Proti prodaji Splošne plovbe

Prvi mož ladjarske družbe Egon Bandelj, se je z odprtim pismom odzval na namere paradržavnih Kada in Soda, ki želita svoje delnice prodati večinskemu lastniku, to je nemški ladjar Döhleju.

Splošna plovba

Kad in Sod bi se s to potezo umaknila iz lastništva portoroškega ladjarja, čeprav naj bi ta v prihodnjih letih družba izplačala za 60 milijonov evrov dividend, toliko pa bi dobila, če bi unovčila opcijsko pogodbo in prodala svoj delež.

Bandelj: »Gre za preuranjeno potezo«

Predsednik uprave Splošne plovbe Egon Bandelj opozarja, da je odločitev Kada in Soda preuranjena in predlaga, da bi se paradržavna sklada za prodajo morala odločiti ob koncu leta, tik preden se izteče pogodba, saj bi tako država dobila še dva milijona evrov obresti.

Prodaja nekaj več kot 25-odstotnega deleža Kada in Soda Döhleju je po Bandljevih besedah škodljiva tudi zato, ker bi večinskemu lastniku družbe s tem omogočili, da bi Splošno plovbo v celoti obvladoval. Döhle bi namreč tako pridobil nad 75-odstotkov delnic, kar bi mu omogočilo absolutno moč, lahko bi nadziral statut in korporativne akte, opozarja.

Kot še dodaja, si sam želi, da bi država za vedno ohranila lastništvo v velikosti nad 25 odstotkov, kar bi ji omogočilo nadziranje družbe. "Dobro je, da ima Splošna plovba večinskega lastnika, ki se na posel spozna, ne sme pa imeti absolutnega lastnika," meni.

Deli novico: