Prihaja v Evropo

Tehnologija

V svojem življenju ste se verjetno že kdaj peljali s podzemno železnico v kateri izmed mestnih metropol. Če na evropskih vlakih vidimo ljudi kako berejo časopise, na japonskih že vsi berejo preko tabličnih računalnikov. Pravo revolucijo glede branja pa je naredil Amazon, ko je poslal na trg svoj Kindle.

kindle1Amazon Kindle je družina tabličnih naprav proizvajalca Amazon za branje e-knjig. Pasivni zaslon s tehnologijo elektronskega papirja simulira tiskan papir in prikazuje do 16 odtenkov sive na 6 palčnem zaslonu. Težak je 170 gramov in v sebi lahko drži vsebino kar 3000 knjig, oziroma 4,3 GB.

Kindle uporablja brezžično povezavo, ki uporabnikom omogoča kupovanje, prenašanje z interneta in branje e-knjig, časopisov, revij, spletnih dnevnikov in drugih digitalnih medijev. Uporabniki si lahko željene strani označijo, naredijo zaznamke ali napišejo opombe, poiščejo sopomenke besedam s pomočjo že vgrajenega slovarja. Cena znaša 139 dolarjev, nabavni rok je običajno 3 dni.

E-bralniki znajo tudi slovensko

Tudi Amazonov bralnik Kindle  brez težav prikaže šumnike, druge naprave, ki jih lahko neposredno kupimo tudi pri domačih trgovcih, pa so seveda glede tega tudi preizkušene.

Slovenci zaostajamo za Američani že 5 let

Prva različica Kindla je prišla na trg že leta 2007. Sedaj je ugledala luč že tretja generacija napravic. Poleg osnovne serije Kindlov obstaja še serija Kindle DX z večjim zaslonom. Leta 2011 je prišla na trg cenejša različica brez tipkovnice (ima samo nekaj gumbov za navigacijo po uporabniškem vmesniku), ob čemer so bili starejši modeli s tipkovnico preimenovani v Kindle Keyboard. Kindle Touch ima namesto tipkovnice zaslon na dotik. Za razliko od predhodnikov je Kindle Fire tablični računalnik z LCD-zaslonom, torej ni klasični bralnik ampak prej konkurent iPad-u.

Vonj po listih ali ekološka osveščenost?

Za predelavo tone papirja se uniči preko 500 ton vode, ter umre nič koliko dreves. Že samo zaradi tega se izplača preiti na elektronske bralnike. S pomočjo Kindle-a lahko v minuti dostopamo do željene literature preko wi-fi povezave, po klasičnem postopku se moramo zapeljati do knjižnice ali knjigarne in porabimo veliko več časa.

E-knjige se bolje prodajajo: 

Leta 2010 so e-bralniki dosegli poseben mejnik, prodaja e-knjig je presegla prodajo knjig s trdnimi platnicami. "Odkar smo cene bralnikov znižali z 200 na 145 evrov, se je prodaja potrojila," je v izjavi za javnost zapisal izvršni direktor Amazona Jeff Bezos.

 Tradicionalisti bodo rekli, da e-knjige ne dišijo po papirju, in da manj napolnejo naše čute, kot so vonj, tip, vid, vendar njihovo listanje je precej hitrejše in ne zavzemajo prostora. Prva slovenska e-založba Ruslica, knjige v elektronski obliki izdaja že od leta 2008, vendar je knjig na izbiro malo in je njihova cena visoka, saj je prilagojena manjšemu trgu. Za pretvorbo raznih formatov lahko uporabite program Calibre, veliko brezplačne literature pa si lahko pretnesete preko projekta Guttenberg, kjer je na voljo preko 3,600 evropskih knjig, ki so jim pretekle avtorske pravice.

Deli novico: