Pri 110 letih umrla najstarejša preživela holokavsta

Svet

V Londonu je v nedeljo v starosti 110 let umrla Alice Herz-Sommer, ki je veljala za najstarejšo še živečo žrtev holokavsta, zaslovela pa je tudi po zaslugi dokumentarnega filma, ki je nominiran za oskarja.

Herz-Sommerjeva je med drugo svetovno vojno dve leti preživela v koncentracijskem taborišču Terezin na Češkem, kjer je sojetnike zabavala z igranjem klavirja. Rodila se je leta 1903 v Pragi in je bila med drugim družinska prijateljica Franza Kafke, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Novico o njeni smrti, ki je sledila kratki bolezni, je v nedeljo sporočil njen vnuk Ariel Sommer. Vse do četrtka je 110-letna Alice še živela sama v svojem stanovanju v Londonu, nato pa so jo prepeljali v bolnišnico, kjer je po dveh nočeh v nedeljo umrla.

"O njej je bilo veliko napisanega, a za nas, ki smo jo najbolje poznali, je bila naša draga Gigi. Imela nas je rada, smejala se je z nami in cenila glasbo z nami. Bila je navdih in svet bo brez nje občutno revnejši," je ob smrti babice zapisal Ariel Sommer in dodal, da pa "so nebesa zdaj postala malce boljša".

Filmska različica njene zgodbe nominirana za oskarja

Zgodba Herz-Sommerjeve je bila navdih za 38-minutni dokumentarni film "The Lady In Number 6: Music Saved My Life" (Dama v številki šest: Glasba mi je rešila življenje), ki je nominiran za letošnjega oskarja.

V filmu Herz-Sommerjeva deli svojo življenjsko zgodbo ter izpostavi pomen glasbe in smeha za srečno življenje. V video posnetku na spletni strani filma je med drugim razkrila, da ji je glasba rešila življenje, in dejala, da je sicer Judinja, a da je njena religija Beethoven.

"Nisem več tista prava jaz. Telo se ne more več boriti, kot se je v preteklosti. Mislim, da so to moji zadnji dnevi, a ni pomembno, saj sem imela tako lepo življenje," je med drugim še povedala.

S sinom med redkimi preživelimi

Nacisti so med drugo svetovno vojno v taborišče Terezin deportirali kakih 140.000 Judov, od tega jih je 33.430 tam umrlo. Kakih 88.000 so jih iz Terezina premestili v Auschwitz in druga taborišča, kjer so jih večino pobili. Herz-Sommerjeva in njen sin Stefan sta bila med manj kot 20.000, ki so preživeli.

Deli novico: