SPOMIN NA 63.000 LJUDI: V Portorožu tradicionalno srečanje bivših internirank

Piran

V Portorožu se je danes odvila tradicionalna, že 57. slovesnost ob vseslovenskem srečanju bivših internirank in internirancev, političnih zapornic in zapornikov nekdanjih nacifašističnih taborišč in zaporov, izgnancev ter ukradenih otrok, njihovih svojcev in prijateljev. Slavnostna govornica je bila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer.

Slovesnosti sta se med drugimi udeležila tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi častni pokrovitelj proslave, in evropska poslanka Tanja Fajon (S&D/SD).

Pahor je v Portorožu v luči bližajoče se 75. obletnice osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz predlagal, da bi ponovili po njegovih besedah eno izmed najbolj čudovitih izkušenj v Predsedniški palači, pogovor otrok in dijakov s še živečimi internirankami, so sporočili iz predsednikovega urada.

"Naša dolžnost je, da otrokom prepustimo miren in varen svet," je poudaril predsednik in dodal, da v teh okoliščinah to ni enostavno, a ni nemogoče. Dodal je prošnjo, naj bomo vsi karseda pozorni na to, da s svojimi besedami in dejanji nikogar ne prizadenemo. "Če želimo, da se čas negotovosti, ko se kopičijo občutki tesnobe in zaskrbljenosti, poleže brez konfliktov, moramo ohraniti svobodo govora," je povedal Pahor in dodal: "Svoboda govora je zelo pomembna. A ko izrekamo, kar čutimo in mislimo, naredimo to tako, da ne prizadenemo nikogar. Tako se začne pot do večnega miru."

Proslava sicer pomeni vrhunec tradicionalnega srečanja bivših internirank, političnih zapornic, ukradenih otrok, sorodnikov, svojcev in prijateljev, ki se je v Portorožu začelo že v petek in se bo zaključilo v ponedeljek, organizira pa ga Taboriščni odbor Ravensbrück pri ZZB za vrednote NOB Slovenije.

Z današnjo slovesnostjo so se spomnili 63.000 ljudi, ki so bili med drugo svetovno vojno iz Slovenije izseljeni v nacistična in fašistična koncentracijska in delovna taborišča, in skoraj 10.000 rodoljubov, ki so umrli v krematorijih.

Spomin na medvojna grozodejstva je živ še danes

Tako so prejšnji konec tedna na hrvaškem otoku Rab obeležili 75 let osvoboditve taboriščnikov tamkajšnjega fašističnega taborišča Kampor, v katerem je bilo med letoma 1942 in 1943 zaprtih okoli 15.000 Slovencev in Hrvatov iz Gorskega Kotarja ter Kastava, maja in junija 1943 pa še 3360 Judov. Številne Slovence so med vojno zaprli tudi v koncentracijskem taborišču v Gonarsu v sosednji Furlaniji - Julijski krajini.

Deli novico:

Eho |  17 .09. 2018 ob  15: 14
Poglej samo Španijo, ki je nadaljevala z fašistično diktaturo vse do tam nekje 1977, ta čas je iz Španije zbežalo milijon ljudi. Ves ta čas krute desničarske diktature je bilo pobitih na sto tisoče ljudi v Španiji. Naprimer če bi zavezniki skupaj s partizani premagali tudi Španijo, bi s tem obvarovali na sto tisoče življenj, ki so jih desničarji vsa leta vladavine Franka neusmiljeno morili do Frankove smrti.

Po drugi vojni pač, tako kot povsod drugod po Evropi, so tudi v Sloveniji kaznovali najhuje vojne zločince s smrtno obsodbo. Tudi v vseh koncentracijskih taboriščih so osvobojeni ujetniki potamanili svoje do tedanje paznike z dovoljenjem zavezniških sil, oziroma kar pred njihovimi očmi. Najhuje je bilo v Franciji, huje kot v Nemčiji. V Italiji so zločinci viseli na kandelabrih po hitrem postopku. Strinjam se s tabo, da se to ne bi smelo dogajati nikjer, niti v Belgiji niti v Angliji, niti na Danskem itn....

Poglej naprimer Španijo. Če bi bila premagana v drugi vojni, bi tudi španske fašiste, tiste, ki jim ne bi uspelo zbežati ravno tako kot povsod drugod po Evropi dobesedno zmagovalci potamanili.



Spet izginil post | danes ob 11:42 | danes ob 12:27 |  17 .09. 2018 ob  12: 31
... in še obraz imajo to praznovati. Poudarjam, te ženice so kolateralna škoda, poklon njim in vsem ostalim ne krivim ne dolžnim. Tudi večina od 600.000 od Tita pobitih so ne krivi ne dolžni. Kmetje, delavci, družinski ljudje in njihovi otroci.
Spet izginil post |  17 .09. 2018 ob  11: 42
v glavnem .... at ★ | včeraj ob 20:31 ... točno se ve kdo je bil na kateri strani in mešaš pojme. Točno se ve kdo se boril proti nacizmu in kdo pod njim. Mednarodno priznano dejstvo. Vse države so imele sicer svoje petokolonaše, izdajalce, ... itn ... ampak nikjer verjetno tako rekordno dosti kot Yu, v vseh republikah.
Pino |  17 .09. 2018 ob  10: 11
Med žrtvami so vedno tudi nič krivi nedolžnim ljudje. To se zelo težko prepreči.
Je pa krivec za vsa ta grozodejstva kdor je vojno povzročil in vsi kolaboranti, ki so to podpirali.
Slo |  17 .09. 2018 ob  09: 10
Kucana ni bilo.
psihiatrična pomoč |  16 .09. 2018 ob  21: 02
nikakor ne dovoliti da bi vam travmatični dogodki uničili življenje … žrtve poiščite pomoč

psihoterapija-ordinacija.si/dusevne-motnje/anksiozne-motnje/posttravmatska-stresna-motnja
 |  16 .09. 2018 ob  20: 31
-6
Poklon vsem žrtvam totalitarizmov. Kdaj bo srečanje v spomin 600.000 zahrbtno pobitih od Tita in njegove komunistične tolpe?