Sindikati za dialog, delodajalci za reze

Z novim tednom so se pričela tudi nova pogajanja med vlado in sindikati. Premier Janša je sklical tudi sestanek parlamentarnih strank na temo varčevanja. Soočili smo dve nasprotni mnenji, sindikalista Petra Majcna, predsednika KS90 in Egona Bandlja, predsednika uprave Splošne plovbe.

Majcen in Bandelj

Danes bodo stranke razpravljale o varčevalnem svežnju v višini 800 milijonov evrov. Razpravljali bodo tudi o sodelovanju v okviru partnerstva za izhod iz krize. Popoldne bodo pogajanja nadaljevali vlada in sindikati.

 

Peter Majcen, predsednik KS90
Peter Majcen, predsednik KS90

Peter Majcen, predsednik konfederacije sindikatov KS90 je izpostavil pomembnost socialnega dialoga: »Moti me, da je bilo v preteklih letih veliko denarja porabljenega za managerske odkupe, torej ni šel za razvoj, ampak za bogatenje posameznikov. Ti imajo sedaj spravljen svoj denar v davčnih oazah. Sedaj pa strgamo denar pri brezposelnih in socialno šibkih. To enostavno ne bo šlo, če tukaj ne bo razumevanja pri ljudeh in pri sindikatih. Osebno upam, da bo prišlo do dogovora med vlado in sindikati, da socialni sporazum sklenemo do konca junija. Sindikati so pomemben člen v družbi, ki organizirano skrbijo za delavce. Dialog med vlado in sindikati je pomemben, saj bi v nasprotnem primeru lahko tenzije eskalirale v ulične izgrede, kar si pa v današnjih časih ne želi nihče.«

 

 Egon Bandelj
Egon Bandelj, predsednik uprave Splošne plovbe

 

 

Egon Bandelj, predsednik uprave Splošne plovbe meni, da brez rezov ne bo šlo: »Naše podjetje ne potrebuje trenutno nobenih vzpodbud. Nimamo težav s poslovanjem, niti s financiranjem. Lahko se preživljamo sami z našim delovanjem. Financiramo se pretežno v tujini, tam tudi ustvarjamo skoraj sto odstotkov našega dohodka. Drugače pa mislim, da so prvo nujni rezi, če trošimo dve milijardi več kot ustvarimo. Ti rezi bi morali biti vsepovsod, mislim da se je vlada dobro lotila tega dela. Težko je sicer, ko moraš ljudem vzet, vendar brez tega ne bo šlo. Mislim tudi, da mora javni sektor deliti usodo gospodarstva. V teh letih je bilo v gospodarstvu izgubljenih šestdeset do sedemdeset tisoč delovnih mest, tudi plače so se znižale marsikje. Glede vojske in ostalih sektorjev pa moram reči, da se ne spoznam, tako da tega ne komentiram."

Deli novico: