SPODBUDE ZA RAZVOJ TURIZMA: Nova taksa za goste

Vlada je potrdila besedilo predloga zakona o spodbujanju razvoja turizma. Ta med drugim določa najvišji možni znesek turistične takse pri 2,50 evra, gostje pa bodo še dodatno plačali promocijsko takso. Na ta način naj bi za turistično promocijo Slovenije, ki jo izvaja STO, zbrali dodatnih slabih pet milijonov evrov.

Predlog "določa aktivnosti za izvajanje strategije razvoja turizma in zagotavlja dodatne finančne vire za učinkovitejšo promocijo slovenskega turizma", so prek spletnega družbenega omrežja Twitter sporočili z vlade.

Zakon določa način načrtovanja in aktivnosti za izvajanje strategije razvoja turizma na državni ravni in za to potrebna sredstva. Med drugim uvaja nov vir sredstev za Slovensko turistično organizacijo (STO), ki ostaja nosilka trženja in promocije celovite turistične ponudbe Slovenije.

Besedilo določa turistično takso in novost, promocijsko takso. Turistično takso določi občina in znaša do 2,50 evra. Promocijska taksa pa se obračuna poleg turistične in znaša 25 odstotkov zneska obračunane turistične takse.

Če bo občina določila turistično takso v najvišjem možnem znesku, torej 2,50 evra, bo promocijska taksa znašala 0,625 evra. To pomeni, da bo gost ob plačilu stroška prenočevanja plačal obe taksi v skupni višini 3,125 evra.

Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo pričakujejo, da se bo na ta način obseg sredstev za STO povečal za okoli 4,7 milijona evrov. "Ta vir, za razliko od drugih možnih virov financiranja, ne bo predstavljal dodatne finančne obremenitve gospodarstva, saj bo to takso plačal gost hkrati s plačilom turistične takse oziroma storitve prenočevanja," so pojasnili.

Dodatna finančna sredstva v ocenjeni skupni višini 6,9 milijona evrov letno, bodo za razvoj turizma pridobile tudi občine. "Te z možnostjo večjega povišanja turistične takse prevzemajo tudi bistveno večjo obveznost za razvoj turizma na svojem območju," so poudarili. Predlog zakona sicer določa le najvišji možni znesek turistične takse, občine pa lahko določijo tudi nižjega.

Predlog zakona med drugim ureja tudi poklic turističnega vodnika, pogoje, ki jih mora izpolnjevati turistični vodnik, priznavanje poklicnih kvalifikacij za ta poklic in občasno opravljanje tega poklica za tuje državljane.

Deli novico:

traven |  16 .11. 2017 ob  13: 33
Davek na dobiček, turistična taksa, dohodninski davek, davek na dodano vrednost, z vsem tem polnimo državno blagajno. razlika je v učinkih in prejemnikih. Turistično takso dobijo občine, sedaj bi se nanjo pripela še nacionalna turistična organizacija - tako kot so plače zanesljiv vir polnjenja državne blagajne, so tudi prijave turistov. Kajti sedaj prihaja nov način spremljanja nočitev turistov, ki integrira policijsko, občinsko in državno spremljanje prenočitev - seveda tudi oddajanje osnov za odmero dajatev.

Zaznavamo konjunkturo in obremenitve je mogoče povečati. Ne spuščam se v delo nacionalne turistične organizacije. Menda delajo dobro. Naj jih financira državni proračun v katerega prispevamo.Če pa moram kaj takšnega financirati "iz svoje dejavnosti", ker prihajajo turisti k meni, potem tudi želim vedeti, za kaj se porabi denar. Dejavnost STO je še kar pregledna, toda, ...

Prosim za razsvetljenje, kajti o dejavnosti MOK na področju turizma ne vem ničesar, razen kadar me oglaševalsko obdelujejo za svoje projekte. Saj veste, gre za občinski organ, ki se obnaša samopašno tako kot se spodobi za upravo mestne občine Koper.

Kaj lahko naredim. Napovedujem, da bom turistično takso, karkoli že bo, vključil v osnovno ceno prenočitve. To je itak ...... dim (požrite vendar kakšno hudo kletvico) v primerjavi s poslovnim učinkom turizma, ki ga lahko dosegam. Za "fine tunning" v turizmu želim namreč ponuditi več od pričakovanj turistov. Vendar bom zverinsko spremljal kaj se dogaja z mojim denarjem v raznih turističnih organih.
info |  16 .11. 2017 ob  13: 20
o plačah zaposlenih in ostalih ugodnosti na STO , prosim
jurij |  16 .11. 2017 ob  12: 35
spet pobirat denar od uboge raje, da se bodo goveda na STO lepo gojila.