Slovenija ima veliko naravnih danosti

Slovenija

Na posvetu Evropska energetska politika kot ključni parameter samozadostne in nizkoogljične evropske družbe so sogovorniki večkrat poudarili, da ima Slovenija veliko naravnih danosti za večjo energetsko samozadostnost in manjšo uvozno odvisnost. Kot eno največjih perspektiv pa je bila izpostavljena elektrifikacija osebnega prometa.

Na posvetu, ki ga je pripravilo predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, so sogovorniki izpostavili predvsem učinkovito rabo energijo (URE) in obnovljive vire energije (OVE) kot možnosti manjše odvisnosti Evrope in s tem Slovenije od uvoza energentov. Generalni direktor direktorata za energijo na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Danijel Levičar je poudaril, da v končni rabi elektrika predstavlja le 20 odstotkov, kar 40 odstotkov porabe energije gre na račun prometa in cel ta sektor poganjajo fosilna goriva.

"Največje možnosti prihrankov so ravno na prometu. Če si zadamo za dolgoročni cilj nadomeščanje tujih virov z domačimi, imamo tu največjo perspektivo. Če je tehnologija elektromobilnosti zrela, da jo začnemo uveljavljati, verjamem, da do leta 2030 lahko prestavimo polovico nacionalne flote osebnega prometa na elektriko, kar prinese velike sinergijske učinke. To je ena največjih perspektiv, ki jih lahko prepoznamo v dolgoročnih ciljih," je izpostavil Levičar.

Boštjan Blažič s fakultete za elektrotehniko je poudaril, da elektrifikacija vozil prinaša veliko sprememb pri rabi energije. Več poudarka v razpravah in strategijah si želi tudi na tehnologijah pametnih omrežij, ki omogočajo vključevanje OVE v omrežje. "S tem dosegamo tudi okoljske cilje in zanesljivost oskrbe z električno energijo," je prepričan.

Obnovljivi viri in učinkovita raba sta nujni

Da so URE in OVE prihodnost in dejstvo, je poudaril tudi Franko Nemac iz Zasebne agencije za prestrukturiranje energetike. Poudaril je, da je treba razvoj usmeriti v ta dva sektorja. Izdelovalec električnih vozil Andrej Pečjak pa je opozoril, da bi morali poleg elektrifikacije osebnih vozil spodbuditi tudi elektrifikacijo javnega prometa, kjer ima država škarje in platno. Spomnil je, da smo ena redkih držav, ki nima tirne povezave med letališčem in prestolnico.

Naslednja vlada naj resno preveri možnosti v slovenski industriji za razvoj produktov za URE in OVE, je izpostavil Dejan Savić iz organizacije Greenpeace. "Elektriko plačujemo polovico z denarjem, polovico z zdravjem. OVE so čisti viri in ne terjajo škode v zdravju. Ta cena sedaj ni vračunana," je poudaril in izpostavil, da je sonce ključen vir energije za Slovenijo.

Slovenija letno za uvoz energentov nameni dve milijardi evrov, EU pa je leta 2012 za uvoz energentov porabila 545 milijard evrov, kar je precej več od povprečja 2000-2010, ko smo za uvoženo energijo plačevali 139 milijard evrov letno. Evropska odvisnost postopoma narašča in če ne bo korenitih sprememb, bomo morali do leta 2030 uvažati preko 55 odstotkov potrebne energije.

Levičar je ob tem opozoril, da EU uvozi okrog milijarde evrov energije na dan. "EU ima svoje strategije, kako zanesljivost oskrbe iz tujih virov izboljšati. Primarni cilji gredo v povečevanje deleža OVE, kjer Slovenija celo prednjači, predvsem iz naslova naravnih danosti," je dejal.

Deli novico: