona gob pohitela ravno zaradi bolj mokrega poletja, so sporočili iz UKC Ljubljana.

Lani so v UKC Ljubljana prejeli okoli 40 klicev zaradi zastrupitev z gobami in sprejeli na oddelek centra za zastrupitve pet bolnikov, leta 2012 pa v istem obdobju preko 100 klicev in sprejeli 33 bolnikov zaradi zastrupitve ali suma na zastrupitev z gobami. Letos so prejeli nekaj klicev zaradi prebavnih težav po zaužitju gob, na oddelek pa doslej še ni bil sprejet bolnik zaradi zastrupitve z gobami.

Tudi pripraviti jih je potrebno pravilno

Pri tem je treba upoštevati, da se določeno število bolnikov lahko obravnava samo ambulantno. Prebavne težave v smislu slabosti, bruhanja in driske so po oceni UKC Ljubljana največkrat posledica neustrezno pripravljenih in zaužitih sicer užitnih gob. Vzroki so lahko zaužitje prevelikih količin gob v večernih urah, neustrezno shranjevanje ali priprava gob, uživanja starih, surovih ali razpadlih gob, neupoštevanje diete pri ljudeh z obolenji žolčnika, želodca, trebušne slinavke in podobno.

Zdravnica iz omenjenega centra za zastrupitve Marija Jamšek svetuje, da se je treba držati zlatih pravil pri nabiranju in uživanju gob, predvsem pa je treba nabirati in jesti le gobe, ki jih dobro poznamo. V primeru kakršnih koli težav po zaužitju gob se je treba takoj posvetovati z zdravnikom.

Najbolj strupene oziroma smrtno nevarne so gobe iz skupine mušnic, ki poleg slabosti, bruhanja, driske in hudih krčev v trebuhu povzročajo odpoved posameznih organov. V Sloveniji pa vsako leto še vedno beležimo en ali več smrtnih primerov zaradi zaužitja strupenih gob ali zapletov oziroma poslabšanja predhodnih bolezni po zaužitju sicer užitnih gob.

Deli novico: