PRVIČ JE ZAPUSTIL TRIGLAV: Aljažev stolp prenesli v dolino (FOTO, VIDEO)

Slovenija

Aljažev stolp je zaradi nujnih vzdrževalnih posegov danes prvič v svoji zgodovini zapustil Triglav, kamor ga je pred 123 leti postavil dovški župnik Jakob Aljaž. Pločevinasti stolp je z 2864 metrov nadmorske višine odnesel vojaški helikopter. V restavratorskem centru v Ljubljani in delavnici na Jesenicah ga bodo sanirali in nato vrnili na Triglav.

Helikopter Slovenske vojske je po dvigu s Triglava spustil Aljažev stolp na heliport v Mojstrani. S tovornjakom bo nadaljeval pot v Restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), kjer bodo poskrbeli za vzdrževalno-restavratorske posege, potrebne, da bo stolp lahko tudi v prihodnje kot simbol slovenstva kraljeval na najvišjem slovenskem vrhu.

Danes je potekalo vse tako, kot so načrtovali. "Zjutraj je bilo že vse pripravljeno, tovor je bil pravilno pričvrščen in pri prevozu ni bilo nikakršnih težav, tudi vrhnja zastavica je ostala nedotaknjena," je povedal Matej Brajnik iz gorske policijske enote, ki je poskrbela, da so se pohodniki, ki so bili tedaj v bližini vrha Triglava ostali na varni razdalji od helikopterja.

Kot je povedal vodja projekta Martin Kavčič iz Restavratorskega centra, je obnova potrebna, saj je stolp v slabem stanju in doslej še nikoli ni bil temeljito restavriran. Ker v preteklosti ni imel jasnega upravljavca, so ga ob pojavu poškodb po najboljših močeh sanirati tisti, ki so se čutili za to poklicane. Sedaj poškodbe niso več samo površinske, ampak tudi konstrukcijske.

Dogodek so si ogledali tudi šolarji

Prevoz stolpa je bil zanimiv za množico ljudi, ki se je zbrala v Mojstrani. "Srce nam igra, moram reči, da je danes izjemen dogodek," je poudarila direktorica Narodnega muzeja Slovenije Barbara Ravnik, ki je vesela, da so na dogodek pripeljali tudi šolske otroke, ki so tako lahko doživeli nekaj posebnega in bodo odslej drugače gledali na Aljažev stolp.

V delavnici bodo strokovnjaki restavrirali kovinske dele in odpravili poškodbe, v vmesnem času bodo na vrhu Triglava pripravili podlago in sidrišča za ponovno pričvrstitev stolpa, pri čemer bodo podstavku skušali vrniti prvotno podobo. Računajo, da bodo vsa dela zaključena v treh tednih in da bodo stolp do konca septembra lahko vrnili na Triglav, kar pa bo odvisno tudi od vremenskih razmer.

"Stolp bomo ponovno spravili v dobro kondicijo," je zagotovil Kavčič, ki računa, da bo na vrhu Triglava nato lahko znova vsaj nadaljnjih sto let kljuboval ekstremnim vremenskih razmeram in vplivom obiskovalcev, med katerimi so tudi takšni, ki nimajo pravega odnosa do tega nacionalnega simbola in plezajo po njem, se nanj podpisujejo in lepijo nalepke.

Že pred leti se je pojavilo vprašanja, ali stolp restavrirati in ohranjati ali ga zamenjati z novim. "Strošek restavriranja je zagotovo višji od izdelave novega, ampak ta je tisti pravi in zamenjati ga z neko novo, morda res trdnejšo in trajnejšo strukturo, bi bil greh," je sklenila Ravnikova.

Deli novico:

Pantalon |  07 .09. 2018 ob  18: 18
So mogli prit še po Jorasa in ga postavit na njegovo mesto.
Šturlo |  07 .09. 2018 ob  17: 09
Ma oouuuu 45 000€....45 aljaževih stolpov za ta denar.... Ker niso uspeli z maketo železnice more banda nadoknadit izgubljen dobiček.....
Justino |  07 .09. 2018 ob  16: 19
Namesto stolpa naj zdaj postavijo na vrh podmornico - bo prav prišla.
Ne vem |  07 .09. 2018 ob  14: 41
zakaj je treba tukaj vse ogradit,če pa se ga je lahko na Triglavu dotaknilo milijone ljudi.Sama farsa.
Benito M. |  07 .09. 2018 ob  14: 15
Morda pa restavrirajo moj napis in ga vrnejo nazaj gor :)
Benito M. |  07 .09. 2018 ob  14: 14
:(( pismu če pokličejo kaligrafa bodo ugotovili, da sem jst gor napisal 'I love SDS'.
satir |  07 .09. 2018 ob  12: 13
Za en plehnat lonec pa toliko cirkusa, če človek sešteje čas porabljen za to samo na poročilih, bi v tem času že naredili novega, starega pa tak kot je dali v muzej.... sedaj pa ekspertize, restavriranje, izvedenska mnenja, konzultacije, brainstorming, pogajanja , soočenja, planiranje, logistika, svetovanje, lobiranje, avtorske pravice, honorarji, pogodbe, ponudbe, razpisi..... ogromno denarja in prerivanja pred kamero kdo je tu kdo.... za en plehnat sod...
ja če je potrebno kasirat denar, postanemo svetovni specialisti...