Snowden ničesar ne obžaluje

Svet

Nekdanji pogodbenik ameriške nacionalne varnostne agencije (NSA) Edward Snowden se ne boji in ne obžaluje svojih razkritij spornega ameriškega programa nadzora nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami. Zagotavlja tudi, da ruski in kitajski vladi ni predal nobenih informacij, je sporočil novinar britanskega časnika Guardian.

Američan Glenn Greenwald, ki je v britanskem Guardianu prvi objavil Snowdnova razkritja, se je danes razgovoril o Snowdnu. "Nestrpen je glede naslednjega koraka, a se počuti resnično dobro zaradi razprave, ki jo je odprl," je dejal Greenwald, ki je s Snowdnom po lastnih navedbah nazadnje govoril v torek.

"Je zelo miren, brez vsakega strahu in vsekakor srečen zaradi odločitev, ki jih je sprejel," besede novinarja povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Kljub informacijam, s katerimi razpolaga, Greenwald ne ve, v katero državo se bo zatekel žvižgač, ki ga lovijo ZDA. Dejal pa je, da se Venezuela zdi "logična" izbira.

"Z njim nisem govoril o načrtih glede azila, ne vem, kaj načrtuje v zvezi s tem," je dejal 46-letni Greenwald. "Meni se zdi Venezuela najbolj logična izbira, saj je večja in močnejša kot drugi dve državi, ki sta ponudili azil, in ga bo sposobna zaščititi," je pojasnil.

Snowden zaželjen v latinski Ameriki

Azil so Snowdnu ponudile Venezuela, Bolivija in Nikaragva. Vplivni ruski poslanec Aleksej Puškov je v torek povzročil nekaj zmede, saj je na Twitterju zapisal, da je Snowden sprejel ponudbo Caracasa. Kasneje je sporočilo izbrisal, iz spletne strani WikiLeaks pa so sporočili, da novica ne drži in da Snowden še ni sprejel nobene odločitve.

Sicer je Guardianov novinar še poudaril, da je Snowden zavrnil predajo zaupnih informacij kitajskim ali ruskim obveščevalnim službam. Nobena od dveh držav tudi ni uspela pridobiti vsebine njegovih prenosnih računalnikov.

"Nikoli nisem predal kakršnih koli informacij kateri od vlad in nikoli niso vzeli ničesar z mojega računalnika," naj bi zagotovil Snowden.

Ameriški žvižgač je po navedbah ruskih oblasti ujet na tranzitnem območju moskovskega letališča Šeremetjevo, čeprav ga v javnosti niso videli, vse odkar je iz Hongkonga priletel v Moskvo, torej od 23. junija. Snowden naj bi strogo zaupne informacije hranil na svojih štirih prenosnih računalnikih.

Dejstvo, da mu je uspelo zapustiti Hongkong, čeprav so mu ZDA preklicale potni list, je sprožilo ugibanja, da je Kitajski predal kakšne zanimive informacije. Sicer pa se zdaj želi žvižgača čim prej znebiti tudi Rusija, saj njegovo zadrževanje na letališču, kjer uradno ni prestopil ruske meje, predstavlja težavo v ameriško-ruskih odnosih. Ameriški predsednik Barack Obama naj bi septembra obiskal Moskvo.

Deli novico: