Pričakovanja strokovnjakov za poletno turistično sezono pozitivna

Slovenija

Indeks turističnega zaupanja, ki meri poslovna pričakovanja in rezultate v turizmu, je v obdobju od januarja do aprila znašal 97 točk, s čimer je bil tri točke pod vrednostjo 100, ki označuje normalen razvoj turizma. Pričakovanja turističnih strokovnjakov za prihajajočo poletno sezono pa so medtem pozitivna, kaže raziskava.

Med januarjem in aprilom je bila vrednost indeksa turističnega zaupanja pod vrednostjo, ki označuje normalni razvoj turizma. A primerjava z napovedjo za to obdobje pred štirimi meseci kaže, da so bila pričakovanja malenkost presežena. Vnaprejšnje napovedi so namreč kazale na vrednost indeksa pri 95 točkah. Glavni vzrok za presežena pričakovanja na Inštitutu za turizem Ekonomske fakultete (ITEF) vidijo v "izredno uspešnem" aprilu, ko se je število turistov na letni ravni povečalo za 16 odstotkov.

Rezultat je vseeno pod dejanskim potencialom slovenskega turizma oziroma pod vrednostjo 100, izpostavljajo na inštitutu. Na letni ravni je bila dosežena le enoodstotna rast skupnih turističnih prenočitev. Vseeno pa ima panel turističnih strokovnjakov pozitivna pričakovanja za prihajajočo visoko sezono, saj napoveduje boljše poslovanje oziroma vrednost indeksa pri 107 točkah.

Če se bodo napovedi uresničile, bo to najvišja vrednost indeksa od obdobja med majem in avgustom leta 2011, ko je bil indeks pri 117 točkah.

Pri turističnem poslovanju v prvih štirih mesecih letošnjega leta so sicer po ugotovitvah ITEF med pozitivnimi dejavniki najbolj izstopali dobro trženje in promocija, izboljšana ponudba in novi turistični proizvodi, šport in prireditve ter pozitivni gospodarski trendi. Neugodne pa so bile vremenske razmere, gospodarska in finančna kriza, upad povpraševanja in potrošnje ter nižanje cen zaradi povečane konkurence med ponudniki in cenovne občutljivosti med porabniki.

Dobro trženje in promocija

Za obdobje od maja do avgusta pa so na pozitivni strani po omembah izstopali dobro trženje in promocija ter povečana prepoznavnost, šport in prireditve, izboljšana ponudba, inovativnost in novi turistični proizvodi ter začetek visoke sezone. Med negativnimi pa so na prvo mesto strokovnjaki postavili gospodarsko in finančno krizo, upad povpraševanja in potrošnje, nižanje cen zaradi povečane konkurence med ponudniki in cenovne občutljivosti med porabniki ter neugodne vremenske razmere.

Pri pozitivnih dejavnikih v preteklih štirih mesecih pri ITEF omenjajo še poslovni in kongresni turizem ter rast števila turistov z bližnjih in oddaljenih trgov. Priložnosti v prihodnjih štirih mesecih pa panel turističnih strokovnjakov vidi tudi v razvoju destinacijskega menedžmenta in povezovanja na regionalni ravni, razvoju poslovnega in kongresnega turizma ter rasti števila turistov z bližnjih in oddaljenih trgov.

Pozitivni gospodarski trendi

Prvič po začetku gospodarske in finančne krize so v raziskavi omenjeni tudi pozitivni gospodarski trendi, ob tem dodajajo v inštitutu. "Število navedb pozitivnih dejavnikov in priložnosti močno prekaša število navedb negativnih dejavnikov in nevarnosti, kar nakazuje na postopno izboljšanje poslovnega okolja v slovenskem turizmu," še poudarjajo.

Anketo je sicer izpolnilo 160 turističnih strokovnjakov. Javni sektor je tako pri oceni kot pri napovedi turističnega poslovanja precej bolj optimističen kot zasebni sektor, kar se kaže pri vseh anketah za slovenski indeks turističnega zaupanja, še pojasnjujejo na inštitutu.

Deli novico: