SLOVENCI SMO ZAČELI MISLITI NA SAMOOSKRBO: Soja in konoplja

Slovenija

Razširjanje območja zasaditev soje in konoplje je pomembno za zagotavljanje samooskrbe, tako Slovenije kot EU, je ključna ugotovitev strokovnega posveta, ki je v petek potekal na ljubljanski biotehniški fakulteti. V to je prepričana tudi državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Tanja Strniša.

Soja in konoplja, pomembni industrijski rastlini, ponujata nove priložnosti samooskrbe pri zagotavljanju naravnih virov za izdelavo različnih prehranskih izdelkov, rafiniranega olja za nadaljnjo uporabo, tkanino in ojačitve v različnih materialih ter beljakovinskega vira krme za živinorejo, so po posvetu navedli organizatorji.

Da sta rastlini pomembni za samooskrbo, se strinja državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Tanja Strniša, ki se je udeležila posveta, v svojem nagovoru pa izpostavila pomen politike EU in strategije za zagotavljanje samozadostnosti beljakovinskih rastlin ter ukrepe za spodbujanje pridelave in predelave tako soje kot konoplje.

"Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo finančno podprli oba projekta CRP Soja in CRP Pridelava industrijske konoplje v Sloveniji na razširjenju obeh kultur, ki sta pomembni v luči samooskrbe EU," je pojasnila. Glavni sprožilec za spodbujanje razširjanja obeh kultur je po njenih besedah zagotavljanje beljakovinskih virov krme v živinoreji, hkrati pa sta obe kulturi pomembni rastlini za kolobarjenje, ki je trajnostna rešitev za težave zaradi intenzivnega kmetovanja.

Prodekan za znanstveno raziskovalno delo na biotehniški fakulteti Emil Erjavec upa, "da bo tako javni kot zasebni sektor še naprej podpiral, vlagal v raziskovanje". Nadaljnje raziskovanje predelave, logistike in ekonomike ter priprava strategij razširjanja beljakovinskih rastlin je namreč po njegovem prepričanju nujno za razvoj obeh kultur.

Značilnosti obeh rastlin je predstavila Darja Kocjan Ačko z oddelka za agronomijo na biotehniški fakulteti. Med drugim je pojasnila, da sta tradicionalni kmetijski rastlini Kitajske in Azije zelo pomembni za prehransko industrijo ter da je konoplja zaradi vlaknin v steblu in njihove visoke natezne trdnosti pomembna tudi za tekstilno industrijo in kot ojačitvena komponenta v različnih materialih.

Deli novico:

satir |  11 .09. 2017 ob  12: 37
mogoče bodo uporabljali bio eko barve... mogoče bodo celo jedilne...
muffa |  11 .09. 2017 ob  11: 12
ker zelo skrbimo za samooskrbo bomo najboljšo zemljo namenili lakirnici in ji šenkali 18 milijonov !!!! in ekološka društva se tudi veselijo !!!!!
satir |  11 .09. 2017 ob  07: 33
Dve avtohtoni rastlini, ki ti napolnijo želodček dosti bolje kot fižol, zelje , krompir, polenta... res, konopljini rezanci, konoplja na solato, pohana, cvrta, musaka iz konoplje, frape, sorbet, pa potica in flancati...joj kaj se vse lahko naredi iz konoplje, ja pa olje... vrata se kar smejejo ko jim namažem pante... no pa genetsko spremenjena soja je tudi nepozabna... menda so poleg piščalke iz divjih bab našli semena soje, ki so bila še kaljiva in sedaj imamo avtohtono sojo, "Idrska" ji je ime... fuulll je dobra in fulll se po njej lepo delajo vetrovi.
Hej skorumpiranci ste podlegli monsantu mogoče?
Puloverje bomo delali iz konoplje, volno naših ovc pa metali proč, ovčetino bomo dajali za mačke in pse, kupovali pa zmrznjene polpete iz soje, za katero je dokazano, da je od vseh stročnic najbolj škodljiva, sploh ni primerna za prehrano razen v fermentirani obliki, kot omaka ali tofu, ostalo je strupeno.... mi pa navijat, zato ker je nek stric tam čez atlantik tako naročil.... fuj