SEVERNA KOREJA SVARI: Izjave "duševno nestabilnega" predsednika bi lahko privedle do jedrske katastrofe

Svet

Severna Koreja je danes ameriškega predsednika Donalda Trumpa opozorila pred lahkomiselnimi izjavami, medtem ko je Trump na Japonskem začel azijsko turnejo, v središču katere je jedrska grožnja Pjongjanga.

Iz Južne Koreje medtem poročajo o protestih proti obisku Trumpa, na katerih v Seulu več tisoč ljudi poziva k miru in pogajanjem ter kritizirajo tako Trumpa kot Kima zaradi njunih izjav, s katerimi krepita nevarnost konflikta. Na drugem zborovanju pa so se zbrali podporniki Trumpa s pozivi k namestitvi taktičnega jedrskega orožja v Južni Koreji za obrambo pred grožnjo Pjongjanga, poroča AFP. Trump bo sicer Južno Korejo obiskal v torek in sredo.

Časnik vladajoče stranke Rodong Sinmun je zapisal, da nekateri Američani pritiskajo za predčasno odstavitev Trumpa, ker bi ostre izjave tega "duševno nestabilnega" predsednika lahko privedle do "jedrske katastrofe na ameriškem kontinentu", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Po prihodu na Japonsko je Trump danes opozoril, da "noben diktator in noben režim" ne smejo podcenjevati odločenosti ZDA, s tem pa očitno mislil na Pjongjang.

Rodong Sinmum je navedel stališče Boba Corkerja, predsednika senatnega odbora za zunanje odnose, ter več drugih ameriških osebnosti, da Trump nesmiselno krepi napetosti s Severno Korejo. Kljub temu pa se ni spametoval in še naprej "provocira Severno Korejo z neumnimi komentarji", navaja časnik po navedbah tiskovne agencije KCNA. Če bodo ZDA ravnale lahkomiselno, jih bo Severna Koreja prisiljena "odločno in neusmiljeno kaznovati z mobilizacijo vseh svojih sil", je še poudaril časnik v komentarju.

Eden od osrednjih ciljev turneje, v okviru katere bo Trump obiskal tudi Južno Korejo, Kitajsko, Vietnam in Filipine, bo okrepiti mednarodno odločenost za "izolacijo severnokorejskega režima", je v četrtek napovedal Trumpov svetovalec za nacionalno varnost Herbert McMaster.

Napetosti na Korejskem polotoku so narasle, potem ko je Severna Koreja septembra izvedla šesti in doslej najmočnejši jedrski poskus ter poskusno izstrelila več raket, ki bi lahko dosegle tudi ameriško ozemlje. Napetosti so se nevarno stopnjevale tudi zaradi besedne vojne med Trumpom in severnokorejskim voditeljem Kim Jong-unom.

Deli novico: