S protestom proti prodaji državnega premoženja

Slovenija

Vodje sindikalnih central so na protestnem shodu proti privatizaciji pred poslopjem vlade v Ljubljani opozorili na posledice "razprodaje" državnih podjetij. Namesto premierja Mira Cerarja naj bi njihove zahteve po dogodku sprejel eden od državnih sekretarjev. Protesta se je po oceni organizatorja udeležilo okoli 500 ljudi, tudi predstavniki ZL.

Fotografija je simbolična

Sindikati od vlade zahtevajo, da ustavi izvajanje privatizacije podjetij z lani potrjenega seznama, dokler ne bo sprememb prevzemne zakonodaje in strategije upravljanja državnih naložb.

Poleg tega želijo, da se pri prodaji delavcem in njihovim predstavnikom pravočasno zagotovi informacije ter možnost posvetovanja in sodelovanja, pa tudi, da se bolj zaščiti sindikalne zaupnike in predstavnike delavcev v organih nadzora.

Paziti je treba na negativne učinke

"Prodajalec naj pripravi ukrepe za zmanjšanje možnih negativnih učinkov na socialni in ekonomski položaj zaposlenih," pozivajo.

Lastniki, uprave in sindikati morajo ob prodaji podpisati sporazum, s katerim se bo med drugim zagotavljalo, da se v podjetju kot uradni jezik ohrani slovenščino, da si bo kupec prizadeval za dolgoročni obstoj družbe, da bo ohranil proizvodnjo in prodajo na obstoječih lokacijah in da bo investicijsko vlagal v posodobitev proizvodnje in nove programe, predlagajo sindikati.

Prepričani so tudi, da mora prodajna pogodba nujno vsebovati protikorupcijsko klavzulo. Zahtevajo še večjo družbeno odgovornost podjetij.

Deli novico:

lastniki |  11 .11. 2014 ob  07: 54
kapitala podpišejo sporazum o neodpuščanju, delavci pa si z njim lahko samo obrišejo ta zadnjo!!!!!! Bravo ZL!!!!!
Ha ha |  10 .11. 2014 ob  15: 28
Kar so komunjare sejali v Janševi vladi sedaj žanjejo. E moj cerarček gotof si.