Rusija po vojaški na Krimu utrjuje tudi civilno oblast

Svet

Rusija nadaljuje z utrjevanjem svoje oblasti na Krimu. Potem ko je v soboto razglasila popoln vojaški nadzor nad polotokom, je predsednik Vladimir Putin danes odredil še oblikovanje novih upravnih struktur. Zveza Nato je medtem izrazila zaskrbljenost nad kopičenjem ruskih sil ob meji z Ukrajino.

Rusija je v soboto razglasila popoln vojaški nadzor nad Krimom, potem ko so ji oboroženi neznanci predali nadzor nad strateškimi lokacijami, ki so jih zavzeli po februarski odstavitvi ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča.

Po navedbah ruskega obrambnega ministrstva ruske zastave plapolajo na 189 vojaških zgradbah, ki so bile pred tem ukrajinske. Ruska črnomorska flota je doslej zavzela tudi 54 od 67 ukrajinskih vojaških plovil v krimskih pristaniščih, prevzela pa je nadzor tudi nad edino ukrajinsko podmornico na Krimu.

V soboto so sicer ruske sile nadaljevale z osvajanjem ukrajinskih vojaških objektov. Najprej so prevzele nadzor nad oporiščem v kraju Novofedorivk, v katerega je prehodno vdrlo okoli 200 neoboroženih proruskih protestnikov, nato pa so ob podpori oklepnih vozil zavzele še oporišče Belbek.

Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je črnomorski floti naročil, naj ukrajinskim vojakom, ki želijo zapustiti Krim, to tudi omogoči. Po njegovih besedah je željo po odhodu do petka izrazilo manj kot 2000 od skupno več kot 18.000 ukrajinskih vojakov.

Vsi vojaki polotoka niso mogli zapustiti

Po poročanju Itar-Tassa, ki se sklicuje na navedbe ruskih oblasti, nekateri ukrajinski vojaki polotoka sicer niso mogli zapustiti, saj so ukrajinski obmejni organi v soboto blokirali prehod v Ukrajino. Danes so bili prehodi že odprti.

Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem ministrstvom in drugim pristojnim organom naročil, da do 29. marca na Krimu oblikujejo nove upravne strukture. Po Putinovem ukazu morajo ruske oblasti v tednu dni v skladu z rusko zakonodajo na Krimu zagotoviti delovanje policije, civilne zaščite, obveščevalne službe FSB in drugih državnih organov. Že v ponedeljek naj bi uvedli rusko valuto rubelj, ki bo nadomestil ukrajinsko grivno.

Bojijo se kopičenja ruske vojske ob meji z Ukrajino

Poveljnik sil Nata v Evropi Philip Breedlove pa je danes izrazil zaskrbljenost nad kopičenjem ruskih vojaških sil ob meji z Ukrajino. Kot je dejal na dogodku ameriškega think-tanka German Marshall Fund v Bruslju, je Nato zaskrbljen predvsem zaradi grožnje, ki jo kopičenje ruskih sil, ki so po njegovih besedah "zelo številčne in dobro pripravljene", predstavlja za separatistično moldavijsko pokrajino Pridnestrje.

"Rusija ima na vzhodni meji z Ukrajino dovolj vojakov, da bi se lahko prebila do Pridnestrja, če bi se Moskva za to odločila, kar pa je zelo zaskrbljujoče," je še dodal Breedlove.

Zaskrbljen je tudi predsednik ukrajinskega nacionalnega sveta za obrambo Andrij Parubij, ki je na današnjem protestnem shodu za enotnost v Kijevu pred večtisočglavo množico dejal, da bi lahko Rusija Ukrajino napadla v kateremkoli trenutku. "Cilj Putina ni Krim, ampak celotna Ukrajina. Njegove sile so nakopičene ob meji in pripravljene za napad," je dejal Parubij.

Deli novico: