Sadjarji letos pričakujejo okoli 68.000 ton pridelka jabolk

Slovenija

Pridelek jabolk v Sloveniji bo letos po pričakovanjih znašal okoli 68.000 ton, kar je nekoliko manj od povprečja, je za STA povedal predsednik sekcije za sadjarstvo pri GZS in direktor Evrosada Boštjan Kozole. Slovenija, ki je pod okriljem GZS začela kampanjo za povečanje porabe domačih jabolk, neposrednega vpliva ruskega embarga ne čuti.

Nasprotno pa pričakovanja za celotno EU kažejo na največji letnik jabolk v zadnjih desetih letih. Pridelek naj bi dosegel 11,8 milijona ton jabolk, je v okviru Sadjarskega posveta 2014 na mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu Agra v Gornji Radgoni povedal Kozole.

K porasti pridelka prispevajo predvsem pridelovalci s Poljske, ki so po Kozoletovih besedah v minulih letih bili deležni posebnih ugodnosti in tudi posebnega statusa pri izvozu v Rusijo. Poleg Poljske rekordno pridelavo jabolk letos pričakujejo sadjarji v Italiji in na Madžarskem, velike pridelke pričakujejo tudi Slovaška, Avstrija in Nemčija. Nižji pridelek bodo verjetno imele Romunija, Litva, Španija, Grčija in Francija.

Med ostalimi okoliškimi državami, kjer se po Kozoletovih besedah vidi "upanje te sezone" v smislu iskanja novih trgov, pa največje upade pridelka med drugim pričakujejo BiH, Srbija in Turčija, slednja kar za četrtino. Prav Turčija se po Kozoletovih besedah pojavlja kot največja država, ki naj bi reševala razmere v Rusiji po uvedbi embarga na uvoz iz članic EU in še drugih delov sveta. Države EU so sicer lani v Rusijo izvozile 790.000 ton jabolk.

Slovenski predelovalci embarga ne čutijo

Slovenski pridelovalci jabolk po Kozoletovih besedah neposrednega vpliva ruskega embarga na uvoz hrane ne čutijo, saj je izvoz jabolk v Rusijo minimalen. Se pa čuti posreden vpliv na širšem trgu, vendar pa je trenutno še prehitro za ocene, kakšen bo ta vpliv, saj se sezona komaj začenja.

Predvideni so sicer trije sklopi ukrepov. Za prvega je poskrbela že Evropska komisija, ki je za proizvajalce več vrst pridelkov, med drugim jabolk, zagotovila paket ukrepov v vrednosti 125 milijonov evrov, pri čemer pa je Kozole dejal, da glede na pretekle izkušnje obstaja upravičena bojazen, da bo velik del dobila Poljska.

Kot drugi ukrep je omenil, da bodo vse članice EU skušale promovirati potrošnjo, saj v zadnjih letih beležijo upad. Kot tretji ukrep pa je omenil iskanje novih trgov, kajti Rusija bo iskala nova jabolka. Tam, kjer jih bo našla, bo nastala vrzel, predvidevanja opisuje Kozole, a opozarja, da to ni možno čez noč in je treba vztrajati.

Deli novico: