SODIŠČE DALO PRAV BIVŠIM DELAVCEM: Lipica Turizem mora plačati

Delovno sodišče je dalo prav osmim bivšim delavcem Lipice Turizem in ugotovilo, da so bile odpovedi pogodb o zaposlitvi nezakonite, ter Kobilarni Lipica naložilo plačilo denarnih povračil, je danes pojasnil Damjan Volf iz Obalne sindikalne organizacije. Po njegovih besedah je sodišče pritrdilo njihovim trditvam, da je šlo za pravni prenos delavcev.

Konec lanskega novembra je sindikat zgolj v vednost prejel obvestilo o odpovedi pogodb manjšemu številu delavcev Lipice Turizem. To je bilo zanje zelo nenavadno glede na trditve vodstva o dobrem poslovanju, še bolj pa jih je nato v začetku decembra presenetil oklic stečaja Lipice Turizem, je na današnji novinarski konferenci spomnil generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije - KS 90 Damjan Volf (slika spodaj).

Kot je dodal, je bilo nenavadno tudi to, da so v Kobilarni Lipica le nekaj dni pred oklicem stečaja delavcem ponudili v podpis pogodbo o zaposlitvi brez pravne kontinuitete, pri čemer so v sindikatu svojim članom odsvetovali podpis po njihovem škodljivih pogodb.

V sindikatu so vztrajali, da je šlo pri delavcih Lipice Turizem za značilen prenos dejavnosti in tudi zaposlenih, o čemer govori 75. člen zakona o delovnih razmerjih. Tudi stečajna upraviteljica Lipice Turizem je kmalu zavzela njihovo stališče in Kobilarno Lipica pozvala k prevzemu delavcev, kar pa so v javnem zavodu zavrnili.

Posledično je osem članov in članic sindikata šlo v tožbo na koprsko delovno sodišče in zahtevalo pravni prenos oz. priznanje neprekinjenega delovnega razmerja, med drugim z argumentom, da je bil stečaj Lipice Turizem načrtovan.

Stečajna upraviteljica prvotožene Lipice Turizem tožbi ni oporekala, za razliko od Kobilarne Lipica, ki je oporekala vsem navedbam delavcev.

Kot je danes povzel Volf, so 30. junija prejeli sodbo koprskega delovnega sodišča, ki je ugotovilo, da so bile odpovedi pogodb o zaposlitvi s strani Lipice Turizem nezakonite ter da je od 1. januarja letos obstajalo delovno razmerje tožnikov pri Kobilarni Lipica. Slednja je po odločitvi sodišča dolžna v roku 15 dni tožnikom priznati delovno dobo in vse pravice iz delovnega razmerja za obdobje med 1. januarjem in 22. majem letos, ko so se pogodbe o zaposlitvi po presoji sodišča razvezale, ter plačati tudi denarno povračilo.

Zneski povračila oz. odškodnin se gibljejo med 8300 in 13.800 evrov, pri čemer so tožniki, kot je priznal pravnik Obalne sindikalne organizacije Mitja Vukotič, sicer zahtevali nekoliko višje odškodnine.

V sindikatu za zdaj še nimajo informacij o vložitvi pritožbe s strani Kobilarne Lipica, sicer pa je sodišče po Volfovih besedah "sledilo našim zatrjevanim mislim in je popolnoma potrdilo, da je v primeru teh osmih zaposlencev prišlo do pravnega prenosa". Zato je izrazil upanje, da "se je s tem končalo razmetavanje javnega denarja za brezpredmetne tožbe proti slovenskemu delavcu in v primeru pravnomočnosti te sodbe pozivam odgovorne, da razmislijo o svojem delu in da razmislijo o svoji subjektivni odgovornosti".

Deli novico:

Konjušara |  06 .07. 2017 ob  17: 30
To pa ni lepo, da vodstvo tako dela.