PRVI POLFINALISTI SO FRANCOZI: Urugvaj ni bil kos prvakom iz leta 1998

Francoska nogometna reprezentanca je prva polfinalistka svetovnega prvenstva v Rusiji. V Nižnjem Novgorodu je v četrtfinalu premagala Urugvaj z 2:0 (1:0). Danes bo na sporedu še en četrtfinale, ob 20.00 se bosta v Kazanu merili Brazilija in Belgija.

Francija, svetovni prvak iz leta 1998, je v Nižnjem Novgorodu upravičila vlogo rahlega favorita in postala prva polfinalistka. S tem je nadaljevala tradicijo dobrih nastopov proti južnoameriškim ekipam, proti njim je na svetovnih prvenstvih ostala neporažena še desetič zapovrstjo, je pa v četrtem poskusu prvič na prvenstvih premagala Urugvaj, ki je zanjo tradicionalno zahteven tekmec. Ekipi sta doslej odigrali deset medsebojnih tekem, Francija je zmagala šele drugič. Tudi tokrat proti odlični obrambni ekipi ni imela lahkega dela, a je za razliko od tekmecev izkoristila svoje priložnosti in se veselila svoje pete uvrstitve v polfinale svetovnih prvenstev.

Tekma se je začela po pričakovanih notah. Urugvaj, ki je igral brez poškodovanega zvezdnika Edinsona Cavanija, se je pomaknil na svojo polovico, a hitro opozoril tekmece, da bodo morali biti v obrambi previdni in zbrani. V uvodnih minutah je nekajkrat nevarno prišel v kazenski prostor, toda manjkala je zadnja podaja, tako da prave priložnosti ni bilo. Podobno je bilo na drugi strani, toda Francozi so si v 16. minuti vendarle pripravili lepo priložnost. Oliver Giroud je bil najvišji v kazenskem prostoru, podal žogo do Kyliana Mbappeja, na katerega je urugvajska obramba pozabila, a se neoviran mladi francoski napadalec ni znašel, žogo je poslal čez gol.

Dolgo časa je kazalo, da bo to edina priložnost v prvem polčasu, toda ni bila, še več, v 40. minuti je padel tudi gol. Z desne strani je Antoine Griezmann izvedel prosti strel, v kazenskem prostoru je bil najvišji Raphael Varane, njegov strel z glavo je bil dovolj natančen, da je žoga končala v mreži. To je bil za južnoameriško ekipo šele drugi prejeti gol na prvenstvu.

Do odhoda v slačilnice se je podobna priložnost ponudila tudi Urugvajcem, iz prekinitve je do strela z glavo prišel Martin Caceres, toda izkazal se je francoski vratar Hugo Lloris, odbite žoge pa branilec Diego Godin ni znal spraviti v gol.

Od leta 1966 Urugvaj na svetovnih prvenstvih ni dobil nobene tekme, v kateri je prejel prvi zadetek, nazadnje mu je tak preobrat uspel ravno na tekmi proti Franciji. Toda tega tudi v Rusiji ni ponovil. "Tricolori", ki so se v nadaljevanju sicer malo bolj pomaknili v obrambo, so namreč v 61. minuti rešili tekmo, za kar ima veliko zaslug urugvajski vratar Fernando Muslera. Ta je po navidez nenevarnem strelu Griezmanna izpustil žogo, ki se je odkotalila za njegov hrbet.

Ekipa Oscarja Tabareza je sicer do konca napadala, toda ni dosegla niti častnega gola, tako da Brazilija ostaja edina južnoameriška ekipa v Rusiji.

Bigboss |  06 .07. 2018 ob  18: 33
-1
Po pokazanem je Francija za stopničko pred drugimi. konstantno raste, če ne bo večjih napak jim naslov ne izbeži.
Upam samo, da Hrvaška pride v finale in bom hledal finale na dopustu pri južnih sosedih.