SEVERNA PRIMORSKA OSTAJA NEVARNA: Zaradi tega je še vedno ogrožena varnost ljudi

Goriška

Na Severnem Primorskem so letos našli kar dve veliki najdišči neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS). Obe sta povezani z nekdanjimi bojnimi položaji med prvo svetovno vojno. Čeprav je od konca te vojne minilo že sto let, pa številne topovske granate, ročne bombe in mine še vedno ogrožajo varnost ljudi pri aktivnostih v naravi in gradbenih delih.

Poleg NUS iz prve svetovne vojne je na ozemlju Slovenije tudi veliko eksplozivnih teles iz časa druge svetovne vojne, pa tudi iz vojne za Slovenijo. Po statistiki jih največ najdejo prav na Severnem Primorskem, ki krepko prednjači pred ostalimi deli države. Največ ostalin je na območju, kjer je v prvi svetovni vojni potekala soška fronta.

Od začetka leta do konca maja letos so tako v Sloveniji našli 1860 kosov različnih eksplozivnih teles v skupni teži 5118,41 kilograma. Od tega je bilo v severnoprimorski regiji najdenih 1129 kosov NUS v skupni teži 4529,10 kilograma, je povedal poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zonjič.

Skupno letos doslej opravili kar 125 intervencij

Precejšen del najdenih NUS so za to usposobljeni člani državne enote že na primeren način uničili. Kljub temu pa je bilo konec maja v skladiščih pred uničenjem spravljenih 133 kosov NUS, katerih skupna teža je znašala 1072,89 kilograma. Skupno so letos v regiji doslej opravili kar 125 intervencij.

Največja letošnja najdba je bila na pobočju Vodic, kjer so odstranili 113 kosov granat iz prve svetovne vojne v skupni teži 504 kilograme. V naselju Čolnice nad Kanalom so konec junija izkopali 88 kosov granat, ki po skupni teži 612 kilogramov prekašajo letos doslej najštevilčnejšo najdbo iz Vodic.

Mesta najbolj pogostih najdb NUS

Najditelji naj se v nobenem primeru sami ne lotevajo razgrajevanja tovrstnih najdb

Eksplozivni ostanki iz časa treh vojn v Sloveniji so nevarni tudi ob morebitnih požarih v naravi, saj predstavljajo hudo grožnjo gasilcem. Zaradi NUS so imeli velike težave pred nekaj leti, ko so gasili požar pod Sveto goro.

Lani je državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi na Severnem Primorskem odstranila za skoraj 5600 kilogramov neeksplodiranih ubojnih sredstev. Zonjič je povedal, da ljudje na tovrstne najdbe največkrat naletijo med izkopavanji, gozdnimi sprehodi in pri gobarjenju. Kljub morebitnim izkušnjam z orožjem najditelje opozarja, naj se v nobenem primeru sami ne lotevajo odpiranja ali razgrajevanja tovrstnih najdb.

"Na Severnem Primorskem je največ topovskih granat, ročnih bomb, minometnih min, prevladujejo pa topovske granate iz prve svetovne vojne. V preostalem delu Slovenije pa je največ minometnih min, ročnih bomb, predvsem paradajzaric ... iz druge svetovne vojne," je še dejal Zonjič.

Dodal je še, da morajo tiste najdbe, ki so v slabem stanju ali na zelo težko dostopnem mestu, člani enote za varstvo pred NUS uničiti na kraju samem. Za takšna izredna uničenja so se letos na območju celotne države odločili v 35 primerih, ko so skupno odstranili 978 nevarnih kosov, skupaj težkih 2550 kilogramov.

Največkrat, kar trinajstkrat, so se za to možnost letos odločili na območju Postojne, kjer so na kraju najdbe skupno uničili 217 kosov, težkih 147 kilogramov, na Severnem Primorskem pa je bilo izrednih uničenj le pet, a je šlo kar za 402 kosa v skupni teži 2211 kilogramov. "Ne glede na količino je vsako intervencijsko uničenje zahtevno," je dodal Zonjič.

Deli novico: