PRVIČ IZVEN MEJA SLOVENIJE: V Podgorici odkrili spomenik največjemu slovenskemu pesniku

Včeraj, 25. junija, ko Slovenija praznuje dan državnosti, so v Podgorici odkrili spomenik slovenskemu pesniku Francetu Prešernu. To je prvi spomenik največjemu slovenskemu pesniku, ki je postavljen izven meja Slovenije. Podgorici in njenim prebivalcem ga je poklonil častni konzul Črne gore v Sloveniji Vojislav Kovač, ki je pred štirimi leti na Njegoševi ulici v Ljubljani dal postaviti tudi spomenik največjemu črnogorskem pesniku Petru Drugemu Petroviću Njegošu.



Kot je ob otvoritvi povedal črnogorski častni konzul v Sloveniji Vojislav Kovač, ki živi v Ljubljani že skoraj 30 let, se je za ta obsežni kulturni projekt odločil iz več razlogov. "Spomenika največjima pesnikoma obeh narodov, ki predstavljata nacionalni ponos obeh držav, poklanjam prihodnjim rodovom, naj pričata o povezovanju Slovencev in Črnogorcev tako na kulturni kot zgodovinski ravni, o dobrem meddržavnem sodelovanju ter gostoljubnosti Ljubljane in Podgorice," je pojasnil.

Ob tem je dodal: "Prepričan sem, da bodo prebivalci Podgorice sprejeli Prešernov spomenik z enakim spoštovanjem, kot so prebivalci Ljubljane Njegoševega in da bodo njuna dela, polna globokih sporočil, obema narodoma pomagala pri ohranjanju narodnih in kulturnih vrednot."

"Otvoritev je bila na najvišji državniški ravni, takega poklona Prešernu v tujini še ni bilo," pa nam je zaupala direktorica Avditorija Portorož Dragica Petrovič, ki je bila med povabljenimi gosti.

Predsednik Črne gore Milo Đukanović in direktorica Avditorija Portorož Dragica Petrovič

Avtor veličastnega spomenika Francetu Prešernu, ki je del ob tej priložnosti na novo urejenega mediteranskega parka v Podgorici, je arhitekt Rok Žnidaršič. Povedal je, da je spomenik narejen iz posebnega belega betona in tehta 19 ton. S pomočjo najsodobnejših tehnologij močno povečan originalni portret pesnika je preoblikovan v abstrahirano kompozicijo prizem, ki simbolizirajo čebelje satje. Tako izražena struktura spomenika po besedah Žnidaršiča metaforično izraža Prešernovo osrednjo vlogo v pesniškemu almanahu Krajnska čbelica, ki je bistveno pripomogel k utemeljitvi slovenskega narodnega gibanja v času pomladi narodov. Na spomeniku, ki ga obkroža šest ogromnih klopi iz lesa in armiranega betona, je tudi citat Zdravljice v črnogorščini.

Na diplomatsko-kulturnem dogodku v Podgorci se je zbralo več kot 150 gostov, politikov, veleposlanikov, kulturnikov, slovenskih in črnogorskih poslovnežev. Med visokimi gostimi iz Slovenije in Črne gore so ob tej priložnosti kot slavnostni govorci imeli besedo župan občine Ljubljana Zoran Janković, trenutni minister za kulturo Anton Peršak ter njuni črnogorski kolegi. Med visokimi gosti je bil tudi predsednik Črne gore Milo Đukanović ter Aleksander Čeferin, predsednik Evropske nogometne zveze UEFA.

Deli novico:

Eho |  26 .06. 2018 ob  22: 34
Vsaka cast, vsi narodi bivse Yu bi morali skupaj drzati.
errata corrige - |  26 .06. 2018 ob  19: 58
se popravljam, beseda 'izkušnja' jebila tokrat pa napisana povsem pravilno !!... ;-)
Resno dvomim, |  26 .06. 2018 ob  19: 20
da bi se Prešeren strinjal, da njegov spomenik stoji tam ... !!
Hašim |  26 .06. 2018 ob  18: 57
kaj takega saj ni res pa je.
bomo pa še en kipec postavili, nje |  26 .06. 2018 ob  17: 38
naši za naše, nje, ... ja, baš tako, nje,.. ...
. | danes ob 14:06  |  26 .06. 2018 ob  14: 08
Katero ti placujes.
. |  26 .06. 2018 ob  14: 06
politika je kurba