SPOROČILO IZ BRUSLJA: Za začetek pogajanj z Makedonijo in Albanijo

Evropska komisija je v torek priporočila začetek pristopnih pogajanj z Makedonijo in Albanijo, je sporočila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini ob predstavitvi širitvenega svežnja v Strasbourgu. Odločitev morajo sicer sprejeti članice unije s soglasjem, predvidoma bodo o tem odločale junija. Slovensko zunanje ministrstvo je priporočilo pozdravilo.

Johannes Hahn in Federica Mogherini

S sporočilom Mogherinijeve je konec ugibanj o tem, kakšen bo razplet napetih pogajanj v minulih dneh. Glavni problem naj bi bila Francija, ki naj bi izražala pomisleke zaradi korupcije in organiziranega kriminala v Albaniji.

Še nekaj ur pred začetkom novinarske konference v Strasbourgu so bili po neuradnih informacijah na mizi vsi mogoči scenariji: da priporočilo dobi le Makedonija, da ga dobita obe, da ga ne dobi nobena ali da komisija poda pogojno priporočilo.

"To je dober dan za Zahodni Balkan. Današnji sveženj kaže, da širitvena politika deluje," pa je ob predstavitvi širitvenih poročil poudaril komisar za širitvena pogajanja Johannes Hahn.

Slovenija pozdravlja priporočilo Bruslja

Zunanje ministrstvo je pozdravilo priporočilo Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj z omenjenima državama ki ga je komisija predstavila v okviru danes objavljenega širitvenega svežnja za države Zahodnega Balkana in Turčijo.

Pozitivnim priporočilom za Makedonijo in Albanijo morajo po mnenju MZZ slediti tudi ustrezni sklepi junijskega Sveta EU. Z odločitvijo o začetku procesa pogajanj za obe državi še v letošnjem letu bi to priporočilo tudi konkretizirali, so zapisali na ministrstvu. S tem bodo države članice EU državam kandidatkam in potencialnim kandidatkam poslale jasno sporočilo kredibilnosti Evropske unije, so navedli.

Slovenija bo še naprej podpirala vse države regije na poti približevanja Evropski uniji tako bilateralno kot v okviru EU. Na MZZ trdno verjamejo, da mora biti perspektiva članstva dosegljiva za vsako posamezno državo.

Izpostavili so tudi pomen zvišane dinamike odpiranja in zapiranja pogajalskih poglavij s Črno goro in Srbijo. Napredek Črne gore in Srbije ter začetek pogajanj Makedonije in Albanije ocenjujejo tudi kot pomembno sporočilo BiH in Kosovu, da je s predanostjo reformnim procesom napredek na poti v EU dosegljiv. Glede BiH na ministrstvu pričakujejo, da bo nadaljnji napredek omogočil tudi čimprejšnjo razpravo o podelitvi statusa kandidatke.

Turčijo je sicer komisija v širitvenem svežnju opozorila na nazadovanje pri spoštovanju temeljnih pravic in izpostavila, da zaradi tega odprtje novih poglavij ni upravičeno.

Zapisali so še, da Turčija ostaja pomemben partner EU. Slovenija soglaša z ocenami komisije glede Turčije in ob tem podpira nadaljevanje konstruktivnega dialoga med EU in Turčijo.

Deli novico:

MANEMOJ |  18 .04. 2018 ob  10: 09
Samo še to nam manjka da se Albaniji odprejo meje, že tako jih vsi obožujejo.
bruno |  18 .04. 2018 ob  08: 10
SLO naj kar začne razmišljat o izstopu iz EU.
Upam, |  18 .04. 2018 ob  08: 10
da bo imel kdo toliko pameti in odločnosti, da niti za hec ne odpre vrata Albanije svetu! Že s temi šiptarji ki jih zdaj imamo je groza, kaj bo šele potem!
Demiri |  18 .04. 2018 ob  07: 08
Dol bojo še Nemiri