REZULTAT USTNE OBRAVNAVE ARBITRAŽE: Slovenija zadovoljna, komisija molči

Slovenska stran je z ustno obravnavo o arbitraži, ki je včeraj potekala na sedežu Evropske komisije, po besedah zunanjega ministra Karla Erjavca zadovoljna. Kot je povedal v izjavi za medije v Ljubljani, je komisija razpravo vodila na strokovni ravni. Tako so nastopali tudi slovenski predstavniki, hrvaška pa je predstavila le politične argumente. Iz Bruslja so medtem sporočili le, da "posameznih postopkovnih korakov ne komentirajo".

Slovensko strokovno delegacijo z močno pravno zasedbo je po neuradnih informacijah vodil Marko Vrevc z zunanjega ministrstva, hrvaško pa državna sekretarka za evropske zadeve na hrvaškem zunanjem ministrstvu Andreja Metelko-Zgombić. Evropsko komisijo so zastopali predstavniki pravne službe.

Predstavniki slovenske delegacije so bili po Erjavčevih navedbah s sestankom zadovoljni. "Komisija je po njihovih besedah sestanek vodila na strokovni ravni, takšna so bila tudi vprašanja. Izkazalo se je, da je bilo na Evropsko komisijo naslovljeno pismo zelo dobro strokovno utemeljeno," je povedal.

Hrvaška stran je po ministrovih besedah v obravnavi nastopala s političnimi argumenti, torej da arbitražna razsodba ne obstaja, zaradi česar je ne morejo implementirati. Trdili so tudi, da neuresničevanje ne predstavlja kršitve prava EU.

 

"Evropska komisija je iskala povezavo med neimplementacijo arbitražne razsodbe in pravom EU. Naši predstavniki v Bruslju so nastopali strokovno in tako tudi odgovarjali, hrvaška stran pa ni predstavila nobenih novih argumentov," je povedal Erjavec.

Obravnava je potekala na strokovni ravni za zaprtimi vrati, trajala je približno dve uri in pol.

Postopek se bo po njegovih besedah zdaj nadaljeval z mnenjem, ki ga lahko pripravi komisija. Še prej bo pripravila poročilo za kolegij komisarjev, ki se bo odločil, ali bodo izdelali posebno mnenje, ki bo del postopka pred Sodiščem EU. "Seveda pa se lahko kolegij odloči tudi, da ne poda nobenega mnenja," je pojasnil. Rok za oddajo mnenja se izteče 18. junija. 

Minister je sicer zelo zadovoljen, da so slovenski predstavniki danes dobili potrditev, da so svoja stališča argumentirali pravilno in bo to dobra popotnica v primeru nadaljevanja postopka pred Sodiščem EU.

Bruselj molči 

"Slovenija in Hrvaška sta imeli priložnost, da predstavita svoja stališča, pisno in ustno. Kot smo že povedali, posameznih postopkovnih korakov ne bomo komentirali," so po obravnavi sporočili iz tiskovne službe komisije.

Deli novico:

Če je bil Erjavca tam |  03 .05. 2018 ob  08: 33
Pol se pa nimam kaj sekirat. ...Hrvaška 36 : slo 2...
žal ampak |  03 .05. 2018 ob  08: 22
teška pušiona
miki |  03 .05. 2018 ob  08: 22
Slovenija bi morala zahtevati ozemlja pri Štrigovi ,tostran Mure je itak slovensko, Čabar kjer so Slovenci, in vsaj nekdanji del piranske občine- Savudrjo. kaj čemo , Lj je pač v kotlini .