RUSKA RAZGLEDNICA: Argentinci s prvo zmago v osmino finala (VIDEO)

Argentinska nogometna reprezentanca je v 3. krogu svetovnega prvenstva v Rusiji v St. Peterburgu premagala Nigerijo z 2:1 in si z drugim mestom v skupini D zagotovila nastop v osmini finala. Prvo mesto je osvojila Hrvaška, ki je v Rostovu na Donu premagala Islandijo z 2:1.

Perujska nogometna reprezentanca je v 3. krogu svetovnega prvenstva v Rusiji v Sočiju premagala Avstralijo z 2:0. V skupini C je prvo mesto osvojila Francija, ki je v Moskvi igrala neodločeno 0:0 z Dansko. Ti dve ekipi sta se tudi prebili v osmino finala.

Nogometaši Argentine pod vodstvom Lionela Messija so v zadnjem krogu predtekmovanja v skupini D prišli do prve zmage na svetovnem prvenstvu v Rusiji in se kot drugouvrščena ekipa uvrstili v osmino finala, kjer jih v prvi tekmi izločilnih bojev v soboto ob 16. uri v Kazanu čaka obračun proti aktualnim evropskim podprvakom Francozom.

Nigerija na drugi strani je po zmagi proti Islandiji in dvema porazoma zaključila nastope na 21. SP in se tretjič v šestih nastopih na mundialih poslovila po predtekmovanju.

To je bil jubilejni stoti zadetek na 21. svetovnem prvenstvu v Rusiji in hkrati šesti zadetek Messija na svetovnih prvenstvih - tri od teh je dosegel proti Nigeriji, s katerim je prekinil svoj 662-minutni post na največjem tekmovanju na svetu.

Argentina slavi dva junaka, petkratnega dobitnika zlate žoge Lionela Messija, ki je zadel za 1:0, ter branilca Manchester Uniteda Marcosa Roja, ki je "albiceleste" rešil v 86. minuti.

170 centimetrov visoki Messi, ki je pred dvema dnevoma praznoval 31. rojstni dan, je svoje mojstrstvo najprej pokazal v 14. minuti. V polnem teku je z levim kolenom sprejel dolgo podajo Everja Banege, si podaljšal žogo za strel z desno nogo, ki ga vratar Nigerije Francis Uzoho ni mogel ukrotiti.

Messi je bil osrednja figura tudi v nadaljevanju prvega polčasa. V 28. minuti je lepo zaposlil Gonzala Higuaina, ki ni znal izkoristiti priložnosti za 2:0 oziroma je bil nigerijski vratar na pravem mestu, v 33. minuti po vnovični natančni podaji, tokrat Angelu Di Marii, pa je imel priložnost s prostega strela, vendar je njegov strel po milimetrskem posredovanju Uzoha končal v vratnici.

Drugi polčas se ni začel po notah 45-milijonskega naroda iz Južne Amerike. Turški sodnik Cüneyt Cakir je v 50. minuti po prekršku Javierja Mascherana pokazal na belo točko, natančni izvajalec najstrožje kazni pa je bil Victor Moses.

Zadetek je povsem ohromil Argentino, ki v naslednjih dvajsetih minutah ni prišla do priložnosti, celo več, Nigerija je imela tri stoodstotne priložnosti za 2:1. Odion Ighalo je v 75. minuti meril mimo gola (sodnik po ogledu video posnetka ni dosodil igranja z roko), istega igralca je v 83. minuti zaustavil vratar Franco Armani, Ighalo pa je za las zgrešil še prosti strel v 85. minuti.

Kazen za neučinkovitost je Nigerijo doletela le minuto za tem. Rojo je z "volejem" zadel žogo, ki je končala v levem spodnjem kotu nigerijske mreže in ki je sprožila val navdušenja med argentinskimi nogometaši. Ti so se tako skozi šivankino uho uvrstili med šestnajst najboljših ekip na svetu.